Sufit podwieszany – zastosowanie i montaż

Sufit podwieszany – ciekawe rozwiązanie dla domu

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz jest sufit podwieszany. Zazwyczaj projektowany jest w salonie czy w kuchni, ale zdarza się także w łazience czy sypialni. Jego prosta konstrukcja umożliwia nadanie wnętrzu innego wyrazu. Dzięki podwieszanej płycie gipsowo-kartonowej można ukryć niedoskonałości stropu czy zamontować klimatyczne oświetlenie. Sufit podwieszany ma coraz większe grono swoich zwolenników i idealnie komponuje się w nowoczesnym budownictwie.

Podczas montażu sufitu podwieszanego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Na szczęście jednak popularność takiego rozwiązania powoduje, że duże grono fachowców z łatwością podejmie się montażu sufitu podwieszanego, a nawet w niektórych sytuacjach można wykonać go samemu. Trzeba tylko przeprowadzić dokładne wymiary powierzchni, a potem dobrze zaplanować rozstaw wieszaków i profili.

Montaż sufitu podwieszanego – jak go przykręcać?

Cała konstrukcja sufitu podwieszanego składa się z elementu nośnego i płyt gipsowo-kartonowych. Potrzebne będą zatem specjalne wieszaki, profile CD i UD oraz łączniki. Po zamontowaniu konstrukcji nośnej można przykręcać płyty gipsowo-kartonowe. Dostępne są różne rodzaje sufitów podwieszanych. Jeden z podziałów dzieli sufity podwieszane na jednopoziomowe i dwupoziomowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, cechą je różniącą będzie rodzaj konstrukcji.

Montowanie płyt w suficie podwieszanym, a także podpowiedzi, co ile montować profile do sufitu podwieszanego
Co ile montować profile do sufitu podwieszanego oraz przygotowanie sufitu podwieszanego krok po kroku

Dokładne zaplanowanie sufitu podwieszanego pozwoli później szybko przykręcać profile przy zachowaniu zalecanego odstępu między nimi. Sufit podwieszany musi być solidnie wykonany, aby nie stwarzał niebezpieczeństwa dla domowników. Warto skorzystać z porad praktycznych podczas przykręcania profili i płyt gipsowo-kartonowych. Można również przy okazji dowiedzieć się, jak wyciszyć sufit czy jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego jest zalecana.

Co ile montować profile do sufitu podwieszanego?

Odległości między profilami w suficie podwieszanym – porady praktyczne

Wymiary konstrukcji nośnej sufitu podwieszanego nie zawsze są identyczne i pasują do każdego pomieszczenia. Pamiętając jednak o kilku istotnych szczegółach, można rozstawić profile i wieszaki w prawidłowych odległościach. Jednym z parametrów wpływających na wymiar konstrukcji nośnej będzie jej rodzaj. Odległości między elementami konstrukcji nośnej będą inne w przypadku modelu jednopoziomowego, a inne przy dwupoziomowym. Dodatkowo istotne będzie to, w jaki sposób planuje się zamontować płyty gipsowo-kartonowe. Są dwie możliwości: mocowanie równoległe i prostopadłe. Im cięższy sufit podwieszany, tym gęściej muszą być zamontowane elementy konstrukcji nośnej z uwagi na względy bezpieczeństwa.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gotowych systemów od znanych producentów. W skład „gotowców” wchodzą wszystkie elementy sufitu podwieszanego wraz z jego dokładnym rozplanowaniem. Wystarczy jedynie wybrać powierzchnię sufitu do swojego pomieszczenia i zakupić gotowy zestaw. Można także wynająć ekipę fachowców, którzy szybko i bez problemów wykonają sufit podwieszany. Dodatkowym jednak kosztem inwestycji będzie robocizna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sufitów podwieszanych.

Zalecany rozstaw profili sufitu podwieszanego

Co ile montować profile do sufitu podwieszanego? W przypadku sufitu podwieszanego o konstrukcji jednopoziomowej eksperci zalecają, aby rozstaw profili nie był większy niż 60 cm. Dla bezpieczeństwa i pewności konstrukcji warto zmniejszyć nawet do 40 cm. Jeśli profile układane są w sposób krzyżowy, czyli konstrukcja zawiera zarówno profili główne, jak i profile nośne, to odległości będą inne. Profile nośne nie powinny być w większym od siebie odstępie niż 50 cm, a profile główne 120 cm. Im cięższy sufit podwieszany, tym bardziej trzeba zmniejszyć ten rozstaw.

Podobne wymiary będą w przypadku sufitów podwieszanych dwupoziomowych z drobnymi jednak różnicami. O ile profile główne zaleca się montować co 120 cm, to profile nośne już nawet co 40 cm. Jeśli sufit jest cięższy i nisko położony, to zmniejsza się odległość nie tylko między profilami nośnymi, ale także między profilami głównymi.

Jak już wyżej zostało zaznaczone, prawidłowy rozstaw profili przy montażu sufitu podwieszanego zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników danego pomieszczenia, dlatego też pomiary i plany powinny zostać wykonane z należytą starannością. W przeciwnym razie może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Jeśli ktoś nie jest pewny, co ile montować profile do sufitu podwieszanego, to najlepiej będzie, jak skorzysta z usług doświadczonej firmy remontowej.

ikona podziel się Przekaż dalej