Stelaże pod sufity podwieszane krzyżowe i pojedyncze

Różne formy sufitów podwieszanych

W zależności od funkcji, jaką mają pełnić, sufity podwieszane mogą otrzymywać różne formy. Popularność tego rodzaju sufitów wynika z wielu zalet: przede wszystkim skutecznie ukrywają wszelkie mankamenty stropu oraz pozwalają na umieszczenie całej sieci przewodów elektrycznych i instalacyjnych w systemie profili sufitu bez konieczności chowania ich w stropie. Stanowią doskonałą podstawę do oświetlenia halogenowego lub z użyciem LED.

Do podwieszenia sufitu z płyt gipsowo-kartonowych stosuje się stalowy ruszt z profili albo drewniany stelaż. Montaż uzupełniają specjalne łączniki i wieszaki, tworząc stabilną i dokładnie wypoziomowaną całość. W miejscu styku ścian z sufitem nie mogą powstawać rysy i szczeliny.

Najłatwiejszy do wykonania i chętnie stosowany jest sufit podwieszany na poddaszu użytkowym. Dodatkowa izolacja między sufitem i stropem zwiększa stopień wygłuszenia i poprawia komfort akustyczny w mieszkaniu. Płyty sufitowe poprawiają też bezpieczeństwo przeciwpożarowe, zwłaszcza kiedy strop jest drewniany.

Rozmieszczenie i rozstaw profili sufitu podwieszanego

Czy będzie o ruszt jednopoziomowy, czy dwupoziomowy – w każdym przypadku stelaż wymaga zastosowania profili przyściennych i głównych. Profile główne mocuje się do sufitu specjalnymi uchwytami lub wieszakami. Rozstaw profili może być różny w różnych projektach sufitu podwieszanego. Zależy przede wszystkim od:

  • nośności sufitu – możliwości dopuszczalnego obciążenia sufitu, im większa jest nośność, tym mniejszy może być rozstawa profili,
  • typ stelaża – inne jest rozmieszczenie profili tworzących stelaż jednopoziomowy pojedynczy, a inne w krzyżowym,
  • sposób montażu płyt gipsowo-kartonowych na profilach nośnych.

Ciężar sufitu podwieszanego zależy od liczby użytych płyt oraz jego konstrukcji. Im ciężar jest większy i konstrukcja bardziej skomplikowana, tym mniejszą trzeba zastosować odległość między uchwytami. W przypadku sufitu podwieszanego jednopoziomowego rozstaw profili nie powinien być większy niż 60 cm (praktycznie co 40 cm).

W suficie jednopoziomowym krzyżowym profile nośne mocuje się co 50 cm, a główne do 120 cm. Jeśli konstrukcja jest szczególnie ciężka, te odstępy zmniejsza się do 65 cm. W lekkich konstrukcjach dwupoziomowych krzyżowych profile nośne są mocowane co ok. 40 cm, a główne co 120 cm. Ciężkie i niżej opuszczone sufity powinny mieć profile rozstawione gęściej.

Sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy?

Sufit na stelażu jednopoziomowym pojedynczym

Znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, których wielkość nie przekracza 4 m x 4 m. Jest prostą wersją sufitu na stalowym stelażu w niewielkich, podłużnych pomieszczeniach. Punkty zaczepienia powinny przebiegać wzdłuż linii równoległych co 40-50 cm, z odstępami między nimi wielkości 70-90 cm. Po wywierceniu otworów umieszcza się w nich kołki rozporowe i mocuje wieszaki. W zależności od materiału stropu używa się krętów, kotew motylkowych lub wkrętów samonawiercających (do drewna).

Pracę rozpoczyna się od wyznaczenia na ścianach linii, na których znajdzie się sufit. Po zamontowaniu profili przyściennych i wieszaków ruszt trzeba wypoziomować. Między profilami rusztu można wypełnić przestrzeń materiałem izolacyjnym. Poprawi to znacząco ocieplenie i wyciszenie pomieszczenia. Tego typu sufit jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli na górze mieszkają głośni sąsiedzi. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sufitów podwieszanych.

Sufit na stelażu dwupoziomowym krzyżowym

Stosuje się zwykle w dużych pomieszczeniach o wymiarach ponad 4 m. Celem tego wariantu jest znaczna redukcja wysokości pomieszczenia. Prace montażowe przebiegają początkowo podobnie jak w wariancie jednopoziomowym. Różnica polega na tym, że profile główne i nośne łączy się za pomocą łączników krzyżowych. Profile główne są ułożone w jednym kierunku, a profile nośne prostopadle do nich.

Po przygotowaniu stelażu można mocować do niego płyty gipsowo-kartonowe. Taka konstrukcja jest wytrzymała i zapewnia dużą sztywność ułożonych płyt gipsowo-kartonowych, a to umożliwia zainstalowanie na suficie dodatkowych elementów obciążających.

Sufit na stelażu jednopoziomowym krzyżowym

Stelaż ze stalowych profili wykonany jest w jednej płaszczyźnie. Potrzebne są do tego specjalne łączniki. Płyta gipsowo-kartonowa przylega do każdego profilu, przez co sufit zyskuje dużą sztywność.

Tę wersję można wybrać przy sufitach podwieszanych lekkich. Jeśli obciążenie sufitu ma być większe, odpowiednia będzie konstrukcja krzyżowa dwupoziomowa, zapewniająca odpowiednią nośność. Montaż stelażu jednopoziomowego krzyżowego jest bardziej pracochłonny od poprzednich, ponieważ wymaga przycinania profili. Decyzja o tym, jak zrobić sufit podwieszany zależy od konkretnych warunków i potrzeb właściciela mieszkania.

Co ile halogeny w suficie podwieszanym?

Oświetlenie halogenowe jest bardzo efektownym elementem dekoracyjnym mieszkania. Punktowe źródła światła posiadają wyjątkowo długą żywotność i są bardziej oszczędne w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. Ze względu na wysoką odporność na wilgoć, halogeny doskonale sprawdzają się w łazienkach.

Konstrukcja sufitu podwieszanego szczególnie nadaje się do oświetlenia halogenowego, ponieważ stelaż pozwala na łatwe ukrycie całej instalacji. Dla uzyskania odpowiedniego efektu konieczny jest odpowiedni rozstaw punktów świetlnych. Z reguły rozmieszcza się halogeny w równych odstępach w liczbie 6 do 8 na trzy metry kwadratowe. Zbyt mała liczba halogenów spowoduje powstanie stref zacienionych; zbyt duża natomiast – niepotrzebną stratę energii elektrycznej.

ikona podziel się Przekaż dalej