Charakterystyka profili i stelaży sufitowych

Stelaż i profil sufitowy – zastosowanie

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się sufity podwieszane. Umożliwiają one zamontowanie nowoczesnego oświetlenia czy poprawę walorów estetycznych wnętrza. Jednak, aby stworzyć taki efekt, potrzebny jest odpowiedniej wielkości stelaż sufitowy przeznaczony przykładowo do regipsów. Składa się on najczęściej z profili aluminiowych i ewentualnie dodatkowych kształtników stalowych.

Profil sufitowy podobnie jak inne profile ścienne mogą tworzyć wytrzymały szkielet dla płyt gipsowo-kartonowych czy paneli sufitowych. Do zabezpieczenia całej konstrukcji często potrzebne są nie tylko siatki i taśmy, ale także odpowiednie wkręty. Cały stelaż sufitowy w wyglądzie przypomina kratownicę. Sufitowe profile aluminiowe są łatwe i szybkie w montażu.

Wymiary stelaży i profilów sufitowych

Profile ścienne i sufitowe różnią się od siebie wysokością oraz szerokością. Jeśli jednak chodzi o ich długość, to zazwyczaj jest ona dostosowana w sklepie do wymagań klienta. Przykładowo profil cd 30 charakteryzuje się szerokością 30 mm. Natomiast profil cd 60 szerokością 60 mm. Wymiary podane są zawsze w ofercie producenta, a ich wybór uzależniony jest od indywidualnego projektu sufitu podwieszanego.

Stelaże sufitowe do regipsów mogą mieć różne ułożenie, co będzie wpływać na ich całkowity wymiar. W zależności od pomieszczenia można stworzyć konstrukcję zarówno jedno- i dwupoziomową, jak i jednokierunkową czy krzyżową. Warto jednak taką decyzję przemyśleć z różnych względów. Stelaż dwupoziomowy krzyżowy zdecydowanie obniży pomieszczenie, ale z drugiej strony będzie idealny do sufitów o dużej powierzchni. Natomiast stelaż jednokierunkowy sprawdzi się w pomieszczeniu podłużnym.

Najlepszym rozwiązaniem będą profile aluminiowe ułożone w stelaż jednokierunkowy krzyżowy. Takie ułożenie profili ściennych czy sufitowych wiąże się niestety z większą ilością pracy. Jest jednak dużo zalet takiej konstrukcji. Zdecydowanie łatwiej jest wypoziomować sufit czy zamocować go w stropie. Co równie ważne, taki stelaż zabezpiecza płyty gipsowo-kartonowe przed uszkodzeniem.

Profil sufitowy – rodzaje oraz porady

Aby prawidłowo skonstruować stelaż sufitowy, oprócz profili potrzebne będą również inne akcesoria. Dzięki nim będzie można w dowolny sposób kształtować sufit podwieszany. Kształtniki stalowe czy inne dodatkowe elementy są konieczne, aby sprawnie połączyć profile w jedną trwałą całość.

Przeglądając ofertę producentów profili stelaży sufitowych, można spotkać się z różnymi określeniami na główny profil sufitowy czy profile przyścienne. Są to dwa różne rodzaje profili, a każde z nich ma całkiem inne przeznaczenie. Warto o tym pamiętać. Prawidłowo wykorzystany profil do regipsu czy kasetonów gipsowych zapewni nie tylko wytrzymałość stelaża, ale także bezpieczeństwo domowników.

Sufit podwieszany podczas montażu, a także profil sufitowy, stelaż sufitowy i cena
Jak wybrać profil sufitowy i stelaż sufitowy, czyli wymiary, cena i porady zakupowe

Profil cd jest inaczej nazywany głównym profilem sufitowym. Dzięki tym profilom można stworzyć charakterystyczną kratownicę, która będzie przymocowana do stropu. Natomiast profil ud jest tak zwanym profilem przyściennym. Jak sama jego nazwa wskazuje, znajduje się on na zewnątrz konstrukcji, jako jej obramowanie. Profil ud wzmacnia cały stelaż sufitowy. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem sufitów podwieszanych.

Profil sufitowy i stelaż sufitowy – cena oraz opinie

Profil sufitowy – odpowiedni wybór

Szeroki wybór profili sufitowych pozwala dobrać modele o odpowiednich właściwościach dla danego projektu sufitu podwieszanego. Dla bezpieczeństwa użytkowników pomieszczenia warto wybrać główny profil sufitowy wykonany z mocnej stali. Należy jedynie zwrócić uwagę na dozwolone obciążenie profilu tak, aby wybrana płyta gipsowa nie była zbyt ciężka dla niego.

W opinii klientów dobrym wyborem będą również profile z blachy ocynkowanej. Będzie ona chronić całą konstrukcję przed korozją, co będzie niezwykle ważne w przypadku montowania sufitu podwieszanego w miejscach o wysokiej wilgotności jak kuchnia czy łazienka. Dodatkową zaletą profili będzie również ich ognioodporność.

Przegląd ofert profili i stelaży sufitowych

Profile sufitowe czy kształtniki stalowe znacząco nie różnią się od siebie. Często występują jednak w różnych wymiarach, co wpływa w niewielkim stopniu na ich cenę. Nie są to jednak duże koszty, choć wszystko tak naprawdę zależy od powierzchni planowanego sufitu podwieszanego. Cena pojedynczego profilu wynosi zwykle od kilku do kilkunastu lub rzadko kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać o tym, iż na całą konstrukcję nie wystarczą dwa czy trzy profile.

Na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy w swojej ofercie posiadają elementy konstrukcji sufitów podwieszanych. Z łatwością można dostać najpopularniejsze profile takie jak profil ud 27 czy profil cd 30. Szeroka oferta producentów dostępna jest zarówno w stacjonarnych marketach budowalnych, jak i w sklepach internetowych.

Wykaz wybranych modeli profili sufitowych wraz z cenami

Stelaż sufitowy

Przykładowa cena

Profil sufitowy CD60 3 mb NORGIPS

6,99 zł

Profil do suchej zabudowy sufitowy główny CD60 Budmat 60/27x4000 mm

9,98 zł

Profil sufitowy UD27 3,0mb NIDA

4,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej