Sufity napinane - opinie, zalety i wady w porównaniu do sufitów powieszanych z płyt g-k
Zarówno sufity podwieszane z płyt kartonowo gipsowych, jak i sufity napinane mają swoich zwolenników i przeciwników. Żadne z tych rozwiązań nie jest bez wad, ale mimo wszystko na pierwszy plan wysuwają się zalety suchej zabudowy. Postaramy się przybliżyć na czym polega różnica pomiędzy sufitami napinanymi i tradycyjnymi sufitami podwieszanymi na płytach g-k. Jakie są dodatnie strony ich montażu, a co stanowi minusy. Sprawdzimy też cennik firm budowlanych i dystrybutorów różnego rodzaju sufitów.
Chcesz otrzymać oferty na wykonanie sufitu podwieszanego? Wypełnij ten formularz, a firmy same zgłoszą się do Ciebie z ofertami, zaprezentują też swoje wcześniejsze realizacje.

Sufity napinane czy sufity podwieszane? Zalety i wady obu rozwiązań
Zalety i wady sufitów podwieszanych z płyt karton-gips
Sufity podwieszane maskują wszelkie instalacje, nieestetyczne nierówności i wady sufitu. Dodatkowo można za ich pomocą obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie. Sufity podwieszane wykonuje się z płyt gipsowo kartonowych, które przytwierdza się do specjalnych stalowych profili.
Jednak sufity podwieszane buduje się nie tylko z płyt gipsowo kartonowych. Istnieje możliwość, aby sufit podwieszany został wykonany z kasetonów, które montuje się na rusztach. Płyty - kasetony wykonywane są z różnych materiałów, między innymi z prasowanej wełny mineralnej czy z tworzyw sztucznych, a nawet z drewna. Innym rodzajem są panelowe sufity podwieszane. Mocuje się je na konstrukcji z profili. Panele są wykonywane najczęściej z utwardzonego PCV. Jednak najpopularniejsze w dalszym ciągu wśród sufitów podwieszanych są płyty gipsowo - kartonowe.
Montaż sufitu podwieszanego nie jest zbyt skomplikowany. Montaż sufitu z płyt g-k przeprowadza się w oparciu o profile przyścienne, sufitowe i tak zwane wieszaki. Jeśli pomieszczenie jest niewielkiego metrażu można zrezygnować z wieszaków. Później następuje montaż płyt gips karton. Zaletą sufitów podwieszanych jest to, że można do nich zamontować oświetlenie sufitowe różnego typu, na przykład belki oświetleniowe, oświetlenie punktowe czy LED. Więcej na temat możliwości oświetlenia sufitu podwieszanego znajdziesz tu.
Do innych zalet sufitów podwieszanych można zaliczyć izolację akustyczną pomieszczenia gdzie są zamontowane oraz optyczną przemianę pomieszczenia. Dodatkowo miedzy sufit podwieszany a strop można zastosować warstwę izolacji termicznej (na przykład z wełny mineralnej).
Jeśli chodzi o wady, sufity podwieszane mogą obciążać strop. Przed ich montażem należy upewnić się, że strop nie zostanie nadmiernie obciążony. Dodatkowo montaż sufitu tego typu to konieczność wyniesienia wszelkich sprzętów z pomieszczenia. Uciążliwe pylenie i kilkudniowe wyłączenie pomieszczenia z użytku również stanowi negatywny aspekt ich montażu.
Więcej informacji na temat sufitów podwieszanych znajdziesz klikając w ten link.
Zalety i wady sufitów napinanych
Z kolei napinany sufit to specyficzny rodzaj sufitów podwieszanych. Sufity napinane również idealnie maskują wszystkie instalacje, rury i nierówności sufitu. Jednak na tym zasadnicze podobieństwa się kończą.
Sufity napinane montuje się na profilach umieszczonych po obwodzie i rozpina między nimi specjalną membranę. Ta membrana to najczęściej folia PCV. Rozpinanie foli przebiega poprzez nagrzewanie i naciąganie. Montaż sufitu jest szybki, lecz wcale nie tak łatwy jak mogłoby się wydawać.
Sufity naciągane posiadają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim nie obciążają stropu. Można je stosować w pomieszczeniach gdzie strop jest niski, ponieważ obniżają pomieszczenia dużo mniej niż sufity podwieszane z płyt gipsowo - kartonowych. Sufity napinane są niepalne i nieprzemakalne. Dodatkowo są bardzo łatwe w pielęgnacji - do ich czyszczenia wystarcza zwykła woda z detergentem. Sufity napinane są bardzo gładkie, dlatego w stosunku do nich używa się określenia "tafla lodu".
Koszty sufitu napinanego są nieco wyższe niż w przypadku płyt g-k. O tym, jaka jest cena sufitu napinanego dowiesz się z tego artykułu.

Rodzaje sufitów napinanych
Tradycyjne sufity podwieszane charakteryzują się dość ograniczonym katalogiem rozwiązań. Sufity napinane mimo iż są wykonywane właściwie tylko z jednego materiału dają bardzo różnorodne efekty finalne i mnogość możliwości aranżacyjnych.
Jedną z możliwości są lustrzane sufity napinane. Efekt odbicia lustrzanego daje możliwość optycznego powiększenia powierzchni pomieszczenia. Sufity lustrzane są bardzo atrakcyjne wizualnie i ponadto nadają wnętrzu efekt czystości i elegancji.
Innym rodzajem wśród sufitów napinanych są sufity podświetlane. Zastępują tradycyjne oświetlenie sufitowe - świecąc całą powierzchnią. Podświetlenie sufitu napinanego stosuje się najczęściej w technologii pasków LED - możliwe są przy tym różne wariacje kolorystyczne.
Sufity napinane występują również w wersji matowej lub metalicznej - błyszczącej. Kolejnym rozwiązaniem są sufity z nadrukiem. Pozwalają zmienić wnętrze nie do poznania. Obecnie możliwy jest dobór dowolnego obrazka, który zostaje nadrukowany na folię. Na rynku dostępne są również sufity napinane 3D - które jednak częściej są wykorzystywane w klubach, dyskotekach i pubach.
Coraz większa liczba producentów oferuje także sufity akustyczne. Są to napinane sufity ze specjalną perforacją która zapewnia jeszcze lepszą izolację dźwiękową. Tego typu sufit to świetne rozwiązanie nie tylko w mieszkaniach ale również w szkołach, biurach czy salach konferencyjnych.
Obecnie stosowana technologia pozwala nie tyko na montaż sufitu w dowolnym rozmiarze i kolorze lecz również na kreowanie różnorodnych przestrzennych pomysłów. Sufit tego typu może stanowić konstrukcję łukową, kulistą a także wielopoziomową.
Cennik sufitów podwieszanych i napinanych
Sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych jest bardzo popularny i wiele firm budowlano - wykończeniowych oferuje jego montaż. Same płyty gips karton nie są drogie. Możemy je zakupić w hurtowniach budowlanych, u producentów oraz w marketach budowlano - wykończeniowych.
Cennik za płyty g k rozpoczyna się kwotą 10 zł za sztukę o długości 1,2 metra i grubości 12,5 mm. Takie płyty ma w swojej ofercie firma Norgips, specjalizująca się w produkcji płyt gips karton, folii paroizolacyjnych oraz konstrukcji sufitowych. Płyty o innych wymiarach w cenie od 12 do 50 złotych za sztukę dostaniemy między innymi w sklepach Leroy Merlin. Podobny cennik płyt gipsowo - kartonowych znajdziemy również w marketach Obi.
Do ceny płyt g k należy naturalnie doliczyć koszt materiałów uzupełniających oraz koszt montażu. Koszt montażu przez wykwalifikowaną firmę wykończeniową to od 50 do 85 złotych za m2. Jednak jeśli decyzja padnie na zabudowę nietypową (na przykład wykonanie elementów łukowych) cennik będzie oscylował w granicach 50 do stu-kilkunastu złotych za m2 sufitu.
Bardzo szeroką ofertę nietypowych sufitów podwieszanych posiada firma Amstrong. W ofercie Amstrong między innymi mineralne, drewniane oraz metalowe sufity podwieszane. Amstrong proponuje również systemy kasetonowe.
Duży wybór płyt sufitowych Amstrong do montażu sufitu podwieszanego dostępny jest na platformie aukcyjnej Allegro. Możemy zakupić po atrakcyjnych cenach zarówno płyty wykonane z wełny mineralnej, jak i kasetony.
Niektóre firmy na swoich stronach internetowych posiadają orientacyjny cennik montażu wraz z płytami typu Amstrong. Jest on średnio dwadzieścia złotych droższy niż przy wykorzystaniu standardowych płyt gipsowo kartonowych.

Producenci i dystrybutorzy sufitów napinanych szafują cennikiem ostrożnie. Jest to podyktowane prostym faktem, że dla indywidualnej wyceny należy określić powierzchnię, kształt, rodzaj oraz oświetlenie czy problemy montażowe.
Jednak niektóre firmy, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów posiadają na swoich stronach internetowych orientacyjne kalkulatory, które pomogą potencjalnemu nabywcy rozeznać się w cenach. Na przykład sufit o wymiarach 5 na 4 metry z czterema punktami oświetleniowymi został wyceniony w jednej z firm na 2060 złotych. Cena zawiera sufit napinany w podstawowym zakresie wraz z wykonaniem montażu w domu klienta.
W tej samej firmie koszt wykonania wzrośnie do 3350 złotych, jeśli pomieszczenie w którym ma zostać zamontowany sufit napinany będzie miał 7 na 5 metrów a w suficie będą dwie rury które będą przedostawać się w płaszczyźnie sufitu. Podane ceny mają charakter przykładowy i orientacyjny.
Niektórzy producenci i sprzedawcy sufitów napinanych podają jednak bardziej konkretne ceny. W jednej z firm sufit napinany matowy to koszt 78 złotych za m2. Z kolei za sufit napinany z fotodrukiem zapłacimy 228 złotych za m2. Sufit metaliczny to wydatek 90 złotych za m2, a połyskująca folia kosztuje 74 zł za m2. Montaż w tej firmie to koszt od 22 do 35 złotych za m2.
Cennik bywa różny w zależności od regionu Polski. Firmy o wieloletnim doświadczeniu cenią się bardziej i żądają wyższych stawek. Sufit napinany jest jak widać dosyć drogi, jednak jego walory dekoracyjne oraz trwałość rekompensują poniesione wydatki.
Warto też pamiętać, że przybliżone koszty wykonania sufitów podwieszanych można obliczyć na odpowiednim kalkulatorze na kb.pl.
Inne opinie o sufitach napinanych
W wielu przypadkach na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić produktu pod względem jego jakości. Tak właśnie jest w przypadku sufitów podwieszanych i napinanych.
Kupując płyty gipsowo kartonowe wybierajmy sprawdzonych renomowanych producentów. Wybierając sufit napinany sprawdźmy czy posiada deklarację producenta CE. Jest to deklaracja zgodności z normami unijnymi w zakresie bezpieczeństwa i innych wymogów jakie powinien spełniać dany produkt.
Ważna w przypadku sufitów napinanych jest gwarancja. Jeśli gwarancja wynosi 10 lat lub więcej możemy mieć pewność, że powłoka jest trwała i wykonana w zgodzie z nowoczesnymi standardami. Jeśli konstrukcja będzie zawierała oświetlenie sufitowe w formie taśm LED, one również powinny podlegać gwarancji - co najmniej kilkuletniej.
Powłoki napinane starajmy się nabywać u producentów lub oficjalnych autoryzowanych przedstawicieli czy dystrybutorów.
Zanim zdecydujemy się na sufit podwieszany czy napinany rozważmy, które z tych rozwiązań będzie bardziej korzystne w naszej przestrzeni mieszkalnej. Jeśli strop ma być bardzo obniżony lepiej zdecydować się na montaż sufitu podwieszanego z płyt gips karton.
Zarówno montaż sufitu podwieszanego jak i napinanego wymaga pewnej wprawy, więc najlepiej zlecić go fachowcom. Zły montaż może wykluczyć postanowienia gwarancyjne i wygenerować bardzo wysokie koszty. Dodatkowo sama konstrukcja może być niestabilna i stwarzać zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu.
Jeśli sufit napinany ma nieestetyczne marszczenia i zgnioty to oznacza, że został wadliwie zamontowany. W przypadku płyt g k również może dojść do licznych błędów montażowych. Jedną z nich jest nieprawidłowy odstęp pomiędzy wieszakami lub zbyt głęboko osadzone wkręty. Może to doprowadzić do deformacji sufitu oraz obniżenia wytrzymałości z konsekwencją dla bezpieczeństwa.
Mogą zdarzyć się również wady fabryczne oraz nieprawidłowe transportowanie i magazynowanie folii napinanych czy płyt gipsowo kartonowych. Należy zwracać uwagę na wszystkie detale, tak aby cały proces montażu wymarzonego sufitu udał się w stu procentach.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Halogeny sufitowe, LED i nie tylko - rodzaje, ceny, montaż i inne porady
-
Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne
-
Sufit podwieszany w kuchni - najciekawsze pomysły, porady, ceny
-
Sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy? Porównujemy krok po kroku
-
Sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy? Praktyczny poradnik
-
Co zamiast sufitu podwieszanego? TOP 3 najlepsze rozwiązania
-
Montaż sufitu podwieszanego - poradnik praktyczny krok po kroku
-
Sufit napinany – montaż krok po kroku sufitu napinanego
-
Systemy sufitów podwieszanych – jak wygląda konstrukcja, co wybrać?
-
Sufit podwieszany na stelażu – jakie materiały i akcesoria będą niezbędne do jego wykonania?
-
Co ile montować profile do sufitu podwieszanego? Praktyczny poradnik
-
Profile aluminiowe do płyt gipsowych - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Płyty gipsowe - rodzaje, ceny, materiały, opinie, wymiary
-
Listwy styropianowe przysufitowe – rodzaje, ceny, opinie, porady aranżacyjne
-
Wyłaz strychowy - rodzaje, ceny, wymiary, opinie, producenci
-
Profil kapeluszowy krok po kroku – zastosowanie, ceny, rodzaje, porady
-
Płyty kartonowo gipsowe - rodzaje, wymiary, zastosowanie płyt g-k
-
Sztukateria gipsowa w Twoim domu - ile to kosztuje?
-
Taśma ślizgowa do gk – rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
-
Stelaże i profile sufitowe krok po kroku - wymiary, ceny, opinie, porady
-
Wkręty do płyt gipsowych - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie
-
Sufity podwieszane kasetonowe – producenci, ceny, polecane rozwiązania
-
Stelaż pod płyty gipsowe - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie
-
Wymiary płyt gipsowych - płyty k-g, regipsy i inne
-
Ścianki działowe w domu i mieszkaniu - ile kosztuje ich budowa?
-
Profile do regipsów - rodzaje, ceny, materiały, opinie, porady
-
Jakie materiały na sufit napinany sprawdzają się najlepiej?
-
Sufity podwieszane z płyt g-k - ceny, montaż krok po kroku, opinie, zalety i wady
-
Systemy suchej zabudowy - zastosowanie i ceny
-
Kasetony sufitowe - cena, montaż, zastosowanie