Tynk mineralny wewnętrzny

Podział tynków mineralnych

Wśród tynków dostępnych na rynku do wyboru mamy 4 rodzaje:

  • tynki cementowo wapienne,
  • tynki wapienne,
  • tynki gipsowe,
  • tynki gliniane – ten rodzaj stosuje się tylko okazjonalnie, zatem skupimy się na pozostałych trzech rodzajach.

Ceny tynków mineralnych różnią się od siebie – w zależności od pojemności, jakości oraz… nazwy producenta. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tynkach.

Tynki cementowo wapienne

Wracają do łask dzięki licznym modyfikacjom oraz możliwości maszynowej obróbki. Zazwyczaj występują jako tynk drobnoziarnisty (grubość ziarna do 1 mm), ale zdarza się też tynk gruboziarnisty (powyżej 1 mm). Tynk cementowo wapienny wiąże się dość długo, jednak jest bardzo mocny i może być cienko nakładany. Czas jego obróbki wynosi kilka godzin. Zazwyczaj można nakładać go w każdym rodzaju pomieszczenia – zarówno wilgotnym, jak i suchym.

Szczególną uwagę warto zwrócić na cienkowarstwowy tynk mineralny baranek od firmy Basic FX. Po stwardnieniu wykazuje on dużą odporność na mróz oraz wodę, przez co zaprawy cementowo wapienne dobrze znoszą każde warunki atmosferyczne. Z uwagi na dużą przepuszczalność można stosować go na różne podłoża mineralne. Ale, dlaczego właściwie „baranek”? O tym za chwilę. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem tynkowania ścian w domu?

Popularne tynki cementowo wapienne - parametry

Atlas

Dolina Nidy

Basic FX

Waga

25 kg

30 kg

25 kg

Czas schnięcia

28 dni

28 dni

28 dni

Średnica ziarna

1 mm

0,5 mm

1,5 mm

Wydajność

1,3-1,4 kg / m2

2,8 kg / m2

2-2,7 kg / m2

Podłoże

Cegły, pustaki, płyty wiórowo-cementowe

Podłoża ceramiczne, z betonu zwykłego i komórkowego

Beton zwykły i komórkowy, cegły

Cena

10,48 zł

14,20 zł

29,95 zł

Tynk mineralny baranek kontra tynk mineralny kornik

Czym różni się tynk mineralny wewnętrzny „baranek” od „kornika”?

Chodzi o nic innego, jak o… strukturę tynku. Zależna jest ona od ilości i wielkości ziaren kruszywa, jakie zawarte jest w masie tynkarskiej. Wiele zależy również od sposobu nakładania tynku. Najczęściej spotykane faktury to właśnie tynk mineralny baranek oraz tynk mineralny kornik. „Baranka”” uzyskuje się przy użyciu masy tynkarskiej dającej efekt mniejszych albo większych grudek – zależnie od wielkości kruszywa. „Kornik” z kolei powstaje podczas używania jednolitych i owalnych ziaren większej wielkości – podczas zacierania tworzą one specyficzne rowki w tynku.

Jak uzyskać pożądany efekt tynku wewnętrznego?

Aby uzyskać efekt baranka, należy zacierać tynk w jedną stronę okrężnymi ruchami. Z kolei efekt kornika można uzyskać poprzez… dowolne ruchy. Możesz więc zacierać tynk mineralny kornik poziomo, pionowo, ukośnie, a nawet okrężnie – zależnie od tego, jakie masz oczekiwania.

Warto pamiętać o tym, że efekt „baranka” uzyskasz dobierając tynk mineralny wewnętrzny o średnicy ziaren 1,5 / 2 / 3 mm. Z kolei „kornik” wyjdzie, gdy grubość ziaren będzie miała minimum 2 mm. Jeżeli zakupisz tynk drobnoziarnisty (poniżej 1 mm), prawdopodobnie nie uzyskasz żadnego z efektów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o tynkach dekoracyjnych.

Pozostałe rodzaje mineralnych tynków wewnętrznych

Tynki wapienne

Ich podstawowym składnikiem jest wapno hydratyzowane. Zawierają w sobie także kruszywo mineralne, domieszki i barwniki. Wiążą się dość krótko, ale tym sposobem mają mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia. Plusem jest to, że nakładać je można na inny, stary tynk. Poza tym, tynk wapienny dobrze przepuszcza parę wodną – a to ważne, bo jest tym samym idealnym podłożem pod farbę mineralną!

Tynk mineralny wewnętrzny, na przykład tynk mineralny baranek lub konik, a także zastosowanie, opinie i ceny tynku mineralnego
Tynk mineralny wewnętrzny – rodzaje, nakładanie, opinie, ceny, porady

Zaprawy wapienne dobrze się urabia oraz łatwo nadaje się im pożądaną fakturę – jak baranka czy kornika. Tynk wapienny można stosować do większości materiałów mineralnych, np. cegieł lub pustaków. Warto wyróżnić wśród dostępnych na rynku tynk natryskowy Porolit – ta lekka zaprawa tynkarska pozwala stworzyć strukturę zarówno baranka, jak i kornika.

Popularne tynki wapienne - parametry

Tynk natryskowy Porolit QM Lakma

Optomur Calith Light

Baumit KlimaWhite

Waga

25 kg

25 kg

25 kg

Czas schnięcia

7-14 dni

7-14 dni

7-14 dni

Średnica ziarna

2 mm

2 mm

1 mm

Wydajność

1,4-1,7 kg / m2

0,9 kg / m2

1,3 kg / m2

Podłoże

Cement, beton

Ściany ceramiczne lub murowane

Beton, cegła, pustaki

Cena

57,50 zł

32 zł

22,99 zł

Tynki gipsowe

Gips wiąże się zdecydowanie najszybciej ze wszystkich spoiw. Czas wiązania zaprawy jest jednak tak szybki, że trzeba nałoży owy tynk tylko w jednym dniu roboczym. Jeżeli bowiem nie zatrzesz całkowicie gipsu przed upływem czasu wiązania, może skończyć się to na dość pracochłonnym… struganiu materiału.

Tynk gipsowy zawiera dodatki możliwie spowalniające wspomniane wiązanie, co pozwala na obróbkę ręczną. Jednak gipsową zaprawę poleca się stosować głównie do niewielkich powierzchni. Najczęściej owy tynk mineralny wewnętrzny wykorzystuje się przy gruntownych remontach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu tynków maszynowych?

Popularne tynki gipsowe - parametry

Knauf MP 75 G/F

Knauf Goldband

Cekol TR-49

Waga

30 kg

25 kg

10 kg

Czas schnięcia

ok. 14 dni

ok. 14 dni

ok. 14 dni

Średnia ziarna

1,2 mm

1,5 mm

1 mm

Wydajność

9 kg / m2

12,75 kg / m3

1 kg / m2

Podłoże

Gips, cegła, beton

Farby, tapety, kafelki, tynk dekoracyjny

Gips, beton, cegła

Cena

21 zł

26,98 zł

14,40 zł

ikona podziel się Przekaż dalej