Sufit podwieszany w kuchni - najciekawsze pomysły, porady, ceny
Nowoczesne trendy i najnowsze aranżacje w kuchni pełne są podwieszanych sufitów. Taka zabudowa stropu jest ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Jakie są najpopularniejsze pomysły i inspiracje dotyczące obniżonego sufitu w kuchni? Jak wykonać taki sufit podwieszany? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sufity podwieszane w salonie i kuchni – najnowszy trend
Obniżony sufit w kuchni – różne możliwości
Nowoczesna zabudowa sufitu to coraz popularniejsze rozwiązanie wykończenia kuchni. Obniżony sufit w kuchni posiada wiele zalet, a do tego prezentuje się oryginalnie i niepowtarzalnie. Inspiracje oraz zdjęcia sufitów podwieszanych w salonie i kuchni dostępne w Internecie umożliwiają stworzenie własnego indywidualnego projektu. Obniżona zabudowa sufitu może być asymetryczna oraz niekoniecznie na całej powierzchni stropu.
Różnorodność konstrukcji podwieszanego sufitu w kuchni jest duża. Najprostszym rozwiązaniem jest klasyczny i uniwersalny sufit podwieszany. Rozwinięciem tej opcji będzie sufit z dodatkową wnęką LED. Oświetlenie w podwieszonym suficie to rozwiązanie, które idealnie wpasuje się w styl nowoczesny. Obniżony sufit w kuchni nie musi być jedynie praktyczny czy funkcjonalny.
Podwieszany sufit w kuchni udekorowany drewnianymi kasetonami będzie pełen szyku i klasy. Połączenie takiej zabudowy sufitu przykładowo z wyspą kuchenną będzie tworzyło optycznie osobną przestrzeń. Ogrom inspiracji i zdjęć wykonanych projektów dostępnych w sieci oraz wyobraźnia inwestora pozwolą stworzyć ciekawe aranżacje.
Zalety obniżonego sufitu w kuchni
Sufit podwieszany w kuchni ma wiele zalet. Z jednej strony tworzy ciekawy efekt dekoracyjny, a z drugiej strony pozwala ukryć niechciane kable czy inne instalacje na suficie. Sufity podwieszane w salonie i kuchni, które są pomalowane na inny kolor niż reszta ścian pozwalają stworzyć klimatyczne przestrzenie. Zabudowa sufitu w ciemnych odcieniach optycznie zmniejszy wysokość pomieszczenia. Natomiast biały sufit podwieszany w kuchni wpasuje się w każdą aranżację niezależnie od jej wymiarów.
Sufit podwieszany jest w stanie ukryć wszelkie niedoskonałości stropu, w tym różnego rodzaju nierówności. Taka zabudowa daje większe pole manewru w zakresie planowania oświetlenia w kuchni czy poprawy jej akustyki. Wypełnienie sufitu podwieszanego wełną mineralną daje dodatkową warstwę izolacji cieplnej.
Kilka praktycznych uwag
Podejmując decyzję o wykonaniu sufitu podwieszanego w kuchni, należy najpierw zacząć od stworzenia dobrego projektu. Zdjęcia aranżacji dostępne w Internecie mogą pomóc w podjęciu decyzji. Dokładne pomiary dostępnej powierzchni stropu oraz rozplanowanie sufitu podwieszanego powinny być przeprowadzone w pierwszej kolejności. Następnie warto zadbać o właściwe oświetlenie sufitu. Niekoniecznie trzeba myśleć jedynie o lampach LED, wystarczy tradycyjna lampa wisząca od góry.
Wytrzymałość oraz trwałość wykonanego sufitu podwieszanego zależy w dużej mierze od jakości wykorzystanych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wszystkich produktów i akcesoriów od tego samego producenta. O ile oczywiście jest to możliwe. Wykonanie obniżonego sufitu w kuchni warto wykonać samodzielnie, jeśli ma się podstawowe umiejętności wykończeniowe. W innym przypadku zadanie można powierzyć profesjonalnej ekipie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sufitach podwieszanych.
Nowoczesny sufit w kuchni – inspiracje
Sufit podwieszany w kuchni nad stołem lub wyspą kuchenną
Niewielka zabudowa sufitu zlokalizowana w centralnym miejscu kuchni, jakim jest stół czy wyspa kuchenna, to jeden z ciekawszych projektów. Takie rozwiązanie może wyeksponować daną przestrzeń i optycznie oddzielić ja od reszty pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie również stworzenie konstrukcji sufitu podwieszanego o wymiarach takich samych jak stół czy wyspa. Będzie to nadawać niezwykłej spójności całej aranżacji.
Dodatkowe lampy LED we wspomnianej zabudowie sufitu oświetlą stół czy wyspę kuchenną. W zależności od wybranej opcji oświetlenie może ono również objąć całą kuchnię. Ciekawym rozwiązaniem będą także specjalne taśmy podświetlające jedynie same brzegi sufitu podwieszanego. Takie wykończenie będzie tworzyło niepowtarzalny klimat w kuchni.
Obniżony sufit w kuchni nad szafkami
Zabudowa mebli kuchennych może być od góry ograniczona przez niewielki fragment sufitu podwieszanego. Może być on wykonany dookoła kuchni lub tylko na jednej ścianie z szafkami. Wymiary tego typu sufitu podwieszanego nie mogą być znacznie większe od głębokości szafek. Cały projekt zabudowy sufitu powinien współgrać z zabudową mebli.
Ciekawą opcją będzie ulokowanie w suficie podwieszanym źródeł światła, które będą tworzyć dodatkowe doświetlenie blatu kuchennego. Subtelne lampy LED czy taśma podświetlająca będzie nie tylko praktyczna, ale również z efektem dekoracyjnym. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu w kuchni, która nie jest połączona z salonem.
Jak zamontować sufit podwieszany w kuchni?
Wykonanie konstrukcji sufitu podwieszanego nie jest zbytnio skomplikowane, ale za to pochłaniające czas. Konstrukcja krzyżowa wymaga wykorzystania profili i stelaży sufitowych, jak również płyt gipsowo-kartonowych czy kasetonów gipsowych. Jeśli jednak sufit podwieszany ma być o nieregularnych kształtach, to koniecznie należy zaopatrzyć się także w płyty poddające się z łatwością formowaniu.
Nie ma problemów, aby w obniżonym suficie w kuchni schować kable elektryczne czy instalację audio-video. Należy jednak pamiętać, aby ze względów bezpieczeństwa nie prowadzić tam elementów instalacji gazowej. Pierwszą czynnością przy montowaniu sufitu podwieszanego jest ułożenie głównych profili sufitowych i profili przyściennych. Następnie można zamontować wybrane płyty i całość skutecznie połączyć ze sobą.
Koszt wykonania sufitu podwieszanego zależny będzie od wybranych materiałów oraz profesjonalnej ekipy. Cena profili czy stelaży sufitowych oraz płyt gipsowych będzie tym wyższa, im większa będzie powierzchnia zaprojektowanego sufitu podwieszanego w kuchni. Koszt robocizny to już indywidualna kwestia zależna często od lokalizacji i doświadczenia ekipy.