Sufit napinany – montaż krok po kroku sufitu napinanego
Sufit napinany to oryginalny pomysł na urozmaicenie wnętrza. Występuje w rozmaitej kolorystyce i wzornictwie, dzięki czemu możemy dopasować go do własnego gustu. Co ciekawe, możemy pokusić się o samodzielny montaż sufitu napinanego, który pochłonie nam jedynie kilka godzin. Przedstawiamy, jak krok po kroku go zainstalować.
Jeśli planujesz sufit podwieszany w swoim domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Co to jest sufit napinany?
Sufit napinany jest niczym innym, jak płaszczyzną elastycznego materiału, który poprzez odpowiednie nagrzanie i naciągnięcie rozpościera się na specjalnej konstrukcji. Dzięki temu montaż sufitu napinanego nie sprawia żadnych trudności i w zależności od pomieszczenia może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Czyli zdecydowanie krócej niż w przypadku tradycyjnego sufitu podwieszanego, powstałego na bazie płyt g-k. Sufit napinany wykonany jest z materiału odpornego na działanie ognia i wody, który bardzo łatwo możemy wyczyścić. Mimo, że jest rzadkością we wnętrzach mieszkalnych, będzie elementem aranżacji, który przykuje uwagę każdego gościa. Porównanie sufitu napinanego i podwieszanego znajdziesz w tym artykule.
Ile kosztuje sufit napinany?
Jeden metr kwadratowy sufitu napinanego to wydatek rzędu 100 zł. Całkowity koszt uzależniony jest od wybranego koloru sufitu, jak i rodzaju tkaniny. Najniższą ceną opatrzona jest wersja matowa o białej barwie.
Montaż sufitu napinanego krok po kroku
Każdy element sufitu napinanego jest wykonywany na zamówienie, w oparciu o pomiary danego pomieszczenia. Niezbędne ku temu jest nie tylko zmierzenie ścian, ale również przekątnych wnętrza. Jest to bardzo ważne, gdyż w większości przypadków ściany są nierównoległe. Takie dane są następnie umieszczane w programie komputerowym, który odzwierciedla rzut pomieszczenia. Materiały, z których powstanie sufit, są odpowiednio wycinane i obszywane zaczepami gumowymi, które są nazywane harpunami. Na gotowy produkt zmuszeni będziemy poczekać nawet kilka tygodni od momentu złożenia zamówienia.

Montaż sufitu wymaga odpowiedniej sprawności, gdyż bardzo łatwo możemy uszkodzić materiał podczas jego napinania. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zainstalować go samodzielnie. Wręcz przeciwnie. Niezbędne jest umocowanie aluminiowych listew na ścianach po obwodzie wnętrza. Będą one pełniły funkcję stelaża pod sufitem. Nim rozpoczniemy napinać sufit, istotne jest jego podwieszenie na klamrach mocowanych do narożników wnętrza. Miejsce podwieszenia jest bezpośrednio naznaczone przez producenta, ponieważ sufit jest złożony w taki sposób, w jaki powinien być napinany.
Montaż sufitu napinanego - ciąg dalszy prac
Kolejnym krokiem jest mocowanie sufitu w narożniku po przekątnej. Następnie niezbędne jest zaczepienie klamry w narożniku i ponownie po jego przekątnej. Wówczas, gdy cały sufit będzie oparty na klamrach, ogrzewamy pomieszczenia posługując się nagrzewnicą gazową. Większa temperatura powoduje, że materiał, z którego wykonany jest sufit, zwiększy swoją objętość. Dzięki temu z łatwością przyjdzie nam jego wpięcie w aluminiowe listwy ścienne. W celu uniknięcia uszkodzenia materiału, do wpięcia możemy użyć odpowiednio wyprofilowanego narzędzia.
Po napięciu sufitu istotne jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy ścianą i sufitem plastikowymi listwami maskującymi. Uniemożliwiają dostanie się kurzu oraz insektów do szczeliny znajdującej się między sufitem a stropem. Sufitu napinanego nie malujemy. Pielęgnacja polega na jego odkurzaniu, możemy pokusić się również o jego delikatne umycie. Dzięki możliwości wielokrotnego demontowania materiału, możliwe jest serwisowanie instalacji w pomieszczeniu z zamkniętym sufitem. W przypadku awarii powstałej na skutek niekorzystnego działania wody, możemy wypiąć część materiału, osuszyć, a następnie napiąć.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Sufity napinane - opinie, zalety i wady w porównaniu do sufitów powieszanych z płyt g-k
-
Halogeny sufitowe, LED i nie tylko - rodzaje, ceny, montaż i inne porady
-
Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne
-
Sufit podwieszany w kuchni - najciekawsze pomysły, porady, ceny
-
Sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy? Porównujemy krok po kroku
-
Sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy? Praktyczny poradnik
-
Co zamiast sufitu podwieszanego? TOP 3 najlepsze rozwiązania
-
Montaż sufitu podwieszanego - poradnik praktyczny krok po kroku
-
Systemy sufitów podwieszanych – jak wygląda konstrukcja, co wybrać?
-
Sufit podwieszany na stelażu – jakie materiały i akcesoria będą niezbędne do jego wykonania?
-
Co ile montować profile do sufitu podwieszanego? Praktyczny poradnik
-
Profile aluminiowe do płyt gipsowych - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Płyty gipsowe - rodzaje, ceny, materiały, opinie, wymiary
-
Listwy styropianowe przysufitowe – rodzaje, ceny, opinie, porady aranżacyjne
-
Wyłaz strychowy - rodzaje, ceny, wymiary, opinie, producenci
-
Profil kapeluszowy krok po kroku – zastosowanie, ceny, rodzaje, porady
-
Płyty kartonowo gipsowe - rodzaje, wymiary, zastosowanie płyt g-k
-
Sztukateria gipsowa w Twoim domu - ile to kosztuje?
-
Taśma ślizgowa do gk – rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
-
Stelaże i profile sufitowe krok po kroku - wymiary, ceny, opinie, porady
-
Wkręty do płyt gipsowych - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie
-
Sufity podwieszane kasetonowe – producenci, ceny, polecane rozwiązania
-
Stelaż pod płyty gipsowe - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie
-
Wymiary płyt gipsowych - płyty k-g, regipsy i inne
-
Ścianki działowe w domu i mieszkaniu - ile kosztuje ich budowa?
-
Profile do regipsów - rodzaje, ceny, materiały, opinie, porady
-
Jakie materiały na sufit napinany sprawdzają się najlepiej?
-
Sufity podwieszane z płyt g-k - ceny, montaż krok po kroku, opinie, zalety i wady
-
Systemy suchej zabudowy - zastosowanie i ceny
-
Kasetony sufitowe - cena, montaż, zastosowanie