fot. dzięki uprzejmości firmy Unicell

Co to właściwie jest tynk japoński?

Jest to dość nietypowa nawierzchnia ścian. Japoński tynk ozdobny łączy w sobie zalety tynku tradycyjnego oraz tapety. Często określamy go mianem tapety natryskowej lub tapety japońskiej. W składzie tapet japońskich znajdziemy bawełnę, jedwab, włókna celulozowe, włókna mineralne, barwniki oraz ewentualne dodatki ozdobne. Dlatego tynk japoński często jest też nazywany tynkiem bawełnianym.

Tynk bawełniany japoński przybiera formę suchego proszku, który należy rozrobić z odpowiednią ilością wody. Nakładanie tynku japońskiego na ścianę nie wymaga specjalnych umiejętności. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi uzyskamy dość ciekawe wzory, które nadadzą pomieszczeniu oryginalnego charakteru.

Podstawowe zalety i wzory tynków japońskich

Warstwa tynku japońskiego może posiadać do 2 cm grubości. Świetnie maskuje wszelkiego typu nierówności i pęknięcia ścian. Może być stosowana zarówno w pomieszczeniach suchych jak i wilgotnych. W przypadku nakładania tynku japońskiego w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnie, łazienki) wystarczy jedynie pokryć go bezbarwnym, akrylowym lakierem ochronnym. Owe czynności są bardzo proste i bez problemu wykonamy je samodzielnie.

Nielakierowany japoński tynk ozdobny możemy też łatwo usunąć (zdrapać) ze ściany, ponownie rozrobić z wodą (w proporcji 1 do 1) i użyć w zupełnie innym miejscu. Masa poprawia akustykę pomieszczeń i posiada właściwości termoizolacyjne. Pomaga utrzymać ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie jest w pełni ekologiczna. Jej niewątpliwą zaletą jest także łatwość do utrzymania w czystości. Tynki zwykłe przecieramy suchą szmatką bądź odkurzamy. Z kolei tynki pokryte lakierem ochronnym myjemy na mokro.

Warto też podkreślić, że dobrze dobrany tynk japoński sprawdzi się zarówno w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym jak i klasycznym. Tego typu produkty cieszą się rosnącą popularnością, a ich dostępność ciągle rośnie. Obecnie mamy możliwość kupienia tynków bawełnianych w niemal nieograniczonej palecie barw. Można znaleźć też praktycznie wszystkie wzory tynków japońskich, jakie przyjdą nam do głowy. Dlatego możemy go dopasować do każdego pomieszczenia. Samo nakładanie tynku japońskiego nie powinno zająć nam zbyt wiele czasu, a ewentualne niedociągnięcia będą łatwe do skorygowania.

Nakładanie tynku japońskiego bawełnianego

Tynki japońskie nie powodują powierzchniowych odbarwień, jednak przed rozpoczęciem prac warto zabezpieczyć podłogi. Dzięki temu unikniemy późniejszego czyszczenia i usuwania zaschniętej masy. Po zabezpieczeniu podłóg należy dokładnie oczyścić i zagruntować ściany. Takie działanie wyrówna właściwości chłonne nawierzchni i sprawi, że tynk będzie się dobrze trzymał. Najlepiej sprawdzi się preparat gruntujący rekomendowany przez producenta tynku japońskiego. Nanosimy go na wszystkie powierzchnie niezależnie od ich stanu. Jeśli nasze ściany są wykończone tynkiem cementowo-wapiennym, należy dodatkowo nanieść podkładową masę tynkarską.

Po przygotowaniu podłoża możemy już rozpocząć nakładanie tynku japońskiego. Gotową mieszankę rozrabiamy w odpowiedniej ilości wody. Przestrzegamy tu dokładnych proporcji podanych na opakowaniu produktu. Masę dokładnie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji (przyda się tu wiertarka z mieszadłem). Po rozmieszaniu czekamy około godziny do czasu pełnego nasiąknięcia. Następnie nakładamy tynk na ścianę w kierunku od góry do dołu.

Do nakładania tynku japońskiego bawełnianego możemy użyć różnorodnych narzędzi. Kielnia i paca pozwolą nam uzyskać jednolitą powłokę, jednak ciekawe wzory otrzymamy przy użyciu stempli oraz wałków ze średnim włosiem. Interesująco wyglądają także faktury odciskane przy użyciu zwykłej gąbki. Ostateczny efekt zależy od naszego indywidualnego pomysłu. Pamiętajmy jedynie by nie przekroczyć maksymalnej grubości tynku. Zbyt gruba powłoka nie będzie tak dobrze trzymała się podłoża i po pewnym czasie może ulec uszkodzeniu.

Alternatywą dla samodzielnego nakładania tynku japońskiego jest wynajęcie sprawdzonej firmy remontowej. Pamiętaj jednak, aby przed wyborem firmy przejrzeć oferty przynajmniej od kilku sprawdzonych wykonawców. Jak pozyskać oferty od wielu firm? Wystarczy skorzystać z usługi takiej jak Szukaj Wykonawcy, a wykonawcy sami się do Ciebie zgłoszą. Usługa jest bezpłatna, warto więc spróbować.

Tynk japoński w pięknym kolorze w Gregoriański Ton czyli ceny, opinie, dekoracyjność, zastosowanie, style, porady co do założenia w domu
Tynk japoński - cena, opinie, wzory, sposób nakładania

fot. dzięki uprzejmości firmy Unicell

Cena i wydajność tynku japońskiego

Jak wybrać dobrego fachowca?

Jeżeli szukasz sprawdzonego tynkarza, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych fachowców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Większość tynków japońskich dostępnych jest w 1 kg opakowaniach. Cena rozpoczyna się już od 58 zł za najtańszy produkt bez dodatkowych domieszek ozdobnych. Cennik produktów lepszej jakości z domieszkami ozdobnymi oscyluje już w okolicach 70 -90 zł. Za 1 kg opakowanie tynku z górnej półki cenowej zapłacimy 150 zł. Widzimy zatem, że cena tynku japońskiego może być bardzo zróżnicowana. Im więcej dodatków będzie zawierała masa i im lepsza będzie jej jakość, tym większa będzie cena.

Wydajność produktu zależy od grubości wykonanej nawierzchni. Ogólnie możemy przyjąć, że 1 kg suchego tynku japońskiego nakładanego wałkiem bądź szpachelką wystarczy do wykończenia fragmentu ściany o powierzchni 3-5 m2. Masę możemy też nakładać przy użyciu pistoletu natryskowego. W tym wypadku średnia wydajność wzrośnie do 7-8 m2.

Jaka jest cena tynku japońskiego? Gdzie kupić?

Cena nałożenia tynku japońskiego nie musi być zbyt wysoka. Załóżmy, że masa zostanie wykorzystana na ściany w pokoju o rozmiarach 2x5x2,6 m. Łączna powierzchnia ścian wynosi 26 m2. Zatem cennik będzie wyglądał następująco:

  • Tynk – 5 opakowań x 85 zł = 425 zł.
  • Baza podkładowa – 3 opakowania x 15 zł = 45 zł.

Całkowita cena tynku japońskiego zamknęła się w kwocie 470 zł. Przyjęliśmy zakup preparatów ze średniej półki cenowej. Prace wykonano przy pomocy walka, stosując niewielkie, powierzchniowe wzory. Dla porównania, koszt tapetowania (przy użyciu produktów z górnej półki cenowej) byłby bardzo zbliżony. Jednak cena samego malowania farbami lateksowymi to jedynie 60 – 100 zł. Wszystkie powyższe wyliczenia nie zawierają kosztów robocizny – zakładamy samodzielne wykonanie prac.

Tynk japoński bawełniany - porady użytkowe

Przed wykonaniem tynku japońskiego warto dokładnie przemyśleć każdy szczegół (od koloru, aż po preferowaną fakturę ścian). Pamiętajmy, że zbyt ciemny, matowy kolor może wizualnie zmniejszyć przestrzeń i nadaje się jedynie do dużych, dobrze doświetlonych pomieszczeń. W małych, słabo doświetlonych pokojach lepiej sprawdza się jasny tynk z połyskującymi elementami.

Przed wykończeniem ścian zapoznajmy się także ze stawkami kilku wykonawców. Tynki japońskie nadal nie są zbyt dobrze znane, a stawki mogą być dość zróżnicowane. Prace nad nakładaniem tynku (szczególnie natryskowo) nie są zbyt skomplikowane. Jeśli mamy odrobinę wprawy i umiejętności, możemy wykonać prace samodzielnie. Tynk japoński nadaje się do wielokrotnego użytku, co powinno ułatwić nam wykonanie ewentualnych poprawek.

ikona podziel się Przekaż dalej