Przysufitowe listwy dekoracyjne - rodzaje

Listwy ozdobne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najpopularniejsze rodzaje listew są oczywiście wyprodukowane ze styropianu. Nie ma najmniejszego problemu z ich docinaniem, a także przyklejaniem do wybranych miejsc. Dodatkowo listwa dekoracyjna styropianowa jest na tyle trwała i sztywna, że można ją bez problemu przymocować w różnych pomieszczeniach, nawet narażonych na występowanie wilgoci. Sztukateria styropianowa występuje w kolorze białym, dzięki temu można bez problemu dopasować odpowiednie kolory. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko aspekt dekoracyjny, ale również estetyczny sposób na ukrycie pewnych nierówności lub pęknięć na wewnętrznych narożnikach.

Listwy styropianowe, to nie są jedyne rodzaje listew, które wykorzystuje się do zakamuflowania styku ścian z sufitem. Oprócz nich wyróżnia się:

  • Listwy ozdobne z gipsu – listwa dekoracyjna wykonana z gipsu ceramicznego z domieszką włókna szklanego. Dzięki temu zachowane zostają wszelkie, nawet najdrobniejsze detale.
  • Listwy ozdobne z pianki poliuretanowej – listwa dekoracyjna tego typu została wykonana z pianki poliuretanowej o wysokiej gęstości, dzięki czemu jest ona trwała oraz sztywna, jednocześnie osiągając minimalną wagę
  • Listwy ozdobne z granulatu Verofill – listwy wykonane zostały z glinokrzemianu z domieszką żywicy. Listwy tego typu cechują się zatem niewielką wagą, a także wysoką odpornością na różne czynniki, w tym zmiany temperatury. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ścianach i sufitach.

Skupiając się jednak na listwach styropianowych, możemy wyróżnić wiele dekoracyjnych profili. W ten sposób możemy je dopasować do bardziej tradycyjnych albo nowoczesnych wnętrz. Wytłoczenia mogą być mniej lub bardziej skomplikowane, czasem zajmując szerokość nawet kilkunastu centymetrów. Przysufitowe listwy dekoracyjne różnią się między sobą odpowiednią długością. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się oczywiście listwy o długości 200 cm, ale producenci oferują zarówno dłuższe oraz krótsze produkty.

Listwy styropianowe – przykładowe ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny na listwy wykończeniowe ze styropianu.

Listwy wykończeniowe styropianowe - ceny

Nazwa produktu

Cena

Przysufitowe listwy styropianowe LP6A 12x12x 200 cm

Cena od 46,00 zł/szt. – bardzo dobre opinie

Przysufitowe listwy LP1 10 cm Decor System 10x10 x 200 cm

Cena od 49,00 zł/szt. – bardzo dobre opinie

Listwy styropianowe LP9 10x10x 200 cm

Cena od 41,00 zł/szt. – bardzo dobre opinie

Listwy styropianowe sufitowe C260 Orac Decor 4,1x4,8x200 cm

Cena od 45,01 zł/mb

Sztukateria styropianowa C305 Orac Decor 4,7x15,5x200 cm

102,90 zł/mb

Sztukateria styropianowa listwa gzymsowa LGG25 240x5,5x5,5 cm

29,45 zł/mb

Listwy styropianowe E25 20x20 mm 2m

6,98 zł/szt.

Listwy wykończeniowe ze styropianu S30 2mb

5,78 zł/szt.

Listwy wykończeniowe ze styropianu naścienna SD biały 2mb

19,72 zł/szt.

Listwa dekoracyjna naścienna SR2 biała 2mb

19,72 zł/szt.

Sztukateria elewacyjna BA-05

15,00 zł/szt.

Sztukateria elewacyjna Luxury, listwa okienna

23,50 zł/szt.

Sztukateria elewacyjna CORNEO LZ-02, sztukateria okienna

22,00 zł/szt.

Sztukateria elewacyjna 2mb XPS

19,99 zł/szt.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze mierniki elektryczne

Dobry miernik to podstawa przy pracy z prądem. Sprawdź dobrej jakości mierniki w atrakcyjnych cenach.

Listwy styropianowe różnego rodzaju oraz przysufitowe listwy styropianowe, czyli listwy ozdobne pod sufit i ich ceny oraz montaż
Listwy styropianowe przysufitowe – rodzaje, ceny, opinie, porady aranżacyjne

Jak widać, powyższe ceny wcale nie zaliczają się do najwyższych. Dlatego można z powodzeniem uznać, iż sztukateria styropianowa jest elementem dekoracyjnym dostępnym na każdą kieszeń. Oczywiście są różne rodzaje listew. Wśród nich znajdują się najbardziej rozbudowane pod względem tłoczenia i zdobień, przez co ich cena również może być analogicznie dużo wyższa. Najprostsze wzory listew będą nas kosztować już od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych za 2 metry bieżące sztukaterii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu sufitu mineralnego?

Listwy dekoracyjne - montaż

Przygotowując się do samodzielnego montażu listew dekoracyjnych, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności prac. W pierwszej kolejności powinniśmy dociąć listwy na odpowiednią długość. Do tego celu wykorzystać możemy zwykłą piłę do cięcia. Przy styku narożników zewnętrznych oraz wewnętrznych, listwy przycinamy pod kątem 45 stopni. Natomiast przycinając je na długość, zawsze zachowujemy kąt prosty.

Następnym etapem będzie przyklejanie listew do wyznaczonych miejsc. Do tego celu wykorzystujemy specjalny klej montażowy, który najwygodniej będzie nam nakładać przy pomocy pistoletu pneumatycznego. Pamiętajmy, aby klej nanosić na listwy, po czym przyciskamy je do ściany. Gdy klej wyschnie, koniecznie należy wypełnić wszelkie szczeliny przy pomocy pianki poliuretanowej lub masy szpachlowej. Ostatnim etapem jest dekoracja, czyli malowanie sztukaterii. Wybierajmy farby, które z powodzeniem rozpuścimy w wodzie. Bardziej agresywne farby mogą doprowadzić do uszkodzenia styropianu. Listwa sufitowa, jak listwa styropianowa to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o materiałach na sufit napinany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii sucha zabudowa