Profile do regipsów – rodzaje

Konstrukcje budowlane wykonane z płyt kartonowo-gipsowych umieszcza się w specjalnych profilach. Producenci oferują ich naprawdę mnóstwo, różnią się między sobą kształtem i grubością, co znów przekłada się na ich różnorodne zastosowanie. Wygodne w użyciu, pozwalają na szybki montaż i służą do suchej zabudowy różnych powierzchni.

Profile do regipsów można podzielić według dwóch klasyfikacji. Po pierwsze różnią się między sobą materiałem wykonania – można spotkać profile metalowe lub aluminiowe. Profile metalowe mogą być wykonane z blachy ryflowanej lub zwykłej gładkiej. Profile ryflowane są najbardziej wytrzymałe, bardziej niż aluminiowe, ponieważ mają większą twardość i są najmniej podatne na odkształcenia i ugięcia.

Stelaże różnią się także kształtem i zastosowaniem. Inaczej wygląda stelaż pod płyty gipsowe do sufitów podwieszanych, inaczej do ściany. Mają różne grubości i wielkości. Rodzaje wykorzystanej blachy także się różnią, ponieważ w niektórych przypadkach stelaż musi być o wiele bardziej trwały, niż w innych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wymiarach płyt gipsowych.

Profile do płyt gk do sufitów podwieszanych i zwykłych

Systemy suchej zabudowy często wykorzystuje się do zabudowy sufitów podwieszanych. Jest to najlepszy sposób na wykonanie sufitu o niecodziennym kształcie i tym podobne. W tym celu stosuje się profile sufitowe CD oraz UD. Pierwsza litera oznaczenia to symbol ich kształtu w przekroju.

Przy budowie sufitów z reguły wykorzystuje się profile CD 60 lub UD 60. Jeśli jednak chcesz zrobić sufit o niecodziennym kształcie, na przykład łukowo wygięty, trzeba użyć profili specjalnych, czyli właśnie celowo powyginanych. Płyty gipsowe do sufitu modułowego montuje się na profilach T15 i T24.

Profile do zabudowy poddaszy z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowe znajdują także zastosowanie do zabudowy poddaszy. Są stosunkowo lekkie, więc nie obciążają konstrukcji budynku. Ponadto łatwo je zamontować, a bałagan powstały przy murowaniu jest znacznie mniejszy. Do zabudowy poddaszy używa się przede wszystkim profili i stelaży pod płyty gipsowe CD i C. Sprawdź także ten artykuł o płytach kartonowo-gipsowych.

Stelaż pod płyty gipsowe, a także polecane profile do regipsów z aluminium lub inne rodzaje, ceny i zastosowanie do budowania
Stelaż pod płyty gipsowe - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie

Są one montowane do specjalnych uchwytów, które należy wbić w ścianę. Można także zastosować w tym celu profile kapeluszowe. Je należy mocować do krokwi. Dzięki nim można zastosować nieco grubszą warstwę ocieplenia poddasza czy dachu, niż w tym pierwszym przypadku.

Profile do suchej zabudowy ścian

Stelaż pod płyty gipsowe do budowy ścian najczęściej ma kształt litery U lub C. To oznacza, że właśnie profile UW i CW są wykorzystywane do zabudowy suchej i stawiania ścian. Najczęściej wykorzystuje się profile UW 50 lub 75, można spotkać się także z profilami UW 100.

Stelaże są podstawą do montażu słupków, które podtrzymują całą konstrukcję i zapobiegają przesuwaniu się płyt. Dzięki temu cała budowa jest szybka, trwa bardzo krótko i wymaga o wiele mniejszych inwestycji, niż murowanie ściany od podstaw. Tak naprawdę zabudowa sucha i wytyczenie pokoju zajmie tylko jeden dzień, a bałagan związany z remontem jest znacznie mniejszy. Najczęściej wykorzystuje się je do zabudowy pionów wentylacyjnych i instalacyjnych. Można także obudować nimi ściany lub w ogóle postawić nową ściankę działową. Odpowiednie kształtowniki pozwalają także na zrobienie ścian łukowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o suchej zabudowie.

Profile do płyt gk – cena

Na cenę profili wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to rodzaj blachy, ale znaczenie mają także wymiary. Długie profile będą droższe niż krótkie. Są sprzedawane w różnych długościach od 1 do 5 metrów bieżących. Można je swobodnie ciąć i dopasowywać pod wymiary własnych płyt gk.

Cena profilu ściennego UW to koszt od 13 do 26 zł za 3 metry bieżące (w zależności od szerokości). Metr profilu sufitowego UD30 kosztuje około 4 zł. Nie jest to duża inwestycja. Profile specjalne, kształtowane i przeznaczone do tworzenia różnych kształtów są jednak wyższe. Sufitowy stelaż łukowy to około 50 zł za 5 metry bieżące.

ikona podziel się Przekaż dalej