Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany jest niczym innym, jak płaszczyzną elastycznego materiału, który poprzez odpowiednie nagrzanie i naciągnięcie rozpościera się na specjalnej konstrukcji. Dzięki temu montaż sufitu napinanego nie sprawia żadnych trudności i w zależności od pomieszczenia może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Czyli zdecydowanie krócej niż w przypadku tradycyjnego sufitu podwieszanego, powstałego na bazie płyt g-k. Sufit napinany wykonany jest z materiału odpornego na działanie ognia i wody, który bardzo łatwo możemy wyczyścić. Mimo, że jest rzadkością we wnętrzach mieszkalnych, będzie elementem aranżacji, który przykuje uwagę każdego gościa. Porównanie sufitu napinanego i podwieszanego znajdziesz w tym artykule.

Ile kosztuje sufit napinany?

Jeden metr kwadratowy sufitu napinanego to wydatek rzędu 100 zł. Całkowity koszt uzależniony jest od wybranego koloru sufitu, jak i rodzaju tkaniny. Najniższą ceną opatrzona jest wersja matowa o białej barwie.

Montaż sufitu napinanego krok po kroku

Znajdź sprawdzonego fachowca

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od sufitów podwieszanych lub od ogólnych remontów, wypełnij ten formularz, W odpowiedzi otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Każdy element sufitu napinanego jest wykonywany na zamówienie, w oparciu o pomiary danego pomieszczenia. Niezbędne ku temu jest nie tylko zmierzenie ścian, ale również przekątnych wnętrza. Jest to bardzo ważne, gdyż w większości przypadków ściany są nierównoległe. Takie dane są następnie umieszczane w programie komputerowym, który odzwierciedla rzut pomieszczenia. Materiały, z których powstanie sufit, są odpowiednio wycinane i obszywane zaczepami gumowymi, które są nazywane harpunami. Na gotowy produkt zmuszeni będziemy poczekać nawet kilka tygodni od momentu złożenia zamówienia.

Sufit napinany to świetne rozwiązanie. Montaz jest bardzo prosty, a sufit świetnie nadaje się do pomieszczeń biurowych lub użytecznosci publicznej.
Sufit napinany – montaż krok po kroku sufitu napinanego

Montaż sufitu wymaga odpowiedniej sprawności, gdyż bardzo łatwo możemy uszkodzić materiał podczas jego napinania. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zainstalować go samodzielnie. Wręcz przeciwnie. Niezbędne jest umocowanie aluminiowych listew na ścianach po obwodzie wnętrza. Będą one pełniły funkcję stelaża pod sufitem. Nim rozpoczniemy napinać sufit, istotne jest jego podwieszenie na klamrach mocowanych do narożników wnętrza. Miejsce podwieszenia jest bezpośrednio naznaczone przez producenta, ponieważ sufit jest złożony w taki sposób, w jaki powinien być napinany.

Montaż sufitu napinanego - ciąg dalszy prac

Kolejnym krokiem jest mocowanie sufitu w narożniku po przekątnej. Następnie niezbędne jest zaczepienie klamry w narożniku i ponownie po jego przekątnej. Wówczas, gdy cały sufit będzie oparty na klamrach, ogrzewamy pomieszczenia posługując się nagrzewnicą gazową. Większa temperatura powoduje, że materiał, z którego wykonany jest sufit, zwiększy swoją objętość. Dzięki temu z łatwością przyjdzie nam jego wpięcie w aluminiowe listwy ścienne. W celu uniknięcia uszkodzenia materiału, do wpięcia możemy użyć odpowiednio wyprofilowanego narzędzia.

Po napięciu sufitu istotne jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy ścianą i sufitem plastikowymi listwami maskującymi. Uniemożliwiają dostanie się kurzu oraz insektów do szczeliny znajdującej się między sufitem a stropem. Sufitu napinanego nie malujemy. Pielęgnacja polega na jego odkurzaniu, możemy pokusić się również o jego delikatne umycie. Dzięki możliwości wielokrotnego demontowania materiału, możliwe jest serwisowanie instalacji w pomieszczeniu z zamkniętym sufitem. W przypadku awarii powstałej na skutek niekorzystnego działania wody, możemy wypiąć część materiału, osuszyć, a następnie napiąć.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii sucha zabudowa