Czym jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to konstrukcja sufitowa, dzięki której możliwości aranżacyjne są bardzo różnorodne. Do wykonania tego typu sufitu wykorzystuje się płyty sufitowe. Mogą to być płyty z wełny mineralnej, metalowe albo drewniane, w użyciu są również płyty gipsowo - włóknowe oraz cementowo - włóknowe. Jednak najbardziej popularny jest sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych. Wynika to stąd, że płyty gipsowo kartonowe są bardzo łatwe w obróbce, lekkie oraz łatwe w montażu.

Sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych

Sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla problematycznego a przy tym mozolnego wyrównywania sufitu. Płyty sufitowe mogą być wielkoformatowe lub na przykład kasetonowe. Istnieje co najmniej kilka systemów w których odbywa się montaż sufitów tego typu. Przykładowo sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych może być montowany na konstrukcji krzyżowej dwupoziomowej z profili cd czy jednopoziomowej z profili cd. System suchej zabudowy daje również możliwość wykonania monolitycznego sufitu podwieszanego w kształcie łuku czy fali. Więcej na temat sufitów podwieszanych znajdziesz w tym artykule.

Jakie płyty gipsowo kartonowe?

Płyty gipsowo kartonowe występują w kilku rodzajach, w zależności od tego w jakim pomieszczeniu mają być użyte. W pomieszczeniach wilgotnych, na przykład w kuchni czy w łazience stosuje się płyty gipsowo kartonowe H2, które są odporne na działanie wilgoci. Płyty mają również różną grubość. Standardowa grubość płyt karton gips na sufit podwieszany to 12,5 mm, jednak chcąc wykonać łuki czy fale oraz różne wygięcia, stosuje się cieńsze płyty o grubości 6,5 mm.

Tak jak było wspomniane wyżej, zasadniczo płyty gipsowo kartonowe z przeznaczeniem do pomieszczeń mieszkalnych o podwyższonej wilgotności są oznaczone symbolem H2 i mają kolor zielony. Nie ma to jednak wielkiego znaczenia, ponieważ płyty gips karton można malować prawie na dowolny kolor.

Sufity podwieszane z płyt - montaż

Płyty przykręca się do specjalnego rusztu. Ruszt może być metalowy lub drewniany i jest mocowany do stropu. Montaż sufitu podwieszanego, oprócz zastosowania rusztu odbywa się przy użyciu sufitowych profilii cd. Niezbędne są również profile przyścienne. Profile są przykręcane za pomocą wieszaków, również one są produkowane w różnych rodzajach, w zależności od tego, jak nisko ma być opuszczony sufit podwieszany oraz od innych zmiennych.  

W budynkach użyteczności publicznej częściej wykorzystywane są sufity mineralne wet - felt. Nie jest to system suchej zabudowy, mineralne sufity podwieszane wykonuje się w technologii mokrej.

Bardzo specyficznym rodzajem sufitów podwieszanych, który często jest klasyfikowany oddzielnie jest sufit napinany. Sufity napinane znajdują zastosowanie zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak również  w budynkach użyteczności publicznej. Dają prawie nieograniczone możliwości arnażacji wnętrz. Powłoka sufitu, którą najczęściej jest folia PCV, zostaje napięta od ściany do ściany na  konstrukcji aluminiowej lub plastikowej. Montaż jest bardzo szybki ale wymaga obeznania z tą technologią. Więcej informacji na temat sufitu napinanego znajdziesz w tym artykule.

Sufity podwieszane - zalety i wady

Sufity podwieszane posiadają bardzo wiele stron dodatnich. Ciężko wymienić ich wszystkie zalety. Do najbardziej charakterystycznych cech i równocześnie zalet sufitów podwieszanych należy skuteczne zamaskowanie różnych instalacji oraz nierówności sufitu. Sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych zamaskuje niedoskonałości i zakryje nieestetyczne kable, rury lub inne elementy instalacyjne. Za pomocą sufitu podwieszanego można ukryć klimatyzację, wentylację oraz na przykład elementy oświetleniowe.

Sufit podwieszany a ciekawe rozwiązania oświetleniowe

Sufity podwieszane obniżają strop i jest to ich kolejną zaletą. Odległość od stropu można łatwo dostosować do własnych wymagań i wymagań pomieszczenia. Sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych poprzez obniżenie sufitu daje możliwość prawie dowolnej kreacji przestrzeni. Kolejną zaletą jest szeroka gama możliwości oświetleniowych.

Istnieje możliwość zastosowania oświetlenia wbudowanego, takiego jak na przykład oświetlenie halogenowe czy taśmy LED (kolorowe lub jednobarwne). Dzięki odpowiedniej grze świateł w pomieszczeniu można zbudować odpowiedni klimat dostosowany do charakteru wnętrza.

Montaż sufitu podwieszanego daje możliwość nie tylko zastosowania systemowego oświetlenia ale również pozwala na montaż kratek wentylacyjnych. Umiejętnie zamontowany sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych może optycznie powiększyć przestrzeń, lub ją zmniejszyć w zależności od potrzeb danej przestrzeni. Możliwe jest skonstruowanie przeróżnych form dekoracyjnych, w tym fal czy łuków.

Sufit podwieszany na drodze do wyciszenia

Sufity podwieszane, oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych oraz zasłaniających to co warto ukryć, bardzo dobrze izolują akustycznie. Likwidują tak zwany “pogłos”. Ponadto

można zastosować dodatkową warstwę izolacji termicznej i akustycznej. W pomieszczeniach gdzie został zamontowany sufit podwieszany wzrasta również bezpieczeństwo pożarowe. Płyty gipsowo kartonowe można zamontować tylko na części stropu. Dzięki temu można uzyskać ciekawą kompozycję.

Sufit podwieszany ze względu na to, że zmniejsza pomieszczenie może przyczynić się do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie. Więcej informacji na temat sufitów podwieszanych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych - nie tak różowo

Sufity podwieszane posiadają również wady. Nie jest ich dużo i są mocno relatywne. Przede wszystkim podnoszony jest problem zabudowy instalacji. Okazuje się, że nie wszystkie instalacje możemy zabudować bez specjalnej zgody urzędowej. Ponadto nie wszystkie instalacje warto zabudowywać, może być to bowiem nie do końca bezpieczne. Mowa tu głównie o przewodach gazowych.

Kolejnym mankamentem sufitów tego typu może być brak stabilności konstrukcji. Dotyczy to starego budownictwa. Nie każdy strop wytrzyma takie dodatkowe obciążenie, jednak jest to problem marginalny, który dotyczy właściwie tylko i wyłącznie niektórych starych budynków.

Minusem może być również fakt, że sufity podwieszane obniżają pomieszczenie. Generalnie jest to zaletą, jednak w bardzo niskich pomieszczeniach może stanowić wadę. Dodatkowo, rozważając montaż sufitu podwieszanego należy brać pod uwagę, że w przypadku awarii instalacji ukrytej między stropem a sufitem będzie trzeba część płyt zdemontować, a później zamontować na nowo.

Sufity podwieszane z płyt g-k można łatwo zrobić. Mają bardzo wiele zalet, a ich montaż nie jest wymagający
Sufity podwieszane z płyt g-k - ceny, montaż krok po kroku, opinie, zalety i wady

Ceny sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane charakteryzują się różnorodnymi cenami. Na ceny sufitów podwieszanych wpływ ma szereg czynników. Najdroższy jest oczywiście sam montaż sufitu podwieszanego. W zależności od tego czy decyzja padnie na sufit podwieszany kasetonowy, czy sufit łukowy ceny mogą różnić się o ponad 100%. Koszt wykonania sufitu to od 50 do ponad 100 złotych za m2. Oprócz rodzaju sufitu na cenę będzie miała wpływ lokalizacja inwestycji. Ceny w poszczególnych województwach mogą się bardzo różnić między sobą.

Znajdź sprawdzonego fachowca

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od sufitów podwieszanych lub od ogólnych remontów, wypełnij ten formularz, W odpowiedzi otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Do wyżej wymienionych cen dochodzą dodatkowe koszty w postaci montażu oświetlenia do sufitów podwieszanych. Najtańszy jest montaż jednokolorowej taśmy LED (od 10 do 13 złotych za mb), za montaż kolorowej taśmy LED zapłacimy już o kilka złotych więcej za mb. Montaż halogenów wyniesie od 40 do 50 złotych za sztukę. Za dodatkowe ocieplenie i wygłuszenie sufitu tego typu zapłacimy od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych za m2.

Sprawdź jaki jest dokładny cennik sufitów podwieszanych z podziałem na województwa. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Sufity podwieszane - cennik 2017 po województwach

Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku

Aby wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych samodzielnie, należy zaopatrzyć się w narzędzia oraz akcesoria montażowe niezbędne do tego typu prac. Najbezpieczniej powierzyć montaż sufitu podwieszanego ekipie montażowej wyspecjalizowanej w tego typu realizacjach. Wiadomo jednak, że zatrudnienie fachowców znacznie podniesie koszty finalne całej inwestycji.

Samodzielny montaż sufitu podwieszanego

Decydując się na samodzielny montaż, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim warto stosować systemowe rozwiązania materiałowe, aby mieć pewność, że każdy element będzie do siebie pasował, a całość będzie przenosiła wymagane obciążenia. System suchej zabudowy opiera się do pewnego stopnia na rozwiązaniach systemowych, więc warto we wszelkie elementy zaopatrzyć się u jednego producenta.

Należy również odpowiednio dobrać typ rusztu. Niemniej ważny jest odpowiedni dobór płyt gips karton (wilgotne czy mokre pomieszczenia wymagają innego ich typu).  Nie należy zbytnio obciążać sufitu. Ciężkie żyrandole i inne elementy powinny zostać przymocowane do stropu, a nie do sufitu. Podczas prac należy również starać się utrzymywać w pomieszczeniu względnie jednakową temperaturę i wilgotność. Zbyt duże wahania w tym zakresie mogą skutkować w późniejszym czasie powstawaniem pęknięć oraz rys na powierzchni sufitu.

Sufit podwieszany - mocowanie elementów

Montaż sufitu podwieszanego rozpoczynamy od zamocowania profili. Należy zaznaczyć na ścianie wysokość sufitu oraz miejsca w których znajdą się kołki. Do tej czynności przyda się poziomica albo laser krzyżowy. Po wywierceniu otworów na kołki można przykręcić profile. Następnym krokiem jest zamocowanie wieszaków. W tym celu należy określić miejsca mocowania łat oraz miejsca w których zostaną wywiercone otwory na wieszaki.

Jeśli używasz profili cd, odstęp od ściany nie powinien przekraczać 50 centymetrów. Po wywierceniu otworów przymocuj wieszaki. Kolejnym krokiem jest zamocowanie łat głównych do wieszaków, a następnie zamocowanie łat nośnych - to właśnie do nich będą później mocowane płyty g k. Może się okazać konieczne przycięcie płyt gips karton na odpowiednią długość. Za pomocą wkrętów zamocuj płyty sufitowe do łat nośnych.

Po montażu można zagruntować krawędzie cięte, a następnie zaszpachlować fugi. Można również zaszpachlować otwory po wkrętach. Sufit podwieszany może być montowany w różny sposób z wykorzystaniem różnych technologii. Nie w każdym pomieszczeniu sprawdzą się rozwiązania uniwersalne. Zanim przystąpisz do prac, zaopatrz się w niezbędne narzędzia. Oprócz poziomicy potrzebna będzie wkrętarka, wiertarka, nożyk, obcęgi, szpachelka oraz pędzel - jest to absolutne minimum. Ciężkim zadaniem będzie montaż sufitu tego rodzaju w pojedynkę. Warto aby taki montaż przeprowadzały co najmniej dwie osoby. Jeśli planujesz montaż sufitu podwieszanego, ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych pomoże ci oszacować budżet.

Pozostałe ważne informacje o sufitach podwieszanych

Należy pamiętać, że zarówno liczba, jak i rozstaw wieszaków powinna być dostosowana do obciążenia jakim będzie poddawany sufit, rodzaju sufitu oraz grubości samej płyty sufitowej. Wydaje się oczywiste, że aby zwiększyć nośność sufitu należy zagęścić wieszaki. Do mocowania wieszaków trzeba używać kotwy metalowe, plastikowe kołki rozporowe nie zdadzą egzaminu.

Sufit podwieszany może być montowany w różny sposób, w zależności od rodzaju stelaża. Najczęściej stosowany jest jednopoziomowy stelaż pojedynczy, jednopoziomowy krzyżowy oraz stelaż dwupoziomowy krzyżowy. Stelaż dwupoziomowy jest polecany w sytuacji jeśli do ukrycia między stropem a sufitem są instalacje lub gdy zamierzamy zastosować dodatkową warstwę izolacji termicznej.

Sufit podwieszany to bardzo dobry sposób na estetyczną odmianę wnętrza i jego przeobrażenie. Jednak przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach, zainstalowaniu oświetlenia, jak również przy kreacji łuków i fal przyda się wprawne oko i ręce profesjonalisty. Błędy montażowe mogą skutkować zniszczeniem płyt oraz koniecznością rozbiórki całego systemu sufitu podwieszanego.

ikona podziel się Przekaż dalej