Na jakie powierzchnie najczęściej nakłada się tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy na zewnątrz

Nowoczesne tynki mozaikowe żywiczne stanowią trwałą powłokę, która świetnie sprawdza się na zewnątrz - na podmurówkach elewacyjnych, cokołach, gzymsach, pilastrach, ozdobnych pionowych fragmentach ścian zewnętrznych, a czasem nawet na całych elewacjach zewnętrznych.

Możliwości wykorzystania mozaikowej masy tynkarskiej są bardzo duże. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tynk mozaikowy nadaje się do stosowania jedynie na trwałych i zwartych ścianach wykonanych z betonu, gipsu, płyt kartonowo-gipsowych, zapraw cementowych i cementowo-wapiennych. Nie należy go natomiast stosować na ścianach kruchych oraz nieoczyszczonych. Naniesienie tynku mozaikowego na kruchą, bądź źle przygotowaną powierzchnie będzie się wiązało z szybkim powstaniem widocznych pęknięć (które są bardzo trudne do usunięcia).

Tynk mozaikowy żywiczny do wewnątrz

W ostatnich latach tynk mozaikowy jest też coraz częściej stosowany do wnętrz - w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak kuchnia, łazienka, czy salon. Zróżnicowane kolory i faktury pozwalają na tworzenie tysięcy potencjalnych wariantów. Tynk mozaikowy na ścianie wewnętrznej wygląda bardzo ciekawie i może śmiało rywalizować z takimi rozwiązaniami jak na przykład tynk japoński czy inne rodzaje tynków ozdobnych. Więcej informacji na temat ozdobnych tynków do wewnątrz przeczytasz w podlinkowanych wcześniej artykułach.

Jeżeli jednak mimo wszystko nie będziesz czuł się na siłach położyć mozaikowy tynk dekoracyjny samodzielnie, wypełnij ten formularz. Zobacz, jakie oferty otrzymasz od sprawdzonych firm i podejmij decyzję samodzielnie.

Przygotowanie podłoża pod tynk mozaikowy żywiczny

Tynk mozaikowy żywiczny jest dość prosty do nałożenia, jednak przed jego zastosowaniem należy dobrze przygotować ściany. Podłoże powinno być idealnie suche, gładkie i oczyszczone ze wszystkich śladów kurzu, pyłu oraz tłustych zabrudzeń. Warto zaszpachlować pęknięcia oraz wszystkie nierówności. Co prawda, tynk mozaikowy możemy też nałożyć na niezbyt równą powierzchnie, jednak będzie się to wiązało ze znacznym zużyciem materiału (a w rezultacie z odczuwalnym podniesieniem kosztów).

Przed tynkowaniem musimy jeszcze odpowiednio przygotować podłoże w celu wyrównania jego chłonności. Pamiętajmy, by używać wyłącznie dobrych jakościowo preparatów gruntujących, przystosowanych pod tynk żywiczny. Zastosowanie niewłaściwego gruntu wiąże się z ryzykiem nieprzywierania masy tynkarskiej do ściany.

Ważną jest także, aby preparat gruntujący musi wyschnął przed tynkowaniem. Czas schnięcia gruntu jest uzależniony od aktualnych warunków pogodowych i wynosi od 4 do 12 godzin. Zatem najlepiej będzie rozpocząć nakładanie tynku następnego dnia po zastosowaniu preparatu gruntującego.

Tynk mozaikowy na zewnątrz wykonany na ścianie domu każdej powierzchni dodaje elegancji. Jest bardzo trwałym materiałem na elewację, wspaniale prezentuje się zarówno na klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych domach.
Tynk mozaikowy - cena, rodzaje, samodzielne położenie, porady

Mozaika tynk a narzędzia niezbędne do jego nałożenia

Do nałożenia tynku mozaikowego potrzebna nam będzie kielnia oraz paca wykonana ze stali nierdzewnej. Dobrze będzie też przygotować wiertarkę z mieszadłem, którego użyjemy w celu dokładnego wymieszania masy tynkarskiej. W pomieszczeniach mieszkalnych przyda nam się także folia do zabezpieczenia podłogi.

Warunki, które muszą panować podczas prac tynkarskich

Tynk mozaikowy nakładamy w temperaturze od 5 do 25oC. Uważajmy też na promienie słoneczne, które mogą spowodować zbyt szybkie wysychanie masy tynkarskiej. W przypadku tynkowania elewacji zewnętrznych musimy też zwrócić uwagę na aktualne warunki pogodowe. Nie możemy nakładać tynku podczas opadów atmosferycznych oraz w czasie operowania intensywnych promieni słonecznych.

Samodzielne nakładanie tynku mozaikowego

Prace rozpoczynamy od dokładnego wymieszania masy tynkarskiej. Najwygodniej będzie nabierać ją kielnią, nakładać na pacę, a następnie aplikować na fragment ściany. Dobrze będzie podzielić powierzchnie na kilka równych fragmentów, które będziemy kolejno tynkować jedno po drugim.

Jak wybrać dobrego fachowca?

Jeżeli szukasz sprawdzonego tynkarza, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych fachowców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Każdy tynk mozaikowy musimy nanosić w taki sposób, by wytyczone fragmenty połączyć metodą „mokre do mokrego”. Oznacza to, że wszystkie fragmenty ściany muszą być ze sobą połączone, zanim masa zacznie się ze sobą wiązać. Próby zespolenia związanego tynku ze świeżą masą tynkarską sprawią, że na naszej powierzchni pojawią się nieestetyczne zgrubienia i widoczne ślady łączeń.

Tynk mozaikowy może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i może być w różnych kolorach, które świetnie będą się komponować w każdym pomieszczeniu i stylu.
Tynk mozaikowy - cena, rodzaje, samodzielne położenie, porady

Pamiętajmy też, że masa tynku mozaikowego zawsze musi być nakładana jednym zdecydowanym ruchem (góra dół bądź prawo lewo). Całą masę nakładamy zawsze w tym samym kierunku, nie wykonujemy ruchów kolistych.

Zwróćmy też uwagę na grubość naszego tynku, która powinna wynosić ok. 1,5 grubości kruszywa zatopionego w masie. Podczas nakładania tynku mocno dociskamy pace do podłoża. Dzięki temu unikniemy nałożenia zbyt grubej powłoki. Po nałożeniu masy tynkarskiej musimy ją jeszcze wygładzić. Robimy to w momencie, gdy tynk jest jeszcze mokry. W celu wygładzenia powierzchni kilkukrotnie przejeżdżamy pacą po całej powierzchni, kierując się zawsze w tą samą stronę. Wygładzenie tynku zwiększy jego przyleganie do podłoża, a dodatkowo usunie wszystkie drobne prześwity.

Cena tynku mozaikowego

W ofertach handlowych znajdziemy różne rodzaje tynku mozaikowego wewnętrznego i przystosowanego do elewacji zewnętrznej. Nie licząc ceny trzeba zwrócić uwagę również na wydajność tynku mozaikowego. Koszt 25 kg masy tynkarskiej wynosi od 150 do 260 zł (najdroższy jest tynk mozaikowy z dodatkami, np. z brokatem). Uśredniona wydajność tynków mozaikowych wynosi ok. 3 kg/m2 (wartości te mogą się mocno różnić w zależności od producentów). Zatem nałożenie tynku na fragment ściany o powierzchni 1 m2 będzie wydatkiem rzędu 18-31 zł.

W określaniu całkowitych kosztów nie możemy zapomnieć o cenie preparatu gruntującego. 4-litrowy pojemnik preparatu gruntującego dedykowanego pod tynki mozaikowe będzie kosztował 25-30 zł. Taka ilość z pewnością wystarczy na zagruntowanie 10 m2 powierzchni. Zatem za zagruntowanie 1m2 zapłacimy 2,50-3,00 zł.

Podsumowanie kosztów – z powyższych obliczeń wynika, że całkowity koszt otynkowania 1 m2 ściany będzie kosztował 20,50-34,00 zł.

Zobacz, czy warto zdecydować się na tynk mozaikowy żywiczny?

Tynk mozaikowy żywiczny jest estetyczną i reprezentacyjną powłoką, którą możemy stosować zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzu budynków mieszkalnych. Pamiętajmy jedynie, żeby nie stosować tego typu tynków na ścianach poziomych, które są narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Powłoka mozaikowa może być natomiast stosowana na niemal każdym typie zwartego podłoża. Wystarczy je odpowiednio przygotować i usunąć wszystkie nierówności oraz pęknięcia, które mogłyby zwiększyć średnie zużycie masy tynkarskiej.

Samodzielne wykonanie tynku mozaikowego nie jest zbytnio skomplikowane ani kosztowne. Za wykonanie 1 m2 przyjdzie nam zapłacić średnio 28 zł. Koszty całkowite mogą się znacznie zwiększyć w sytuacji gdy zdecydujemy się na wynajęcie ekipy tynkarskiej. Wykwalifikowany tynkarz weźmie za robociznę minimum 15 zł lub nawet 50 zł/m2 w sytuacji gdy powierzchnia będzie wymagała odpowiedniego przygotowania przed nałożeniem masy tynkarskiej.

Jeżeli jednak mimo wszystko nie będziesz czuł się na siłach położyć tynk mozaikowy samodzielnie, wypełnij ten formularz. Zobacz, jakie oferty otrzymasz od sprawdzonych firm i podejmij decyzję samodzielnie.

ikona podziel się Przekaż dalej