Profile aluminiowe do płyt gipsowych - rodzaje, ceny, opinie, producenci
Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były profile metalowe, wykonane z ryflowanej blachy pokrytej warstwą ocynku. Jednakże ostatnio coraz częściej można w sklepie znaleźć profile aluminiowe do płyt gk. Mają bardzo wiele zalet i bardzo szerokie zastosowanie. Dowiedz się, co można z nimi zrobić i czy warto w nie zainwestować.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Profile aluminiowe do płyt gipsowych
Czynnikiem, który decyduje o tym, że profile do płyt gk najczęściej są robione z aluminium, jest przede wszystkim jego lekkość i wytrzymałość. Są one o wiele lżejsze niż profile metalowe, a jednocześnie są tak samo wytrzymałe. Aluminium to solidny materiał, bardzo odporny na niesprzyjające działanie czynników zewnętrznych, uszkodzenia mechaniczne, czy wygięcia. A zastosowanie specjalnych impregnatów sprawia, że ich właściwości fizyczne są jeszcze lepsze.
Kolejnym plusem profili aluminiowych jest łatwość w obróbce i możliwość łatwego docinania. Szybko się je łączy za pomocą standardowych, małych spawarek. Dlatego właśnie są idealne na stelaż pod płyty gipsowe i nie tylko.
Zastosowanie profili z aluminium
Profile z aluminium rzadko są stosowane jako materiał do zabudowywania ścian działowych. W tym wypadku najczęściej wykorzystuje się ścienne profile z blachy, chociaż aluminiowe profile do regipsów także świetnie się sprawdzają do suchej zabudowy. Najczęściej wykorzystuje się je do zaznaczania cokolików i wyznaczania narożników ścian. Nadają się do podwieszania sufitu i zabudowywania poddasza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wymiarach płyt gipsowych?
Do każdego z tych zastosowań stosuje się profile innego rodzaju. Ich wygląd, kształt, stopień twardości, łatwości na wyginanie czy izolacji akustycznej są zależne od miejsca, w którym mają być zastosowane.
Profile do płyt aluminiowych – oznaczenia
Na profilach do płyt pojawiają się oznaczenia literowe i cyfrowe. Ich odczytanie może się wydawać skomplikowane, ale tak nie jest.
System jest bardzo prosty. Dla przykładu C 60 (lub CW 60 – niektórzy producenci dodają literkę W do nazw profili) oznacza profil typu C o szerokości 60 mm. Szerokość powinna być dobrana pod wymiary pływ gipsowych. Większość profili ma długość od 1 do 4 mb, można je jednak dowolnie przycinać by dopasować do rodzaju suchej zabudowy.
Istnieje bardzo wiele rodzajów profili do płyt aluminiowych. Każdy z nich jest przeznaczony do innego zastosowania. Przedstawiamy oznaczenia profilu wraz z krótką charakterystyką i opisem. Sprawdź także ten artykuł o stelażach pod płyty gipsowe.
Oznaczenie literowe | Charakterystyka | Zastosowanie |
---|---|---|
C (lub CW) | Tak zwane słupki. Często mają otwory, w których można ukryć kable. | Montuje się je pionowo. Tworzą stelaż do wyłożenia płytami g-k. Idealne profile ścienne. |
U (lub UW) | Mają kształt litery U. | Montuje się je poziomo. Służą do przytwierdzenia nowej ścianki do sufitu i podłogi, zapobiegają poruszaniu się ścianek montowanych profilami CW. |
UA | Profile ośnieżnicowe, bardziej wytrzymałe. | Można je zamontować zamiennie z profilami C. Są jednak droższe i bardziej wytrzymałe, więc stosuje się je w newralgicznych miejscach (przy otworach, drzwiach, zakończenie wolnej krawędzi ścianki działowej). |
CD | Płaski profil, idealny do łączenia w kratkę. | Profil wykorzystywany do tworzenia sufitów podwieszanych. Dość giętki, idealny do montowania płyt gipsowych na suficie. Nadaje się do montowania okładzin sufitowych. |
UD | Profil przyścienny. Może mieć łukowaty kształt. | Może być montowany zamiennie z profilem UD albo jako wzmocnienie całej konstrukcji w newralgicznych miejscach przy budowie sufitów podwieszanych. |
Profile aluminiowe – ceny i koszt suchej zabudowy
Sucha zabudowa ma tę zaletę, że jest o wiele tańsza niż stawianie ścianek z pustaków czy cegieł. Jest także mniej kłopotliwa i nie wymaga zastosowania wielu skomplikowanych zabiegów, nie wiąże się demolką mieszkania. Dlatego właśnie często wybiera się taką opcję.
Profile do regipsów to jedna z najmniej znaczących pozycji w kosztach tego rodzaju remontu. Do tego trzeba doliczyć koszt samych płyt, a także wkręty do płyt gipsowych i oczywiście uwzględnić spoinowanie i szpachlowanie płyt gipsowych (na przykład gipsem Nida). Sumaryczna cena ścianki karton-gipsowej 10 m2 wynosi około 1200 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o suchej zabudowie.
Profile do regipsów najczęściej kosztują od 6 do 10 zł za mb. Najczęściej są sprzedawane w 4-metrowych odcinkach, ale zdarzają się także 1,2 i 3-metrowe. Można je dowolnie przycinać i dopasować do wielkości ścianki i wysokości mieszkania. Jak widać koszt jest po prostu minimalny.
Wszyscy producenci mają mniej więcej podobne ceny (tak samo wkręty do płyt gipsowych – nie są zbyt drogie). Dlatego nie warto kierować się metką, raczej należy sprawdzić opinie dotyczące wszystkich producentów. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie marki jak NORGIPS, Budmat, Rigips czy NIDA. Są one dostępne w większości sklepów z materiałami budowlanymi. Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza NORGIPS, ponieważ produkuje także profile łukowate, idealne do bardziej ozdobnych sufitów podwieszanych. Sprawdź także ten artykuł o płytach kartonowo-gipsowych.