Wykładzina na schody - rodzaje, opinie, montaż krok po kroku
Wykładzina dywanowa ułożona na schodach to może nie jest szczyt elegancji. Ale takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim to najtańszy i najszybszy sposób na błyskawiczne odnowienie schodów. Obite wykładziną schody betonowe dobrze się prezentują, pod warunkiem oczywiście, że montaż zostanie wykonany poprawnie. Dowiedz się, jak położyć wykładzinę na schodach.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Wykładzina na schody wewnętrzne – rodzaje
Na schody bardzo często wybiera się wykładzinę dywanową. Teoretycznie wykładzina gumowa, czyli tak zwany gumolit także dobrze się sprawdza, jednak pojawia się na schodach o wiele rzadziej. Wykładzina na schody to bardzo dobre i zdecydowanie najtańsze rozwiązanie.
W ofertach sklepów nie znajdziesz specjalnej wykładziny, która jest dedykowana tylko dla schodów. Na stopnie można położyć niemalże każdą wykładzinę, ale uwaga: nie może być zbyt sztywna. Taka nie będzie się zbyt dobrze układała. O tym decyduje zarówno podkład pod wykładzinę, jak i sposób jej tkania. Zwrócić uwagę także na to, by wykładzina na schody była antypoślizgowa – w końcu to najbardziej niebezpieczne miejsce w domu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wykładzinach dywanowych.
Schody obite wykładziną: zalety
Wykładzina na schody to świetne rozwiązanie z wielu powodów. Minusem jest chyba wyłącznie niezbyt elegancki wygląd, który nie pasuje do stylowych ani minimalistycznych wnętrz. Wykładzina na schody betonowe jest najtańszym rozwiązaniem na wykończenie schodów. Różnica między drewnem czy płytami grafitowymi jest ogromna – podczas gdy wykładzina kosztuje kilkaset złotych, drewniane schody potrafią kosztować nawet 20-25 tysięcy. To najtańszy sposób na schody betonowe.
Wykładzina dywanowa dobrze sprawdza się do odnowienia starych i zniszczonych schodów. Można ją zamontować niemalże wszędzie. Na dodatek jest trwała i stosunkowo wytrzymała. Nowoczesne materiały nie przyciągają kurzu i dlatego dobrze się sprawdzają w przypadku alergików. Jest antypoślizgowa i amortyzuje wszystkie upadki. Na dodatek ma największe właściwości izolujące od hałasu. Schody drewniane, betonowe czy szklane niestety stukają, a po klatce schodowej niesie się dźwięk. Wykładzina bardzo dobrze je wycisza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wykładzinach dywanowych OBI?
Układanie wykładziny – dlaczego napięcie jest takie ważne?
Montaż wykładziny dywanowej na schodach powinien zostać przeprowadzony bardzo dokładnie. Szczególnie ważne jest to, by materiał był mocno naciągnięty, a wykładzina nie zawsze udaje się dobrze ułożyć. Jest to jednak bardzo istotne, i to z wielu powodów. Prawidłowe układanie wykładziny gwarantuje zdecydowanie większe bezpieczeństwo, także dla dzieci i osób starszych. Dobrze napięta powierzchnia nie wchodzi pod nogi, nie ślizga się i bardzo dobrze amortyzuje upadki.

Montaż wykładziny dywanowej na schodach nie jest trudny, nie zajmuje także dużo czasu. Może zrobić to w zasadzie każdy laik, nawet najmniej doświadczony. Należy tylko zachować ostrożność i bardzo dokładnie dociskać i zginać wszystkie warstwy, by było to naprawdę bezpieczne.
Chcesz kupić wykładzinę do przedpokoju, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Sprawdź najczęściej wybierane wykładziny przez naszych czytelników. Ceny Cię zaskoczą!
Sposoby, jak położyć wykładzinę na schodach
Istnieją dwa sposoby na położenie wykładziny na schodach. Pierwszy z nich jest stosowany o wiele częściej i polega na ułożeniu wykładziny w całości (do półpiętra), przyklejenie jej do stopni i dopiero zabezpieczenie i naciągnięcie za pomocą specjalnych, metalowych profili. Ten sposób daje dość dobre efekty, ponieważ wykładzina wtedy faktycznie jest dobrze naciągnięta i ładnie się prezentuje, jednak niektórym przeszkadzają metalowe elementy widoczne na schodach. Sprawdź także ten artykuł o wykładzinach dywanowych w sklepach Komfort.
Drugi sposób to przycinanie wykładziny na wymiar na każdy stopień i przyklejanie jej do każdego osobno. W tym wypadku trzeba dołożyć wszelkiej staranności, żeby miejsce złączenia nie było widoczne. Ten sposób układania wykładziny dywanowej na schodach jest stosowany jednak bardzo rzadko.
Montaż wykładziny dywanowej na schodach krok po kroku
Pierwszym krokiem jest dobre przygotowanie podłoża pod wykładzinę dywanową. Powinno być odpylone i odtłuszczone, koniecznie musi być także suche. Czasami po zdarciu starej wykładziny powierzchnia schodów nie jest tak równa, w takim wypadku należy zastosować wylewkę samopoziomującą, która wygładzi schody.
Następnie należy wymierzyć wykładzinę. Wysokość plus szerokość stopnia przemnaża się przez ich liczbę. Do całości należy dodać 5 cm – to dodatkowa długość potrzebna do zagięć i naciągnięcia. Po rozłożeniu i napięciu materiału, należy zamontować profile mocujące. Przykleja się je do każdego stopnia i podstopnicy. Dzięki nim wykładzina się nie porusza, nie zwija się, ani nie zsuwa. Jeśli zastosujesz lepszej jakości wykładzinę tkaną o bardziej miękkiej podstawie, możesz nie używać kleju, tylko miękkiego podkładu, czyli zastosować tak zwany montaż angielski. Jeśli chcesz zastosować klej (dzięki temu wykładzina będzie bardziej stabilna, ale jednocześnie może być trudna do wymiany), wybieraj dobrej jakości produkty akrylowe. Sprawdź także ten artykuł o wykładzinach dywanowych z Castoramy.
Powiązane artykuły
-
Renowacja schodów drewnianych krok po kroku – poradnik praktyczny
-
Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Najlepsze propozycje
-
Jakie są optymalne wymiary schodów?
-
Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się najlepiej w domu? Sprawdzamy!
-
Schody kręcone czy zabiegowe? Zobacz wady, zalety i ceny
-
Schody modułowe - rodzaje, ceny, opinie, elementy składowe, porady
-
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci
-
Schody półkowe - zalety, wady, opinie, cena, montaż krok po kroku
-
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?
-
Nowoczesne schody - przegląd modnych rozwiązań, opinie, ceny, materiały
-
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady
-
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem
-
Schody ażurowe - co warto wiedzieć?
-
Schody stalowe - zalety, wady, opinie, ceny, porady przy wyborze
-
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje
-
Schody kacze - rodzaje, ceny, opinie, charakterystyka, porady
-
Schody policzkowe - opis, rodzaje, opinie, ceny, porady
-
Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Praktyczne wskazówki
-
Schody dwubiegowe - zalety, wady, opinie, charakterystyka
-
Schody marmurowe - rodzaje, ceny, opinie, charakterystyka, porady
-
Schody jednobiegowe - zalety, wady, opinie, projekty, porady
-
Schody wachlarzowe - opis, opinie, ceny, porady przy planowaniu
-
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie
-
Schody bukowe – opinie, zalety, wady, ceny, porady
-
Schody podwieszane – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Szklane schody wewnętrzne - opinie, ceny, wymagania, porady
-
Schody systemowe modułowe – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Schody nożycowe strychowe - rodzaje, ceny, opinie, rozmiary, producenci
-
Wykończenie schodów zewnętrznych krok po kroku? Materiały, porady ceny