Jak wybrać schody strychowe?

Jaka drabina strychowa będzie najlepsza?

Schody strychowe stanowią nie lada problem w małych domach, gdyż niepotrzebnie zajmują miejsce. Ze strychu nieczęsto się korzysta. Zaś tradycyjne schody zabierają cenną przestrzeń w domu lub są bardzo strome, dla zaoszczędzenia miejsca, że trudno po nich wchodzić. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są schody chowane w suficie, które wyciąga się i rozkłada w miarę potrzeby. O ich istnieniu świadczy tylko szpara w suficie.

Za instalacją w domu schodów składanych przemawia również fakt, że schody opuszczane nie powodują utraty ciepła w mieszkaniu. Strychy są najczęściej nieogrzewane, zaś otwór tradycyjnych schodów powoduje uciekanie ciepła na strych. Zamykany właz strychowy zamknięty jest klapą, przez którą ciepło nie ucieka. Producenci oferują klapy ocieplane lub nieocieplane, które wybieramy w zależności od różnicy temperatur między pomieszczeniami. Jeśli różnica temperatur jest mała można wybrać klapę nieocieplaną. Jeśli zaś schody dachowe prowadzą z ogrzewanego pokoju na nieogrzewany strych, należy zamontować klapę ocieploną. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyłazach dachowych.

Schody drewniane czy metalowe

Najczęściej wybierane są schody drewniane, wykonane z drewna świerkowego, sosnowego lub bukowego. Ich zaletą jest duża estetyka i niska cena.

Jednak w przypadku drabiny strychowej lepszym rozwiązaniem są schody metalowe, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają impregnacji ani konserwacji. Ponadto schody podwieszane strychowe wykonane z metalu wytrzymują większe obciążenia.

Wyłaz strychowy - rodzaje

Rodzaje schodów strychowych

Do wyboru mamy następujące rodzaje schodów strychowych:

  • schody składane,
  • schody segmentowe,
  • schody nożycowe.

Schody strychowe składane

Składane schody dachowe posiadają 3-4 segmenty i składają się na zawiasach. Najczęściej są to schody drewniane lub wykonane ze stali lub z aluminium z drewnianymi stopniami. Opuszczane schodów składanych jest bardzo łatwe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu okna dachowego?

Schody segmentowe

Podobnie schody strychowe segmentowe wykonane są z drewna i metalu. Posiadają okucia pozwalające na przesuwanie się poszczególnych segmentów. Rozmiary tych schodów można dopasować do wysokości pomieszczenia. Zajmują mniej miejsca niż schody sufitowe składane, lecz do ich wysunięcia potrzeba więcej siły. Dlatego też schody te nie nadają się dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Duża popularność tego rodzaju schodów strychowych wynika głównie z łatwości montażu.

Schody nożycowe

Kolejnym rozwiązaniem są schody nożycowe, które składają się w harmonijkę. Te schody chowane w suficie są najłatwiejsze w obsłudze. Posiadają one mechanizm odciążający, dzięki czemu mogą je rozkładać i składać nawet osoby starsze. Schody nożycowe wykonane są z metalu. Ich zaletą jest możliwość ustawienia pod dowolnym kątem nachylenia. Wadą schodów nożycowych jest wysoka cena.

Wyłaz strychowy oraz schody strychowe, w tym także schody podwieszane na strych, najlepsze rodzaje i polecani producenci
Wyłaz strychowy - rodzaje, ceny, wymiary, opinie, producenci

Otwór stropowy do schodów opuszczanych

Wyłaz strychowy każdego rodzaju posiada skrzynię zaopatrzoną w ruchomą klapę.  Skrzynia ma najczęściej szerokość 60 lub 70 cm, a długość od 70 do 130 cm. Zaś jej wysokość wynosi od 13 do 31 cm. Otwór stropowy przeznaczony na schody podwieszane wykonuje się zazwyczaj już na etapie budowy domu. W takim przypadku możemy dopasować otwór stropowy do skrzyni wybranych schodów. Sprawa jest trudniejsza, jeśli w domu jest strop drewniany. Wówczas musimy szukać wyłazu strychowego, którego skrzynia odpowiada rozstawowi belek. Sprawdź także ten artykuł o wyłazach dachowych marki Velux.

Schody podwieszane - popularne modele, opinie użytkowników

Cena schodów składanych zaczyna się już od 198 zł. Za tę cenę kupimy najprostsze schody sufitowe drewniane, składane. Natomiast cena profesjonalnych, ognioodpornych schodów opuszczanych Fakro dochodzi do 4429 zł.

Wśród najpopularniejszych schodów opuszczanych wyróżniają się schody Fakro i Termo. W rankingach zwyciężają schody dachowe Fakro Optistep Ols 861301. Są to schody drewniane, dzięki czemu są estetyczne, wygodne i nie ulegają korozji. Przy tym ich wytrzymałość na obciążenia jest znaczna.  Przeważają opinie, że są to schody funkcjonalne i bezpieczne. Ich wadą jest brak gumowych końcówek, w rezultacie czego schody opuszczane mogą porysować podłogę. Te schody opuszczane wyposażone są w antypoślizgowe stopnie oraz termoizolacyjną klapę.

Wśród schodów nożycowych świetnie opinie użytkowników uzyskują schody opuszczane Fakro Optistep Ols 860636. Są to schody wykonane z metalu o znacznej wytrzymałości. Ich mocna konstrukcja nie jest podatna na zniekształcenia i wytrzymuje obciążenia do 160 kg. Użytkownicy, którzy zainstalowali te schody sufitowe, chwalą ich mechanizm odciążający, dzięki któremu otwieranie schodów jest niezwykle łatwe i wygodne. Zaletą tych schodów są końcówki, które zabezpieczają podłogę przed porysowaniem. Schody nożycowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórym użytkownikom nie podoba się ich surowy, metalowy wygląd.

Dobre opinie użytkowników zdobywają schody Fakro Lwt 280 70x120 Schody Strychowe 3 Segmentowe do Wysokości 280, których cena waha się od 899 do 912 zł. Użytkownicy oceniają je jako zgrabne, praktyczne i solidnie wykonane. Sprawdź także ten artykuł na temat świetlików dachowych.

Dużą popularnością w serwisach internetowych cieszą się schody sufitowe Radex Drewniane Schody Strychowe "Termo" 120X80 Cm w cenie około 380 zł. Jest to model schodów segmentowych przeznaczony do połączenie dwóch ocieplanych pomieszczeń. Schody te wyposażono w antypoślizgowe stopnie oraz bezpieczny mechanizm zamykający klapę.

Schody chowane w suficie to rozwiązanie bardzo wygodne, jeśli nie korzystamy ze strychu zbyt często. Estetyczna klapa sprawia, że schody nie szpecą pomieszczenia i nie zajmują miejsca. Wybór schodów zależy głównie od tego czy poddasze jest ocieplane oraz od wielkości otworu sufitowego.

ikona podziel się Przekaż dalej