Tynki ozdobne dekoracyjne, które możemy wykonać samodzielnie - rodzaje i cena

Dużą popularnością wśród prywatnych inwestorów cieszą cztery rodzaje tynków dekoracyjnych, które można wykonać samodzielnie. Każdy z nich odznacza się odmiennymi zaletami, a co za tym idzie, świetnie sprawdza się na nieco innych powierzchniach. Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych z nich:

Tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy składający się z naturalnego kruszywa oraz masy żywicznej. Świetnie sprawdza się we wnętrzach budynków mieszkalnych oraz na elewacjach zewnętrznych. Tynk mozaikowy jest dostępny w bardzo szerokiej palecie kolorów, dzięki czemu możemy go idealnie dobrać do indywidualnych potrzeb. Charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wilgoci, promieni UV oraz wysokich i niskich temperatur otoczenia.

Opakowanie 25 kg tynku mozaikowego możemy kupić za kwotę 150-260 zł. Jeśli nakładamy go na wyrównaną powierzchnię, wówczas wydajność wynosi 3 kg/m2. Zatem średni koszt wytynkowania ściany o powierzchni 10 m2 wyniesie 18-31 zł.Więcej szczegółowych informacji o tynku mozaikowym znajdziesz tu.

Ozdobny tynk strukturalny swoją nazwę zawdzięcza temu, że jego faktura jest nierówna. Tynk dekoracyjny pozwala na tworzenie różnych wzorów
Tynki dekoracyjne - cena, wzory, pomysły, jak je wykonać samodzielnie?

Tynk strukturalny

Ozdobny tynk strukturalny  to kolejny rodzaj uniwersalnych tynków dekoracyjnych, które nadają się zarówno do wnętrz pomieszczeń mieszkalnych jak i na zewnętrzne elewacje budynków. Tynk strukturalny daje nam bardzo szeroką gamę możliwości. Możemy tworzyć nim unikalne wzory i motywy dekoracyjne. W ofertach handlowych znajdziemy tynki barwione oraz tynki białe. Te drugie możemy pokryć kilkoma farbami co pomoże uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Do najpopularniejszych rodzajów tynku strukturalnego należą stiuk oraz trawertyn.

Najtańszym tynkiem strukturalnym jest stiuk klasyczny. Za opakowanie o masie 10 kg zapłacimy od 270 do 310 zł. Jeśli uwzględnimy średnie zużycie, wówczas okaże się, że otynkowanie ściany o powierzchni 10 m2 będzie wydatkiem rzędu 145-190 zł. Nieco droższe będzie tynkowanie trawertynem. Opakowanie 10 kg kupimy za 290-330 zł. Koszt samodzielnego wytynkowania równej ściany o powierzchni 10 m2 wyniesie 180-220 zł. Najdroższe są pasty strukturalne, zawierające specjalne dodatki dekoracyjne. Co prawda koszt zakupu 15 kg opakowania to jedynie 150-190 zł. Musimy jednak pamiętać, że pasta jest najmniej wydajna. Średni koszt wytynkowania 10 m2 ściany wyniesie 225-425 zł. Pamiętajmy, że do kosztów całkowitych musimy też dodać cenę preparatów gruntujących, zapraw wyrównujących mankamenty ścian oraz akcesoriów dodatkowych (np. folii do zabezpieczenia podłóg).

Więcej informacji o tynku strukturalnym znajdziesz tu.

Tynk japoński

Tynk japoński to nowoczesna masa tynkarska, która w ostatnich latach cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem. Możemy wykonywać ją samodzielnie na różnych powierzchniach wewnętrznych. Tynk japoński szczególnie dobrze sprawdza się w luksusowych aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Możemy z powodzeniem nałożyć go na ścianę samodzielnie, jednak musimy posiadać pistolet natryskowy. Pamiętajmy także, że tynk japoński nie nadaje się na elewacje zewnętrzne.

Małe (litrowe) opakowanie tynku japońskiego kosztuje 85-150 zł. Do otynkowania ściany o powierzchni 10 m2 będziemy potrzebowali trzech opakowań. Na tym jednak nie koniec wydatków, bowiem pod każdy tynk japoński musimy zastosować specjalny podkład. Do pomalowania naszej ściany będziemy potrzebowali litrowego opakowania, które możemy nabyć za 12-20 zł. Zatem całkowity koszt samodzielnego nałożenia tynku japońskiego na ścianę o powierzchni 10 m2 wyniesie 267-470 zł.

Tynk dekoracyjny japoński bardzo ładnie prezentuje się w różnych miejscach. Jego nałożenie nie jest trudne ani szczególnie wymagające
Tynki dekoracyjne - cena, wzory, pomysły, jak je wykonać samodzielnie?

Więcej informacji o tynku japońskim znajdziesz tu.

Tynk dekoracyjny zacierany i tynk dziobany

Bardzo popularny rodzaj tynku dekoracyjnego stosowanego we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Jak sama nazwa wskazuje, tynk zaciera się pacą wykonaną ze stali nierdzewnej. Dzięki temu otrzymujemy efektowne, wielobarwne powierzchnie o różnorodnej fakturze. Popularną odmianą wewnętrznych mas zacieranych jest tynk akrylowy. W jego składzie znajduje się żywica akrylowa oraz kwarc. Tego rodzaju tynk ozdobny możemy z powodzeniem stosować zarówno w suchych jak i wilgotnych pomieszczeniach mieszkalnych. Tynk dekoracyjny akrylowy przepuszcza wilgoć, a co za tym idzie, poprawia mikroklimat pomieszczeń. Przy odrobinie umiejętności możemy wykonać go samodzielnie.

Jak wybrać dobrego fachowca?

Jeżeli szukasz sprawdzonego tynkarza, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych fachowców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Zacierany tynk akrylowy do wnętrz kosztuje ok. 55-65 zł za 10l. Uśredniona wydajność tego typu masy tynkarskiej wynosi 3 l/m2. Możemy zatem przyjąć, że wytynkowanie wewnętrznej ściany o powierzchni 10 m2 będzie kosztowało 165-195 zł. Pamiętajmy też, że niektóre powierzchnie wymagają zastosowania preparatów gruntujących. Koszt preparatu gruntującego wystarczającego do zagruntowania naszej ściany to ok. 30-35 zł. Zatem całkowita cena samodzielnego tynkowania może wynieść 195-230 zł.

Jak samodzielnie wykonać tynk dekoracyjny?

Podstawą jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi podaną na opakowaniu produktu. Każdy rodzaj tynku wymaga zastosowania nieco innych czynności. Pamiętajmy, że jedną uniwersalną zasadą jest stosowanie dobrych jakościowo preparatów. Jeśli nasz tynk wymaga rozrobienia, używajmy wyłącznie czystych wiaderek. Dobrze będzie też dokładnie wymieszać tynk dekoracyjny, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Przydatna może się okazać wiertarka z mieszadłem, które usunie wszystkie grudki.

Najtrudniej będzie nam wykonać stiuk. Oprócz umiejętności będziemy potrzebowali pistoletu natryskowego. Stiuk nakładamy trzema warstwami, co powinno nieco ułatwić uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni.

Z kolei tynki mozaikowe, strukturalne i zacierane są produktami jednowarstwowymi. Zawsze nakładamy jedną warstwę na całą powierzchnie oraz nadajemy jej odpowiednią fakturę przed związaniem tynku. Najprostszy w aplikacji jest tynk japoński. Nie powoduje powierzchniowych odbarwień, a w razie może być łatwo usunięty ze ścian.

Tynki dekoracyjne wewnętrzne - nakładanie krok po kroku

Powinniśmy pamiętać, że każdy tynk dekoracyjny musi być nałożony na odpowiednio przygotowane podłoże. Warto dokładnie oczyścić ściany ze wszystkich zabrudzeń oraz kurzu, usunąć wgłębienia oraz głębokie rysy. Takie działania poprawią przyleganie tynku do podłoża i zmniejszą jego zużycie. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie podłóg. Niektóre tynki dekoracyjne (np. akrylowe) są bardzo trudne do usunięcia, a dodatkowo mogą na stałe odbarwiać drewniane powierzchnie.

Przed zakupem niektórych tynków powinniśmy zdecydować czy kupimy tynk barwiony, czy nieco tańszą masę do samodzielnego malowania. Tynk barwiony przez producenta jest z reguły bardziej intensywny. Z kolei tynk do samodzielnego malowania może przybrać dowolny odcień, co znacznie ułatwi jego idealne dopasowanie do każdego pomieszczenia.

A jeżeli nie czujesz się na siłach, aby układać tynk ozdobny samodzielnie?

Rozwiązanie jest proste - znajdź sprawdzonego fachowca, który wykona dla Ciebie wszystkie prace. Najłatwiej zrobić to korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniając jeden formularz rozsyłasz zapytanie do wielu firm, otrzymujesz od nich oferty i sam wybierasz tę najbardziej atrakcyjną.

ikona podziel się Przekaż dalej