Sufity podwieszane - zalety

Wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowych sprawia więcej trudności niż tradycyjny tynk. Montowany jest do drewnianego lub stalowego stelażu za pomocą odpowiednich wieszaków i łączników. Całkowita konstrukcja powinna być przede wszystkim trwała, doskonale wypoziomowana, tak aby nie pojawiły się rysy w miejscu połączenia sufitu i ścian.

Powodów wybrania sufitu podwieszanego jest wiele. Jednym z nich jest możliwość ukrycia wszelkich wad stropu i wykonania przewodów instalacyjnych, które nie będą widoczne. Tego typu sufit idealnie obniża zbyt wysokie pomieszczenie, a poprawnie wykonany może zwiększyć komfort akustyczny. W przypadku stropu drewnianego, sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych może zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Warto mieć na uwadze, że pomimo lekkości sufitu z płyt, może on obciążyć strop. Z tego względu niezbędna jest konsultacja z konstruktorem, który dokładnie ustali, czy dany strop jest w stanie znieść takie obciążenie. Więcej porad i informacji o sufitach podwieszanych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Sufity podwieszane na stelażu jednopoziomowym - niezbędne materiały i akcesoria

Konstrukcję tego typu sufitu tworzy stelaż wykonany z profili ze stali ocynkowanej. Sufity podwieszane są do stropu, którego oparcie stanowią stalowe, regularne wieszaki. Dzięki temu możemy umieścić sufit na dowolnej wysokości. Z łatwością przyjdzie również jego wypoziomowanie. Sufity podwieszane doskonale wyciszają wnętrze.

Znajdź sprawdzonego fachowca

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od sufitów podwieszanych lub od ogólnych remontów, wypełnij ten formularz, W odpowiedzi otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Sufit na stelażu jednopoziomowym jednokierunkowym to prosta wersja sufitu wspartego na stelażu stalowym, którą zaleca się głównie do pomieszczeń podłużnych. W celu zamówienia systemu, w którym znajdą się wszelkie materiały i akcesoria, niezbędny będzie precyzyjny pomiar wnętrza. Przed montażem, należy zadbać o rozmieszczenie punktów zaczepienia wieszaków, między którymi powinien być zachowany odstęp 70-90 cm. Do mocowania rusztu, istotne jest wykorzystanie odpowiednich kotew motylkowych. Do montażu niezbędne będą ramiona profili przyściennych UD, które instaluje się na przeciwległych ścianach pomieszczenia. Między profilami rusztu umieścić możemy płyty wełny mineralnej lub szklanej, w celu wypełnienia przestrzeni. Jeśli rozważasz montaż sufitu podwieszanego, sprawdź także ich cennik w zależności od województwa, który znajdziesz w tym artykule.

Sufity podwieszane na stelażu dwupoziomowym

Sufity podwieszane na stelażu dwupoziomowym krzyżowymznacznie obniżają pomieszczenia, aniżeli sufit o stelażu jednopoziomowym. Do jego wykonania potrzebne nam będą dokładnie te same akcesoria i materiały, co w poprzednim przypadku. Nim jednak przykręcimy płyty, kluczowe będzie przymocowanie stelażu z profili nośnych. W ten sposób profile nośne i główne połączą się tworząc tak zwany łącznik krzyżowy. Końcówki profili nośnych należy umieścić w profilach przyściennych UD. Po zamocowaniu stelażu, możemy przykręcić płyty.

Zdecydowanie łatwiejszy do wypoziomowania jest sufit na stelażu jednopoziomowym krzyżowym. Tego typu sufit posiada mniej punktów zaczepienia w stropie i więcej miejsc podparcia, przez co jest bardziej odporny na uszkodzenia.

Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie sufitu na stelażu drewnianym. Jego trudniejszą wersją jest sufit podwieszany z płyt g-k i g-w. Do jego wykonania niezbędne będą łaty rusztu głównego o przekroju 6 x 4 cm lub 6 x 5 cm i łaty rusztu o przekroju 5 x 3 cm lub 6 x 4 cm. W tym przypadku istotny będzie zakup odpowiednich łączników i materiałów wykończeniowych.

Szczeliny powstałe pomiędzy płytami g-k możemy zagruntować odpowiednim preparatem lub wypełnić je warstwą masy szpachlowej. Dzięki wykorzystaniu płyt g-k koniecznością nie będzie dodatkowe wzmocnienie spoin, gdyż styki wypełnia się za pomocą elastycznego kleju. Stosując masę szpachlową wyrównujemy jedynie powierzchnię połączeń i maskujemy wystające wkręty. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także nasz artykuł: Sufity podwieszane - rodzaje, montaż, sposoby oświetlenia.

ikona podziel się Przekaż dalej