Masa tynkarska i zaprawy tynkarskie - zastosowanie

Jak przed chwilą wspomniano, zaprawa tynkarska służy do przygotowania warstwy tynków na ściany. Natomiast sam tynk może pełnić rolę dekoracyjną bądź ochronną. Najczęściej wybieramy masę tynkarską, którą zaprawiamy w odpowiedniej proporcji wodą, by następnie móc ją bezpośrednio nakładać na ściany.

Dzięki zaprawie tynkarskiej możemy uzyskać jednolitą powierzchnię, która jest w stanie przykryć wszelkie nierówności na powierzchni ściany. Tynki najczęściej stosujemy przy ścianach postawionych z niejednorodnych materiałów. Uzyskanie idealnie gładkich ścian jest bardzo ważne w kwestii uzyskania gładkiej ściany, jak i również jej dalszej obróbki na przykład poprzez przyklejanie tapet lub malowanie.

Zaprawy tynkarskie - rodzaje

Wbrew pozorom mamy do czynienia z bardzo dużym wyborem zapraw tynkarskich. Podstawowy podział pozwala nam wyróżnić takie mieszanki jak:

  • Zewnętrzna zaprawa tynkarska - poszczególne rodzaje zapraw pod względem miejsca zastosowania wyróżniają się odpowiednimi właściwościami. Zewnętrzna zaprawa tynkarska doskonale poradzi sobie z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, w tym przede wszystkim wodą.
  • Wewnętrzna zaprawa tynkarska - tego typu zaprawa dedykowana jest wyłącznie do pomieszczeń.

Kolejny podział zapraw tynkarskich dotyczy sposobu ich nakładania. Pod tym względem wymieniamy zaprawy nakładane ręcznie, jak i również tynki maszynowe. Rodzaje zapraw nakładanych w sposób tradycyjny, wymagają zastosowania pacy lub kielni. Natomiast tynki maszynowe doskonale sprawdzą się w przypadku bardzo dużych powierzchni, na których chcemy uzyskać idealnie gładką warstwę tynku.

Jeszcze jeden podział zapraw tynkarskich dotyczy ich składu. Pod tym względem wymieniamy poszczególne rodzaje zapraw:

  • Tynk cementowo wapienny - jest to masa tynkarska, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Tynk cementowo wapienny pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Dodatkowo tego typu zaprawa tynkarska może być stosowana w mokrych pomieszczeniach. Jedyną wadą, jaką posiada tynk cementowo wapienny, jest dość długi okres wiązania trwający ok. miesiąca.
  • Tynk cementowy - skład zaprawy cementowej zawierający w sobie cement, wodę i kruszywo, wykorzystywany jest przede wszystkim w pracach murarskich. Natomiast w przypadku tynku, takie rodzaje zapraw najczęściej wykorzystywane są jako podkład pod tynk cementowo wapienny. Dodatkowo masa tynkarska cementowa wykorzystywana jest także w kluczowych miejscach narażonych na uszkodzenia, takich jak okolice drzwi lub okien.
  • Masa tynkarska gipsowa - jest to najpopularniejsza zaprawa, która wyróżnia się niezwykle krótkim czasem wiązania, jak i również bardzo wysoką paroprzepuszczalnością. Dlatego właśnie zaprawa gipsowa polecana jest jako podkład pod farbę lub tapetę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tynkach.

Sposób nakładania zapraw tynkarskich

Zanim przejdziemy do najważniejszych czynności związanych z właściwym nakładaniem zaprawy tynkarskiej, koniecznie powinniśmy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu podłoża. Zarówno ściany, jak i również sufit powinny być odpowiednio oczyszczone. Jeżeli mamy do czynienia z uciążliwymi powierzchniami ze względu na ich słabą chłonność, warto je wcześniej zagruntować. Wtedy tynki będą wyróżniać się zdecydowanie lepszą przyczepnością. Ponadto tynkowanie ścian musi się odbywać w odpowiednich warunkach. Temperatura powietrza nie może spaść poniżej 5 stopni Celsjusza, ale jednocześnie nie powinna być wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%.

W zależności od rodzaju wybranej zaprawy, sprawdźmy jej wydajność, grubość układanych warstw, jak i również ich maksymalną liczbę. Nie bez znaczenia jest także okres wiązania, który przy tynkach gipsowych wynosi maksymalnie 14 dni, natomiast tynk cementowo wapienny schnie aż 4 tygodnie. Dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków, można przejść do kolejnych prac wykończeniowych.

Tykowanie ścian w domu, a także zaprawa tynkarska, zewnętrzna zaprawa tynkarska i inne rodzaje
Jaka zaprawa tynkarska na ściany, czyli wewnętrzna i zewnętrzna zaprawa tynkarska

W przypadku ręcznego nakładania zaprawy tynkarskiej, mamy najczęściej do czynienia z trzema warstwami. Pierwsza z nich nazywana jest potocznie obrzutką. Gotowa zaprawa nie powinna być zbyt gęsta. Powinna ona pozwolić na nałożenie warstwy, która zwiększy przyczepność warstwy właściwej, czyli wyrównującej. Nie musi być ona idealnie gładka. Ważne jest jednak, aby rozprowadzić ją możliwie po całej powierzchni ściany i sufitu. Kolejną warstwę wyrównującą, musimy dokładnie rozprowadzić przy pomocy pacy lub kielni. Oczywiście należy koniecznie pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej przez producenta grubości. W przypadku powstania jakichkolwiek nierówności, można nałożyć kolejną warstwę tynku.

Ostatnia warstwa najczęściej ma charakter dekoracyjny. W tym celu sprawdzą się tynki cienkowarstwowe, które będą miały idealnie gładką powierzchnię. Istnieje również masa tynkarska, która przy odpowiednim sposobie nakładania, pozwala na uzyskanie określonej faktury. Oczywiście tynki nakładane ręcznie, wymagają dość sporego zaangażowania. Zatem, jeżeli chcemy wykończyć bardzo dużą powierzchnię ścian i sufitów, lepiej jest zainwestować w tynki maszynowe.

Zaprawa tynkarska - ceny i opinie

Wiedząc już, że istnieją różne rodzaje zapraw tynkarskich, warto zorientować się, jakie są ceny poszczególnych produktów. Dzięki temu łatwiej będzie nam oszacować budżet potrzebny do wykończenia wnętrz. Oczywiście przy wyliczaniu ostatecznej kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup zaprawy tynkarskiej, musimy uwzględnić jej wydajność.

Przykładowe ceny za zaprawy tynkarskie

Nazwa produktu

Cena

Tynki maszynowe gipsowe lekkie

Cena od 39,40 zł/m2

Tynki maszynowe gipsowe twarde

Cena od 41,90 zł/m2

Posadzka cementowa Atlas Postar 60 25 kg, Skład zaprawy cementowej - sucha mieszanka cementowa, Wydajność ok. 20 kg/m2

Cena od 17,98 zł - bardzo dobre opinie

Posadzka cementowa Atlas Postar 100 25 kg, skład zaprawy cementowej - sucha mieszanka cementowa, wydajność ok. 20 kg/m2

Cena od 39,98 zł - bardzo dobre opinie

Zaprawa tynkarska Huzar 25 kg, skład zaprawy cementowej - mieszanina cementu, wapna, piasku oraz dodatków mineralnych i domieszek, wydajność - ok. 15 dm3 z 25 kg

Cena od 6,98 zł - bardzo dobre opinie

Zaprawa wyrównawcza Huzar 25, skład zaprawy cementowej - mieszanina cementu portlandzkiego, piasku oraz dodatków mineralnych i domieszek

15,98 zł - bardzo dobre opinie

Zewnętrzna zaprawa tynkarska Atlas SAH 0000 opal 25 kg

128,00 zł

Zewnętrzna zaprawa tynkarska Cekol 5 kg

9,98 zł

Atlas gotowa podkładowa masa tynkarska Cerplast 10 kg

54,50 zł

Atlas gotowa gładź polimerowa Gips Rapid 28 kg

59,60 zł

Gotowa masa tynkarska Magnat Style Beton 10 kg

269,99 zł

Gotowa masa tynkarska silikatowo-silikonowa CT 174 Ceresit 25 kg

110,00 zł

Wapno budowlane 20 kg Izolbet

14,98 zł

Wapno budowlane Bukowa białe 25 kg

19,00 zł

Wapno budowlane Natura/Classic 20 kg

13,98 zł

Wapno budowlane malarskie 12 kg

48,30 zł

Wapno budowlane Alpol 20 kg

13,98 zł

ikona podziel się Przekaż dalej