Jaki sufit podświetlany?

Najpopularniejszy sposób na podświetlenie sufitu to podwieszenie płyt gipsowych lub kasetonów z punktowym oświetleniem ledowym, lub halogenowym. To doskonały sposób na estetyczne wykończenie sufitów, ukrycie przewodów elektrycznych, a równocześnie montaż dyskretnego oświetlenia. Reflektorki mogą być montowane w dowolnym miejscu sufitu, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnych efektów, zgodnych z indywidualnymi potrzebami. Oświetlona w ten sposób może być łazienka, kuchnia czy klatka schodowa. Warto wybierać do tego rodzaju podświetlanego sufitu reflektorki z możliwością zmiany kąta nachylenia.

Bardziej efektowny podświetlany sufit wykonuje się z konstrukcji złożonej z dwóch poziomów płyt kartonowo – gipsowych. Do pierwszej warstwy rygipsu montuje się drugą z podświetleniem ledami lub halogenowym. Pierwszy poziom ukrywa wentylację, przewody elektryczne oraz jest bazą do montażu kolejnej warstwy. Drugi poziom z podświetleniem pełni funkcję dekoracyjną. Do wyboru mamy tu opaskę świetlną oraz wyspę. Często spotykana jest łazienka i kuchnia z okrągłą lub prostokątną wyspą na środku sufitu. W pobliżu krawędzi wyspy umieszcza się reflektorki jako pojedyncze źródła światła skierowane w określonych kierunkach. Może oświetlać np. ścianę pokrytą dekoracyjną tapetą na flizelinie. W salonach częściej spotyka się podświetlenie sufitu w postaci opaski dekoracyjnej. Można zrobić ją wokół obrysu sufitów. Innym rozwiązaniem jest wyspa z taśmą led umieszczona nad wybraną strefą. Może być umieszczona np. nad stołem w jadalni, kącikiem wypoczynkowym w salonie, czy wyspą w kuchni.

Najnowocześniejszym sufitem podświetlanym jest sufit napinany, robiony na indywidualne zamówienia. To konstrukcja wykonana z rozpiętej na profilach folii PVC, którą można zrobić w kilka godzin. Jako podświetlenie sufitu można wykorzystać dowolne źródło światła. Podświetlany sufit nie obciąża stropów i ścian. Dostępne są gotowe sufity napinane, które wykorzystują paski led oraz paski z ledami RGB zmiennnokolorowe. Dzięki temu sufit może świecić w dowolnym kolorze. Przy pomocy pilota można dowolnie zmieniać kolor oświetlenia. Ten rodzaj sufitu jest bardzo efektowny. Do wyboru są różnego rodzaju nadruki lub jednolite płaszczyzny oraz uzyskanie efektu 3D.

Jak zrobić podświetlany sufit podwieszany dwuwarstwowy?

1. Projekt i podwieszenie pierwszego poziomu.

Pracę rozpoczynamy od dokładnego pomiaru i projektu sufitu oraz rozmieszczenia oświetlenia. Następnie rozrysowujemy szkielet, układ profili i płyt. Dopiero wtedy przystępujemy do montażu szkieletu z profili przyściennych, wieszaków i profili nośnych. Gotowy stelaż wypełniamy wełną mineralną. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć przyklejamy folię paroizolacyjną i dopiero na nią montujemy płyty kartonowo – gipsowe, wypuszczając przewody do podłączenia oświetlenia. Na koniec spoinujemy połączenia pomiędzy płytami.

2. Projekt drugiego poziomu i montaż szkieletu. Przed wykonaniem drugiej warstwy również wykonujemy projekt. Uwzględniamy w nim rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia. Szkicujemy na suficie dokładne linie pod szkielet. Dopiero wtedy mocujemy profile w poziomie. Do nich przykręcamy profile w pionie. Kolejnym krokiem jest montaż profili w poziomie do profili w pionie. Razem tworzą one szkielet półki. Dla wzmocnienia całości wewnątrz szkieletu mocuje się dodatkowe profile poprzeczne.

3. Obudowa konstrukcji płytami. Obudowę szkieletu rozpoczynamy od przykręcenia pasków płyt w pionie. Wcześniej wykonujemy w nich otwory w miejscach wypuszczenia przewodów elektrycznych. Następnie przykręcamy płytę w poziomie, tak, by powstała półka z jej wystającej krawędzi.

Nowoczesny podświetlany sufit w pokoju, a także pomysły, porady, opis, montaż, zastosowanie
Podświetlany sufit krok po kroku, czyli porady praktyczne, montaż, najlepsze pomysły, oświetlenie LED

4. Instalacja oświetlenia. Półka jest miejscem, w którym instalujemy oświetlenie ledami. Podłączamy taśmę do przewodów i przyklejamy do półki. Na koniec obudowujemy ją pionową maskownicą z płyty mocowana do profilu umieszczonego na krawędzi półki. Półka i podłączenia instalacji zostają zakryte, tak by nie były widoczne od dołu. Połączenia płyt spoinujemy i wyrównujemy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z pomysłami na oświetlenie sufitu podwieszanego.

Podświetlany sufit - porady praktyczne

Podobnie jak tapeta winylowa na flizelinie, która ukryje wszystkie nierówności ścian, tak sufity podwieszane to doskonały sposób na ukrycie nierównego sufitu i instalacji elektrycznej. Do tego można wykorzystać je do stworzenia niepowtarzalnego oświetlenia. Podświetlenie sufitu taśmą led jest ogromnie popularne ze względu na doskonałe efekty wizualne. Nie wolno jednak zapominać o tym, że sufit podwieszany obniży pomieszczenie o minimum 10 cm. To doskonały sposób na obniżenie zbyt wysokiego pomieszczenia. W przypadku niskich wnętrz zastosowanie sufitu dwuwarstwowego może je optycznie podwyższyć. W czasie montażu wszystkie połączenia płyt kartonowo – gipsowych oraz ze ścianą zaleca się wzmacniać taśmą z włókna szklanego. Dzięki temu uniknie się pojawienia się rys i spękań. Aby zachować kąty przy obudowaniu, warto wzmocnić narożniki specjalną taśmą. Uzyska się zdecydowanie lepszy efekt wizualny.

Sufity podświetlane mogą łączyć halogeny z taśmą led. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy podświetlić konkretne miejsca. Łazienka oświetlona wyspą z halogenami punktowymi i opaską led będzie klimatyczna a równocześnie dobrze doświetlona. Warto jednak zwrócić uwagę, by oprawy czy taśmy nie były umieszczone zbyt głęboko na półce. Spowoduje to straty światła. Muszą one znajdować się w pobliżu krawędzi, tak, by światło odbijało się od sufitu. Punkty świetlne mogą także zostać umieszczone w ścianie półki. Pozwoli to uzyskać inny kąt padania światła. Będzie się ono odbijało od ścian, a nie od sufitu. Daje to przytulny i nastrojowy efekt, lecz nie doświetla całego wnętrza. Taśmy led dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w różnych barwach światła. Dzięki temu z łatwością dobierzemy je do każdego pomieszczenia.

Podświetlenie sufitu daje niepowtarzalne efekty estetyczne i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Podobnie jak tapeta winylowa na flizelinie ukrywa niedoskonałości i zdobi wnętrze. Chociaż wydaje się trudne w realizacji, to można wykonać je samodzielnie. Wymaga jednak starannego projektowania i dokładności wykonania.

ikona podziel się Przekaż dalej