Rodzaje sztukaterii gipsowej

Sztukateria gipsowa występuje w tak wielu odsłonach, że trudno pokusić się o wyliczenie jej wszystkich rodzajów. Jest stosowana powszechnie w mieszkaniach i domach prywatnych, ale również we wszelkiego typu budynkach użyteczności publicznej. Gipsowe elementy dekoracyjne goszczą  zarówno w ekskluzywnych restauracjach i hotelach, jak i biurach.

Podróżując po Europie możemy spotkać przypodłogowe listwy ozdobne oraz kolumny pilastry na wzór antyczny w uzdrowiskach i salonach Spa. Detale elewacyjne wykonane z gipsu przestały być zarezerwowane do odrestaurowanych pałaców i hoteli, lecz coraz częściej możemy wypatrzyć profile elewacyjne i inne detale na fasadach domów jednorodzinnych.

Sztukateria gipsowa ma mocnych konkurentów w postaci dekoracji wykonanych ze styropianu czy styroduru, jednak nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Styropianowy sztukater jest łatwiejszy w montażu i tańszy, jednak walory wizualne przemawiają na korzyść stosowania gipsu.

Sztukateria wewnętrzna kojarzy się przede wszystkim z klasycznym, tradycyjnym wystrojem wnętrz. Nie do końca odpowiada to prawdzie. Współcześnie listwy ozdobne oraz rozety przybierają rozmaite formy i są wytwarzane również jako elementy dekoracyjne nowoczesnych wnętrz.

Wśród wielu różnych rodzajów elementów gipsowych postaramy się wymienić te najważniejsze i najpopularniejsze. Bardzo dużą popularnością cieszą się listwy ozdobne. Występują jako listwy podsufitowe oraz listwy przypodłogowe. Mogą mieć przeróżne formy i żłobienia. Stosowane są ponadto ozdobne fasety i fasety oświetleniowe.

Te ostatnie, w połączeniu ze świetlówkami lub led, dają bardzo dobry efekt łączący funkcjonalność z dekoracją. Na rynku dostępne są jednakowoż fasety oświetleniowe w formie zaokrąglonych narożników, wykonywane w technologii gipsu zbrojonego.

Sztukateria gipsowa jest wykorzystywana również do maskowania mocowania oświetlenia nasufitowego. Doskonale w tej roli sprawdzają się rozety, wykonane zazwyczaj na planie koła.

Przeglądając oferty producentów i sklepów nie sposób nie wymienić paneli gipsowych. Panele naścienne doskonale wyglądają w historycznych wnętrzach, ale ze względu na mnogość wzorów i zdobień będą również elegancką ozdobą mieszkań urządzonych w innym stylu.

Kolumny pilastry oprócz oprawy hoteli i uzdrowisk, znajdują swoje miejsce również na tarasach i  w ogrodach domów prywatnych. Zdarza się, że kolumny pilastry  są sprzedawane osobno, dają więc możliwość stworzenia unikatowego połączenia różnych elementów. Składają się z trzech części - bazy, rdzenia i głowicy. Oprócz wzorów klasycznych nawiązujących do antyku, na rynku pojawiają się także kolumny pilastry w stylu nowoczesnym, orientalnym oraz minimalistycznym bez zdobień.

Na polskim rynku istnieje ponadto bogata oferta sztukaterii elewacyjnej. Detale elewacyjne przybierają najróżniejsze formy i kształty. Są to między innymi gzymsy ozdobne, wsporniki, łuki, podparapetniki czy opaski okienne. Detale elewacyjne nadają nietuzinkowy, niepowtarzalny charakter budynkowi. Dlatego gipsowa sztukateria elewacyjna staje się coraz popularniejsza.

Profile elewacyjne, ozdobne fasety, rozety, konsole, podpory czy nawet figury gipsowe to tylko niektóre propozycje producentów w których polu zainteresowań znajduje się sztukateria gipsowa.

Ceny sztukaterii gipsowej wewnętrznej

Sztukateria gipsowa dostępna jest zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Większość producentów oferuje swoje wyroby w sklepach firmowych zlokalizowanych we wszystkich większych miastach Polski. Popularne i ekskluzywne produkty możemy obejrzeć i zakupić w takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Poznań.

Kraków to miejsce w którym istnieje kilka renomowanych salonów sprzedaży, między innymi sklep firmowy Format, mieszczący się przy ulicy Limanowskiego. W ofercie między innymi listwy ozdobne, rozety, kolumny pilastry oraz detale elewacyjne. 

W innych miastach takich jak Łódź, Białystok czy Wrocław również wybierzemy stacjonarnie ozdoby z gipsu do naszego domu i ogrodu. Wrocław może się poszczycić salonem sztukaterii przy ulicy Probusa, a Warszawa przy ulicy Bartyckiej. Oczywiście w Warszawie istnieje o wiele więcej salonów oferujących taki asortyment.

Sztukateria gipsowa na ścianach może wspaniale wyglądać. Świetnei się prezentuje zwłaszcza w salonie i innych pomieszczeniach reprezentacyjnych
Sztukateria gipsowa w Twoim domu - ile to kosztuje?

Z kolei w Opolu znajduje się showroom producenta sztukaterii gipsowej Artbud. Szeroki wybór produktowy sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W sortymencie Artbud znajdziemy w szczególności detale elewacyjne, listwy ozdobne różnego typu, gzymsy (również rzeźbione) oraz rozety i konsole. Ceny rozety kształtują się od 60 do 130 złotych. Szczegółowy cennik dostępny jest na stronie internetowej producenta. Niektóre spośród rozet Artbud to prawdziwe działa sztuki, odwołujące się do ornamentyki rokoko. Listwy ozdobne także są proponowane  w wielu wzorach. Cennik w zależności od wymiarów i wzoru. Listwy ozdobne rzeźbione to wybór dla tradycjonalistów. Ceny w katalogu są podane za metr bieżący i oscylują w granicach od 10 do 25 złotych.  W kolekcji także kilka nisz gipsowych - bardzo efektownych elementów dekoracyjnych. Ceny od 220 do 300 złotych za sztukę.

Sztukateria gipsowa jest do nabycia poza tym w niektórych marketach budowlano - wykończeniowych, również on-line. Do nabycia ozdoby gipsowe do domu. Dostępne między innymi panele naścienne - płytki w różnych wzorach. Ceny od 30 złotych za paczkę. Ceny za m2 od pięćdziesięciu kilku złotych.

W Castoramie możemy ponadto wybierać spośród kilku wzorów narożników gipsowych. Ceny od 40 złotych wzwyż. Jednak zarówno w Castoramie jak i Leroy Merlin dominują sztukaterie styropianowe, jako tańsza alternatywa gipsowych elementów. W Leroy Merlin dostępny jest niewielki wybór elementów gipsowych z przeznaczeniem do dekoracji. Do wyboru kilka rodzajów kwadratowych dekorów z płaskorzeźbami z motywami fauny lub flory. Ceny od 25 do 200 złotych.

Jednak jeśli zależy nam na zakupach on-line szerszy wybór produktów będziemy mieli na stronach producentów. Tylko niektórzy producenci oferują swoje produkty przez Internet. Często, aby znaleźć prawdziwe perełki trzeba będzie się pofatygować do salonu. Natomiast na stronach www możemy zapoznać się z cennikiem.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Sprzedaż on-line oferuje przykładowo Pracownia Sztukatorska DW Decor. Na stronie internetowej zapoznamy się z ofertą a także dokonamy zakupu. Ceny są zróżnicowane w zależności od dekoracji. W Pracowni Sztukatorskiej DW Decor znajdziemy szeroką gamę produktową - detale elewacyjne i sztukaterię wewnętrzną. Duże spectrum wariantów sprawia, że  jest z czego wybierać. Mamy do dyspozycji przeróżne ozdobne fasety, listwy przrypodłogowe, kolumny pilastry, nisze, rozety oraz wiele innych.

Cennik w przypadku rozet jest bardzo różnorodny - od 67 złotych do nawet 500 zł za sztukę. Cennik jest zależny od wielkości rozety i stopnia skomplikowania zdobień. Warto zaznaczyć, że rozety DW Decor są zbrojone siatką plastikową. Ozdobne fasety występują również w różnych odmianach, a w związku z tym cennik charakteryzuje się dość dużą rozpiętością. Najtańsze modele faset dostaniemy w cenie 30 zł za sztukę.

Innym producentem z długą historią bytności na rynku jest Prof-Bud. Mają za sobą realizacje w zakresie renowacji budynków zabytkowych w Polsce oraz w Austrii. Wieloletnie doświadczenie ma bezpośredni wpływ na wysoką jakość produktów. Sztukater gipsowy Prof-Bud produkowany jest w formie girland, konsoli czy listew. W sprzedaży są również fasety oświetleniowe, listwy ozdobne oraz detale elewacyjne.

Cennik producenta jest do pobrania z jego strony www. Istnieje także opcja zamówienia wzorów nietypowych po indywidualnej wycenie. Cennik otwierają listwy w cenie od 20 zł za mb. W tej samej cenie zakupimy ponadto fasety oświetleniowe. W kolekcji również płaskorzeźby z gipsu w różnych cenach za sztukę.

Po tym cząstkowym researchu widać najdobitniej jak szeroki jest wybór towarów sztukateryjnych z gipsu na naszym rodzimym rynku. Ilość kombinacji i stylizacji jakie można osiągnąć przy pomocy sztukaterii gipsowej jest praktycznie nieograniczony. Ograniczać może nas jedynie wyobraźnia i zasób portfela.

Wady i zalety sztukaterii gipsowej

Moda na sztukaterię gipsową, mimo iż już nie tak intensywna jak przed laty wciąż trwa. Ze względu na szeroką gamę produktów i możliwość osadzenia ich w praktycznie każdym wnętrzu, są ponadczasowe.

Mimo iż sztukateria styropianowa jest niewątpliwie tańsza, również w przypadku gipsowej można znaleźć producenta oferującego atrakcyjne ceny. Jest tak szczególnie w dużych miastach takich jak Warszawa czy Łódź , gdzie salonów ze sztukaterią jest dużo. Konkurencja jest zdrowym zjawiskiem, który wymusza szukanie wciąż nowych, atrakcyjniejszych rozwiązań. Dodatkowym atutem sztukaterii gipsowej jest możliwość łączenia różnych elementów lub barwienie czy wykonywanie złoceń.

Sztukater gipsowy posiada jednak kilka wad. Jedną z nich jest stosunkowo trudny montaż, dużo prostsze jest montowanie elementów styropianowych. Koszt wzrasta, gdyż do montażu gipsowych detali należy zatrudnić fachowców - przynajmniej tak zalecają producenci elementów z gipsu. Przy elementach styropianowych można pokusić się o samodzielne mocowanie.

Gips jest też dużo cięższy w porównaniu z poliuretanem czy poliesterynem, co dla wielu również może stanowić wadę  produktów z gipsu. Sztukateria, szczególnie panele naścienne i listwy ozdobne wymagają równych ścian. W innym przypadku elementy gipsowe mogą nie przylegać ściśle do podłoża.

W przeciwieństwie do innych materiałów na sztukaterię, na przykład styropianu - gipsowych elementów nie można dowolnie przycinać. Istnieje jednak możliwość wykonania oryginalnych odlewów na zamówienie według pomysłu zamawiającego. Wady są jednak przyćmione przez niewątpliwe zalety sztukaterii gipsowej, która jest estetycznym dopełnieniem domu czy mieszkania - i zawsze jest i będzie na czasie.

ikona podziel się Przekaż dalej