Tynki gliniane – krótka charakterystyka

Glina jest surowcem, który wykorzystywany jest od wieków z uwagi na jej łatwą dostępność. Ma ona wiele pozytywnych właściwości wykorzystywanych w obecnych czasach. Jedną z zalet gliny jest antybakteryjność i działanie antyalergiczne. Dzięki temu tynki gliniane są naturalne i przyjazne dla każdego. Surowiec ten magazynuje również ciepło czy reguluje poziom wilgotności. Tynk wewnętrzny posiada właściwości antystatyczne i antygrzybiczne.

Glina tynkarska jest z jednej strony tania, a z drugiej strony tworzy niezwykły mikroklimat w domu. Ściany wewnętrzne wyłożone tynkiem glinianym pochłaniają nieprzyjemne zapachy takie ja choćby dym tytoniowy.  Tynkowanie gliną może być zrobione na różnych rodzajach ścian wewnętrznych wykonanych zarówno z cegły, pustaka ceramicznego czy choćby płyty gipsowo-kartonowej. Podobnie jak w przypadku postawienia na klinkier elastyczny.

Tynki gliniane posiadają też niestety wady. Pierwsza z nich, choć nie taka bezpośrednia, to znikoma ilość fachowców, którzy znają się na tynkowaniu gliną. Wykonanie tynku może być skomplikowane z uwagi na konieczność uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ograniczona ilość profesjonalistów zwiększa proporcjonalnie cenę usługi. Poniżej zostanie przedstawiony sposób, jak zrobić tynk przy wykorzystaniu gliny tynkarskiej. Minusem wykonania naturalnych tynków z gliny jest prawdopodobieństwo ich pęknięć. Ma to głównie miejsce na powierzchniach połączeń tynku z posadzką czy drewnem.

Glina tynkarska – cena oraz opinie

Tynki gliniane znalazły swoich zwolenników i przeciwników. Opinie są podzielone głównie z uwagi na wykonanie tynku. Bez dodatkowych czynności uzyskuje się chropowaty efekt na ścianie niczym tradycyjny tynk elewacyjny zewnętrzny. Nie każdemu taka powierzchnia przypadnie do gustu. Co zrobić, aby usunąć taką fakturę? Wystarczy zastosować zewnętrzne gładzie gliniane, które pozwolą stworzyć gładką powierzchnię.

Zaletą tynków glinianych pojawiającą się w opiniach klientów jest również możliwość przemalowania ich na dowolny kolor. Warto jednak zakupić w sklepie dedykowane farby do gliny tynkarskiej. Z drugiej jednak strony cennik takich farb jest mniej przyjazny dla kieszeni klienta niż w jest to w przypadku farb tradycyjnych. Można jednak uzyskać efektowną dekoracje jak w przypadku zdecydowania się na klinkier elastyczny.

Tynk gliniany mieszany w misie, a także tynki gliniane, rodzaje, wykonanie, cena
Czym charakteryzują się tynki gliniane, czyli ich rodzaje, wykonanie, cena i porady

Naturalne tynki gliniane są dosyć ciężkie w porównaniu choćby do tynków elewacyjnych. Wewnętrzne ich zastosowanie wymaga nałożenia dosłownie 2 cm, aby uzyskać pożądany efekt. Niestety nawet tak niewielka warstwa położona na 1 m2 to ciężar około 30 kg. Zaletą jest jednak niewielki koszt uzyskania tynków glinianych, co można zauważyć w cennikach producentów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o tynku mineralnym wewnętrznym.

Tynkowanie gliną – jak zrobić samodzielnie?

Jak już wcześniej wspomniano cena robocizny za tynkowanie gliną może być wyższa niż kiedy chodzi o tynk elewacyjny, wapienny wewnętrzny czy położenie klinkieru elastycznego. Można spróbować wykonać całą czynność na własną rękę. Każdy większy sklep budowlany oferuje podstawowe narzędzia, które będą potrzebne. Są to przykładowo kielnia, lata czy paca. Warto również zainwestować w poziomicę, aby uzyskane ściany były proste, a twardnienie zaprawy gipsowej przebiegało bez przeszkód.

Glinę z piaskiem można wymieszać w przenośnej betoniarce. Podczas prac amatorskich nakłada się ja przy użyciu kielni czy pacy. Cennik gotowych mieszanek tynku glinianego czy gładzi glinianej może być wysoki, dlatego warto wykonać samodzielnie takie mieszanki. Każdy sklep budowlany oferuje również różnego koloru pigmenty, co pozwala na uzyskanie efektu dekoracyjnego. Można także wykonać własne dekoracje przy pomocy przykładowo gąbki czy packi plastikowej.

Każda warstwa tynku glinianego powinna być odpowiedniej grubości. Tynk podkładowy powinien mieć jej co najmniej 10 mm, a tynk nawierzchniowy maksymalnie 5 mm. Najbardziej zewnętrzna warstwa powinna mieć do 2 mm grubości. Twardnienie zaprawy gipsowej wymaga odpowiednich warunków otoczenia. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż +5 stopni Celsjusza.

ikona podziel się Przekaż dalej