Profil kapeluszowy ułatwieniem prac budowlanych - na sufit i nie tylko

Prace budowlane związane z montażem płyt kartonowo-gipsowych są dzięki zastosowaniu tego elementu w znacznym stopniu ułatwione. Profil kapeluszowy zostaje przymocowany bezpośrednio do:

  • Stropu
  • Ściany
  • Więźby dachowej

Okładzina z płyt stanowi jednocześnie wyrównanie powierzchni sufitu albo ściany i ich ocieplenie, zaś dzięki zastosowaniu elementu z solidnej blachy stalowej pokrytej dodatkowo antykorozyjnym cynkiem w roli szkieletu całość jest w stanie utrzymać się w sposób trwały i stabilny.

Choć płyta regips jest systemem lekkim, to jednak bez filaru w formie stalowej konstrukcji niemożliwym byłoby jej zamontowanie. Dlatego na sufit czy ścianę tak chętnie wykorzystuje się profile kapeluszowe dostosowane wymiarami do potrzeb konkretnej inwestycji budowlanej. Przy zabudowach poddaszy również opcja ta sprawdza się z wielkim powodzeniem i jest często wykorzystywana.  Uniwersalne zastosowanie jest zatem jednym z najistotniejszych zalet tego elementu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach profili do regipsów.

Wymiary profili kapeluszowych - cena

Każdorazowo te elementy wykończenia należy dobrać do wymiarów płyty regips oraz innych elementów wchodzących w skład konstrukcji. Cechą charakterystyczną profili kapeluszowych jest ich nieduża wysokość. Długość ich bywa różna, choć najczęściej spotykane i uważane za standardowe są egzemplarze o długości 3 metrów, to spotyka się również wersje dłuższe lub krótsze. Nie tylko jednak wymiary profili kapeluszowych są istotną kwestią, liczy się także wspomniane już wykończenie tych stalowych elementów.

Kiedy użyje się do tego celu cynku o właściwościach antykorozyjnych, zyska się pewność tego, że ta część konstrukcji nie ulegnie zniszczeniu. Dlaczego jest to takie istotne? Gips ma bowiem odczyn kwaśny, zatem naraziłby potencjalnie całość na rdzewienie. Sam montaż profili kapeluszowych do regipsu jest w opinii specjalistów zadaniem relatywnie prostym. Po zamontowaniu profili pod regipsy przychodzi pora na mocowanie płyt. Zwłaszcza w przypadku poddaszy stosuje się te posiadające podwyższoną wytrzymałość na działanie ognia. W jaki sposób je przytwierdzić? Jak wygląda ich montaż w praktyce? W tym celu sprawdzą się modele do płyt kartonowo-gipsowych, zwanych innymi słowy gipsowo-kartonowymi (ze stosowanym powszechnie oznaczeniem g-k).

Cena profili kapeluszowych nie jest wysoka, zwykle można je zakupić za kilkanaście złotych za sztukę i to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Na przykład za model o długości 300 cm i szerokości 70 mm zapłacić trzeba średnio 12-17 złotych. Zwykle elementy te nabyć można również w większych od pojedynczych opakowań, na przykład tych, które pomieszczą 10 sztuk. Podstawowy typ wymiarów profili kapeluszowych zwykle można zakupić w dość podobnej cenie w różnych sklepach.

Profile Norgips - kształtownik kapeluszowy

Marka Norgips już od lat dla specjalistów z branży wykończenia wnętrz jest symbolem wysokiej jakości wykonania każdego modelu i jego przystępnej ceny. Oprócz płyt gipsowo-kartonowych, mas szpachlowych czy akcesoriów ma ona w swojej ofercie również modele profili kapeluszowych o różnych wymiarach. Przypomnieć warto, iż pochodząca z Norwegii marka na terenie naszego kraju obecna jest już od niemal trzydziestu lat, a jej doświadczenie powszechnie się ceni.

Ich zastosowanie do okładzin sufitowych i ściennych oraz zabudowy poddasza to bardzo dobra opcja, profile te wykonane są bowiem solidnie, co zadecydowało o ich trwałości i wytrzymałości. Prócz marki Norgips na naszym rynku działa również wiele innych firm zajmujących się produkcją i sprzedażą profili kapeluszowych i innych.

Kształtownik kapeluszowy stosowany jako element konstrukcyjny znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Warto wspomnieć, że najpopularniejsze modele kształtowników określa się nazwami wywodzącymi się od liter alfabetu (bo mają ich kształt), stąd wzięły się chociażby:

  • Zetowniki
  • Ceowniki
  • Teowniki

Wytrzymałe kształtowniki kapeluszowe stosowane są z wielkim powodzeniem w przypadku tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Różnią się one od siebie klasą profilu stalowego oraz typem zginania. Te zaliczone do klas I oraz II prezentują zginanie sprężyste, w przypadku klasy III i IV mamy do czynienia z plastycznym typem zginania.

Szeroki zakres zastosowania profili kapeluszowych oraz kształtowników wpływa na relatywnie dużą popularność tych elementów podczas wykańczania budynków i nie tylko.

ikona podziel się Przekaż dalej