Rodzaje paneli dźwiękochłonnych

Panele akustyczne – dekoracyjne czy tradycyjne?

Rozwiązaniem, które może się sprawdzić w celu wyciszenia niechcianych dźwięków z zewnątrz, jest zamontowanie paneli dźwiękochłonnych na ścianę lub na sufit. Produkowane są głównie z płyt MDF, pianki melaminowej czy poliuretanowej. Te wykonane z płyt MDF posiadają wyjątkowo dekoracyjny wzór, stąd też nie ma konieczności dodatkowego wykańczania ścian. Z powodzeniem tłumią dźwięki oraz zmniejszają pogłos w pomieszczeniu. Takie panele dźwiękochłonne sprzedawane są pod postacią dużych płyt lub jako podłużne, ale długie elementy. Płyty akustyczne tego rodzaju posiadają współczynnik pochłaniania dźwięku od 0,17 do 1,08.

Płyty akustyczne wykonane z pianki poliuretanowej czy melaminowej mogą również pełnić funkcje dekoracyjne. Te panele dźwiękoszczelne często przypominają artystyczne obrazy w postaci fal czy piramid. Mogą być zamontowane jako zawieszony element oraz tradycyjnie za pomocą kleju. Ważnym szczegółem jest współczynniki pochłaniania. Świadczy on o tym, czy dane panele wygłuszające poradzą sobie z pogłosem.

Istotne jest, aby nie pomylić profesjonalnych paneli wyciszających z matami wykorzystywanymi w studiach nagraniowych. Nie posiadają one tych samych własności akustycznych. Odpowiednie panele wygłuszające w prawidłowy sposób poradzą sobie z częstotliwościami o różnych zakresach. W zależności od oczekiwań klienta, można w pomieszczeniu zamontować kilka paneli. Wszystko zależy od wyników pomiaru pogłosu.

Maty akustyczne wyciszające na ścianę

Innym rodzajem materiałów wyciszających na ściany są maty akustyczne. Jest to bardzo uniwersalne i praktyczne rozwiązanie. Maty wyciszające są używane nie tylko do wygłuszania pomieszczeń, ale także jako izolacja akustyczna samochodów czy różnego rodzaju maszyn. Dzięki matom akustycznym, które są dość łatwe w montażu, można szybko zminimalizować docierane dźwięki do pomieszczenia.

Maty mają na celu poprawę komfortu mieszkania oraz stworzenie spokojnej przestrzeni. Wybór mat akustycznych jest coraz bardziej popularny z uwagi na ich prostotę. Dodatkowo nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu nie zmniejszają powierzchni użytkowej pomieszczenia. Jeśli szukasz firmy, która położy w twoim domu panele, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Sufit podwieszany z płyt akustycznych

Jest to nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej spotkać można w domach czy biurach. Opcja ta korzystnie wpływa na poprawę akustyki wnętrza. Dzięki wełnie mineralnej ułożonej na specjalnym stelażu pod sufitem można zmniejszyć natężenie dźwięków z zewnątrz. Na tą warstwę następnie układa się płyty akustyczne na sufit.

Istnieje duży wybór możliwości zamontowania sufitu podwieszanego. Często wykorzystuje się płyty gipsowe perforowane. Inna opcja to panele gipsowo-kartonowe, jak i te wykonane z wełny mineralnej oraz włókna szklanego. Podobnie jak w przypadku paneli akustycznych z płyt MDF, tak i te można z powodzeniem pomalować czy już na wstępie kupić modele o właściwościach dekoracyjnych.

Panele akustyczne – cena oraz porady zakupowe

Koszt paneli dźwiękoszczelnych

Cena paneli akustycznych zależy od ich rodzaju oraz producenta. Wiadomo nie od dziś, że zakup jakichkolwiek materiałów bezpośrednio u producenta będzie wiązał się z niższym kosztem, niż jeśli odbyłoby się to w sklepie, który jest wyłącznie ich dystrybutorem. Warto przyglądać się kilku ofertom, ponieważ zdarzają się czasowe promocje, które mogą znacząco obniżyć cenę instalacji akustycznej na ścianę czy na sufit.

Panele akustyczne wyciszające, ich rodzaje i cena za płyty akustyczne i panele dźwiękochłonne
Panele akustyczne krok po kroku, czyli płyty akustyczne i cena za panele dźwiękochłonne

Jedną z wielu propozycji na rynku są panele akustyczne PS Professional. Mogą z powodzeniem zostać zamontowane w pomieszczeniach domowych, ale także w salach kinowych czy innych publicznych miejscach. Skutecznie pochłaniają dźwięki o średniej lub wysokiej częstotliwości. Niwelują pogłos, dzięki wyrównaniu odbicia dźwięku w pomieszczeniu. Panele akustyczne PS Professional spotkać można również w wersjach kolorystycznych. Wśród nich są odcienie szarości, kolor zielony, kolor pomarańczowy czy inne barwy. Podobnie jest z rozmiarami. Wielkość oraz grubość paneli można dostosować do własnych wymagań i oczekiwań.

Wybrane modele paneli akustycznych wraz z cenami

Model paneli akustycznych

Przykładowa cena

Panele PS Professional PS3T (500/500) turkusowe

82,00 zł za 1 m2

Panele wygłuszające Basotect® 50 x 50 x 3 cm

29,00 zł za sztukę

Panel akustyczny Soundwave PICS

365,00 zł za sztukę

Panel akustyczny sześciokątny Sound Solution 0,17 m2

9,00 zł za sztukę

Panele dźwiękochłonne – odpowiedni wybór

Aby dokonać właściwego wyboru podczas zakupu paneli akustycznych, należy odpowiednio przeanalizować problem. W wielu pomieszczeniach czy budynkach płyty akustyczne znajdą swoje zastosowanie, ale muszą być prawidłowo wybrane. Przykładem może być zacisze domowe. Podczas zakupu urządzeń RTV czy sprzętu grającego nie zawsze zastanawia się nad właściwościami akustycznymi pomieszczenia. Stąd też niekoniecznie muzyka wychodząca z urządzenia będzie brzmiała prawidłowo lub może przeszkadzać sąsiadom.

Przedszkola, szkoły czy wyższe uczelnie to miejsca, w których z powodzeniem można zamontować zestaw mat akustycznych czy paneli dźwiękoszczelnych. Spokój i możliwość koncentracji jest bardzo pożądana w takich placówkach. Podobnie jest z dużymi salami wykładowymi czy konferencyjnymi. Odpowiednia akustyka pomieszczenia sprzyja wzajemnej relacji między wykładowcą, a słuchaczami. Pracownicy biurowi czy klienci restauracji również chętnie skorzystają z lepszych właściwości akustycznych pomieszczenia.

Poza odpowiednim wyborem paneli akustycznych do konkretnego pomieszczenia oraz problemu, warto także właściwie wybrać sprzedawcę. Ważne, aby był on zaufany, z dobrymi opiniami, a także z wiedzą, dzięki której może pomóc klientowi w zakupie. W sklepie, który posiada szeroki asortyment można znaleźć wszystkie potrzebne dodatkowe elementy akustyki pomieszczeń czy panele akustyczne różnych producentów.

ikona podziel się Przekaż dalej