Sufit napinany - konstrukcja, wady i zalety

Co to jest sufit napinany

Wyobraźmy sobie sufit w naszym mieszkaniu z nadrukowanym gwieździstym niebem, efektem lustrzanej tafli, czy też z dowolnym zdjęciem lub grafiką. Wrażenie jest niezwykle piękne i efektowne. Takie efekty gwarantuje nam sufit z gumy, czyli tzw. sufit napinany.

Sufit napinany lub naciągany składa się z elastycznego materiału z folii PVC lub poliestru, który naciąga się na specjalną konstrukcję poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Montuje się go pod właściwym sufitem na stelażu aluminiowym. Jest wykonany z materiału wodoodpornego i ognioodpornego. Jego zaletą są ciekawe, dekoracyjne wzory. Folię można nadrukować dowolnym wzorem, dlatego też możemy wybrać sufit w dowolnym wzorze i kolorze. Możemy również nadrukować własne zdjęcia lub dowolną grafikę. Sufit tego rodzaju tworzy niezwykłą aranżację wnętrz, która sprawia, że wnętrze jest niezwykle eleganckie i robi niesamowite wrażenie.

Czym się różni sufit napinany od sufitu podwieszanego? Sufit podwieszany wykonany jest z płyt g-k. Natomiast sufit napinany robi się z elastycznej folii PVC, którą rozpinana się na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i rozciąganie. Montaż sufitu napinanego i podwieszanego jest zupełnie inny. W przypadku sufitu napinanego montaż jest szybki, łatwy i czysty, podczas gdy montaż sufitu podwieszanego z płyt g-k wymaga kilku dni pracy, wynoszenia wszystkich mebli z pomieszczenia. Ponadto jest brudny i generuje bardzo dużo kurzu.

Jak wygląda sufit napinany - wzory

Sufit napinany wygląda jak piękna grafika lub obraz rozpięty na suficie na białym stelażu. Możemy wybrać efekt graficzny, podświetlany, lustrzany i wiele innych wzorów. Dostępne są sufity satynowe, matowe lub błyszczące. Szczególnie pięknie wygląda sufit lustrzany o wysokim połysku przypominającym lustrzaną taflę.

Sufit tego rodzaju najbardziej pasuje do wnętrz w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym, gdzie stanowi wiodący element dekoracyjny. Sufity napinane sprawdzają się szczególnie w starym budownictwie o wysokich stropach, gdzie pozwalają obniżyć sufit czyniąc pomieszczenia bardziej przytulnym, a jednocześnie ukryć niedoskonałości sufitu. W budownictwie nowoczesnym sufity napinane montuje się głównie w salonie, gdzie pełnią rolę oszałamiającej dekoracji. Ponieważ materiał jest odporny na wilgoć i ogniootporny świetnie nadaje się do kuchni i łazienki.

Rodzaje sufitów napinanych:

  • sufit lustrzany,
  • sufit podświetlany,
  • sufit z nadrukiem,
  • sufity akustyczne.

Sufit lustrzany wygląda niezwykle efektownie i optycznie powiększa pomieszczenie. Wygląda on jak błyszcząca powierzchnia w jednolitym kolorze. Możemy zdecydować się na sufit podświetlany, który świeci całą powierzchnią i może zastąpić światło sufitowe. Wykorzystywane są lampy LED.

Ciekawym i często wybieranym rodzajem są sufity z nadrukiem, które pozwalają wydrukować niemal każdą grafikę. Dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach, gdzie występuje problem z głośnymi sąsiadami na górze, jest sufit akustyczny. Specjalna perforacja pozwala na izolację dźwiękową, dzięki czemu nie przeszkadzają nam dźwięki dochodzące przez sufit, jak również sąsiedzi nie słyszą dźwięków z naszego mieszkania. Sufity akustyczne montowane są głównie w klubach, kawiarniach, salach konferencyjnych czy w biurach.

Bardzo ciekawy efekt tworzy podświetlenie sufitu lampami led. Taśmy z podświetleniem ledowym montuje się na właściwym suficie i są one zakryte przez sufit napinany. Dzięki temu uzyskujemy oświetlenie pomieszczenia światłem rozproszonym, które nie męczy oczu i tworzy przytulną atmosferę.

Wady i zalety sufitów napinanych

Naciągane sufity - wady i zalety

Atrakcyjny wygląd i ciekawe wzory sprawiają, że naciągane sufity stają się coraz bardziej popularne, szczególnie, że montaż ich jest szybki i czysty. Sufit podwieszany stanowi oszałamiającą dekorację wnętrza. Aby jednak zdecydować się, czy warto zamontować sufit z gumy w salonie, należy poznać jego wady i zalety.

Zalety sufitów naciąganych:

  • duże możliwości aranżacji wnętrz,
  • wiele dostępnych wzorów, można również wydrukować własne zdjęcia i grafikę,
  • sufitu nie trzeba malować,
  • łatwy do czyszczenia, można go oczyścić odkurzaczem,
  • nie tworzą się pleśnie i grzyby,
  • czysty montaż,
  • szybki montaż nie wymagający opróżniania pomieszczenia z mebli,
  • montaż nie wymaga równania powierzchni sufitu, prostowania ścian, czy tworzenia kątów prostych w narożnikach,
  • montaż można wykonać wielokrotnie,
  • łatwy demontaż w przypadku konieczności dokonania napraw,
  • nie obciąża stropu,
  • lekka i cienka konstrukcja,
  • dobrze maskuje nierówności sufitu czy rury,
  • ognioodporny i wodoodporny,
  • łatwy do utrzymania w czystości,
  • nie ma nieprzyjemnego zapachu,
  • nie emituje szkodliwych substancji.

Wady sufitów napinanych:

  • montaż jest trudny do wykonania samodzielnie, wymaga wprawy i lepiej powierzyć go fachowcom,
  • wysoki koszt montażu,
  • długi czas oczekiwania na zamówiony materiał,
  • brak możliwości montażu we wszystkich wnętrzach,
  • podatny na zadrapania i zarysowania w czasie czyszczenia,
  • faluje pod wpływem powietrza,
  • opada pod wpływem ciężaru.

Sufit podwieszany będzie falował pod wpływem powietrza, co nie wygląda ładnie i razi, dlatego też nie zaleca się montażu takiego sufitu w pomieszczeniach, gdzie są przeciągi. Nie zaleca się również montowania sufitu napinanego w dużych pomieszczeniach. Tkanina pod wpływem ciężaru będzie opadać, co powoduje brzydkie i widoczne wybrzuszenie w środku.

Zastanawiamy się, czy sufit napinany jest trwały. Tkanina wykorzystywana do sufitów napinanych charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością. Rozwiązanie to będzie służyło na lata. W przypadku konieczności napraw, sufit jest bardzo łatwy do demontażu i dokonania poprawek lub konserwacji znajdujących się na suficie przewodów lub rur. Folia jest trwała i utrzymuje kolory i wzory. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Sufity napinane - opinie, zalety i wady w porównaniu do sufitów podwieszanych z płyt g-k.

Od czego zależy cena sufitu napinanego

Wadą jest wysoka cena sufitu napinanego. Dla przykładu cena sufitu napinanego w salonie o powierzchni około 20 metrów wynosi około 2000 zł. Cena zależy od metrażu, kształtu, wzoru, rodzaju i oświetlenia i zaczyna się od około 70 zł za m2. Wycena jest indywidualna, zaś niektórzy producenci oferują na swoich stronach kalkulator wyceny, który pozwala zorientować się na jakie koszty trzeba się przygotować.

Cena sufitu napinanego zależy od jego rodzaju. Najtańsze są sufity matowe i lustrzane, zaś sufity z podświetleniem LED lub dwupoziomowe są prawie dwukrotnie droższe. Do tego dochodzi koszt nadruku, koszt oświetlenia, efekt gwiezdnego nieba itd. Jeśli porównamy najprostszy, biały, płaski sufit napinany, to jego cena wraz z montażem jest niemal trzykrotnie niższa niż sufitu podwieszanego na takiej samej powierzchni. Musimy jednak doliczyć dodatkowe efekty, które mogą sprawić, że wybrany przez nas sufit napinany będzie kosztował tyle samo lub więcej niż sufit podwieszany.

Aby zorientować się, jakie będą całkowite koszty, warto skorzystać z kalkulatora producenta. Na koszt sufitu podwieszanego składa się cena materiału, koszt montażu, koszt profili, cena punktów oświetleniowych wraz z montażem. Dodatkowe koszty mogą wystąpić jeśli sufit nie jest równy lub zachodzi konieczność ukrycia rur czy wentylacji.

Czy sufit jest bezpieczny i jaką rolę odgrywa cena sufitu napinanego

Wiele osób zastanawia się, czy sufit napinany jest zdrowy dla osób i zwierząt przebywających we wnętrzu. Ilość chemii w mieszkaniu zwiększa się coraz bardziej. Czy mamy powód, aby bać się sufitów napisnanych?

Sufit napinany produkowany jest z tkaniny poliestrowej lub folii z polichlorku winylu. Badania wielokrotnie dowiodły, że tego typu materiały są bezpieczne z punktu widzenia ochrony środowiska. Materiał ten jest ekologiczny i może służyć wiele lat. O ile w pomieszczeniu nie ma wysokiej wilgotności i dużych wahań temperatur, sufit jest bezpieczny. Szkodzi mu także duże nasłonecznienie i bezpośrednie wystawienie na słońce.

Podświetlony kolorowymi ledami sufit napinany, a także ile kosztuje sufit napinany i czy warto go wykonać
Sufit napinany krok po kroku, czyli jak wykonać sufit napinany, ile kosztuje inwestycja i wszystko, co warto wiedzieć

Wybierając sufit napinany warto wybierać renomowanych producentów. Materiał powinien mieć odpowiednie certyfikaty i atesty. Nie należy kierować się najniższą ceną, gdyż ryzykujemy montaż produktu niskiej jakości. Wady sufitów niskiej jakości są poważne. Po kilku latach użytkowania mogą stracić swoje walory dekoracyjne i ładny wygląd, ponadto mogą wydzielać szkodliwe substancje.

Jak zrobić sufit napinany - konstrukcja i montaż

Sufit z gumy - jak wygląda jego konstrukcja i montaż

Montaż sufitu napinanego nie jest łatwy, gdyż łatwo jest uszkodzić materiał. Dlatego też warto powierzyć to zadanie firmie specjalistycznej. Sufit z gumy robi się na zamówienie. W tym celu należy bardzo dokładnie wymierzyć rozmiary sufitu w mieszkaniu wraz z przekątnymi. Dokładny pomiar jest niezbędny, gdyż ściany często nie są równoległe.

Materiał na sufit jest docinany do odpowiedniej wielkości i obszywany. Musi być zaopatrzony w zaczepy z gumy, zwane harpunami. Producent określa punkt startowy, w którym należy zacząć napinanie sufitu, ponieważ naciągane sufity są składane w określony sposób i należy je odpowiednio rozkładać, tak aby nie uszkodzić materiału.

Czy można wykonać montaż samodzielnie? Niestety jest to dość trudne i wymaga wprawy. Aby dobrze rozmieścić listwy podtrzymujące należy wyrównać ściany u góry. Pomieszczenie należy nagrzać, najlepiej do temperatury około 40 stopni. W przypadku folii PVC tkaninę należy nagrzać do temperatury około 60 - 70 stopni. Służy do tego nagrzewnica gazowa. Sufity produkowane są także z tkaniny poliestrowej. W tym przypadku nagrzewanie nie jest niezbędne.

Najpierw należy wykonać wzdłuż ścian stelaż z listew aluminiowych. Sufit z gumy zawieszamy na klamrach. Najpierw zawieszamy materiał na dwóch rogach po przekątnej, a następnie na dwóch pozostałych rogach. Wszelkie czynności należy wykonywać szczególnie ostrożnie, gdyż materiał na sufit napinany jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Następnie potrzebna będzie nagrzewnica, która powoduje, że materiał zwiększa swoją objętość pod wpływem temperatury. Sufit montuje się na listwach przy pomocy specjalnych narzędzi, następnie łączenia są maskowane plastikowymi listwami.

Jak wykonać oświetlenie na suficie napinanym

Sufit napinany składa się z tkaniny, która rozpina się na całej powierzchni sufitu. W jaki sposób wykonujemy oświetlenie sufitowe pomieszczenia? Rozwiązań jest wiele. Najbardziej popularne jest oświetlenie dzięki listwom led. Listwy umieszcza się na właściwym suficie i są one niewidoczne po zakryciu go sufitem napinanym. Światło dociera w sposób rozproszony po całej powierzchni sufitu tworząc ciekawy efekt wizualny. Innym rozwiązaniem jest rozmieszczenia lamp wzdłuż listew mocujących.

W jaki sposób zamontować żyrandol na suficie napinanym? Jest to także możliwe. Nie ma jednak możliwości zawieszenie czegokolwiek na tkaninie, gdyż łatwo się ona odkształca. Żyrandol do zastosowania razem z sufitem napinanym musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim żarówki muszą zwisać na dół, zaś plafon musi znajdować się nie bliżej niż 40 cm od tkaniny.

W celu zawieszenia żyrandola należy zrobić otwór w tkaninie. Służą do tego specjalne pierścienie, które nakleja się na tkaninę. Po zaschnięciu można wyciąć otwór. Otwór pozwala na zawieszenie żyrandola na stelażu, który znajduje się nad sufitem napinanym.

ikona podziel się Przekaż dalej