Profile do regipsów – materiał wykonania

Profile do regipsów mają bardzo różne zastosowanie i pod tym kątem dobiera się do nich materiał wykonania. Każdy stelaż pod płyty gipsowe do budowy ścianek działowych wykonywany jest ze stali. Jest ocynkowana ogniowo. Profile od różnych producentów mogą różnić się między sobą grubością warstwy cynku, która powinna zawierać się w przedziale od 100 do 275 g/m2. Im więcej cynku, tym bardziej profile stalowe są odporne na działanie wilgoci.

Obecnie na rynku funkcjonują profile wykonane z dwóch rodzajów blachy – zwykłej lub ryflowanej, czyli o nierównej powierzchni. Jest ona o wiele bardziej wytrzymała i prawdopodobieństwo, że profil zacznie się wyginać jest bardzo małe. I jedna i druga blach w zasadzie nadaje się jednak na stelaż pod płyty gipsowe przy budowie ścianek działowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły suchej zabudowie.

Profile do płyt g-k mogą być także aluminiowe. Te są lżejsze i mniej wytrzymałe, dlatego wykorzystuje się je do innych celów. Zaznacza się nimi na przykład narożniki ścian i cokolików, czasami także do podwieszania sufitu. Profile do płyt gipsowo kartonowych przydadzą się także do zabudowy poddasza.

Profile do płyt regipsowych – rodzaj ze względu na miejsce zastosowania

Profile do zabudowy można podzielić także ze względu na miejsce zastosowania. Profile ścienne, do ścianek działowych mają nieco inny kształt i wielkość, niż te do sufitu czy poddasza. Do ścianek działowych używa się profile stalowe z blach o grubości 0,6 mm (ryflowane są grubsze, powinny mieć 1,2 mm). Profile ścienne mają także działanie akustyczne, ich zadaniem jest poprawienie dźwiękoszczelności przegród.

Profile do regipsów, czyli stelaż pod płyty gipsowe i polecane profile to płyt regipsowych, a także rodzaje profili, ceny oraz opinie
Profile do regipsów - rodzaje, ceny, materiały, opinie, porady

Profile do płyt g-k do sufitu podwieszanego są raczej krótkie i są raczej krótkie – wymiary płyt gipsowych na sufit najczęściej nie są zbyt duże. Te profile do regipsów często mają ciekawe kształty i są elastyczne. Za ich pomocą można stworzyć sufit w łukowatym kształcie. Profile do zabudowy poddasza, tak zwane kapeluszowe, montuje się bezpośrednio do krokwi. Są wygodne w użyciu i na tyle stabilne, by móc zastosować grubą warstwę ocieplenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ściankach działowych w domu?

Profile do regipsów są najczęściej oznaczone literowo. Oznaczenia techniczne są przyjęte i stosowane przez wszystkich producentów, więc będzie ci łatwiej znaleźć profil, którego potrzebujesz.

Oznaczenia profili do regipsów wraz z wyjaśnieniami

Miejsce

Oznaczenie profilu

Uwagi

Ściany

U/UW, C/CW

Profile wykonane ze stali. Idealna grubość – od 0,6 mm.

Sufit podwieszany

CD, przyścienny UD, profil kapeluszowy, T15, T25

Krótkie profile montowane do sufitu lub ściany. Profil kapeluszowy wykorzystuje się tworzenia sufitów łukowych i jedynie, kiedy wymiary płyt gipsowych są małe.

Poddasze

CD, C, profil kapeluszowy

Profile CD i C muszą być przymocowane do ściany lub do krokwi za pomocą specjalnych uchwytów; wytrzymują większy ciężar warstwy ocieplenia.

Profile do płyt regipsowych w ofercie różnych producentów

Profile do płyt regipsowych muszą spełniać różne założenia techniczne, by uzyskać potrzebne atesty. Dlatego różnice między nimi w ofercie różnych producentów są minimalne, ale jednak są. Najbardziej różni je cena, czasami także materiał wykonania czy grubość.

W tabelach przedstawione są różnice w parametrach dwóch podstawowych profili – C i U w wykonaniu kilku czołowych producentów. Sprawdź także ten artykuł o systemach suchej zabudowy.

Wybrane oferty producentów profili do regipsów

Profil C50 w ofercie różnych producentów

Marka

Grubość blachy

Materiał

Powłoka

Cena za 4 mb

NIDA

0,55 mm

Blacha stalowa

Cynk

19 zł

BUDMAT

0,5 mm

Blacha stalowa

Cynk

19 zł

NORGIPS

0,5 mm +/-0,05 mm

Blacha stalowa

Cynk

18-19 zł

REGIPS

0,6 mm

Blacha stalowa ryflowana

Cynk

20 zł

Wybrane oferty producentów profili do regipsów

Profil U50 w ofercie różnych producentów

Marka

Grubość blachy

Materiał

Powłoka

Cena za 4 mb

NIDA

0,55 mm

Blacha stalowa

Cynk

12-13 zł

BUDMAT

0,5 mm

Blacha stalowa

Cynk

12 zł

NORIPS

0,5 mm +/-0,05 mm

Blacha stalowa

Cynk

11 zł

REGIPS

0,6 mm

Blacha stalowa ryflowana

Cynk

14-15 zł

ikona podziel się Przekaż dalej