Środki zapewniające wyciszenie hałasu

Wygłuszanie ścian i sufitu

Problem jest powszechnie znany – akustyczne, przepuszczalne dla dźwięków ściany i sufity – kiedy sąsiad jest nazbyt głośny. Rozmowy, muzyka, szuranie i stukanie u sąsiada za ścianą jest dobrze słyszalne we własnym mieszkaniu. Często podczas budowy zdarza się rezygnowanie z dobrej izolacji ze względu na koszty albo po prostu się o tym nie myśli. Te problemy pojawiają się również w nowym budownictwie i muszą być przez mieszkańców rozwiązywane.

Konieczność szukania odpowiedzi na pytanie, czym i jak wyciszyć pokój może mieć dwojakie podstawy: sami jesteśmy bardzo głośni i chcemy inne pomieszczenia w domu odizolować od naszego hałasu albo sąsiedztwo bywa mocno hałaśliwe i trzeba zatrzymać odgłosy dochodzące z zewnątrz. Zanim zacznie się montaż materiałów wyciszających, dobrze jest zapoznać się nieco z zasadą przenoszenia dźwięków.

Źródło dźwięków, jakie by nie było, emituje fale akustyczne. Mogą to być głosy ludzi, telewizor, maszyny itp. Fale dźwiękowe rozchodzą się w powietrzu i prędzej czy później trafiają na twarde obiekty – na przykład ściany, podłoga i sufit. Na tej granicy między powietrzem i ścianą czy sufitem fala dźwiękowa przekształca się w drgania akustyczne materiałowe, w wibracje. Halas wprawia więc w drgania przegrody oraz wszystkie inne obiekty, w które uderza.

Jeśli ściana jest lekka lub cienka i daje się odpowiednio mocno wprawić w drgania, wtedy drgania materiałowe mogą się łatwo rozprzestrzeniać, przenikać przez przegrody i zamieniać ponownie w fale dźwiękowe w powietrzu. Hałas rozprzestrzenia się i jest tym bardziej uciążliwy, im gorszej jakości jest izolacja akustyczna. Często zdarza się problem hałasu wywołanego chodzeniem i bieganiem w pomieszczeniu na piętrze. W tym wypadku chodzi o drgania podłogi/sufitu, czyli fale materiałowe, które po przekształceniu w fale dźwiękowe są odbierane jako głuche odgłosy dobiegające z góry. Odpowiedź na pytania, jak wygłuszyć pokój albo jak wyciszyć sufit jest prosta: trzeba konstrukcję przegród zmienić tak, aby była możliwie najmniej podatna na drgania i przewodzenie dźwięków.

Kilka rad na poprawę akustyki pomieszczenia

Dla wielu osób permanentne odgłosy w tle i hałas stanowią bardzo duże obciążenie. Ten stan objawia się osłabieniem koncentracji, bólami głowy oraz fizycznym i psychicznym wyczerpaniem. Na skutek tego nie tylko spada wydajność pracy, ale również cierpi ogólna jakość życia. Długotrwałe obciążenie złą akustyką pomieszczenia powiększa poziom stresu. Istnieje kilka możliwości, aby uzyskać wyciszenie mieszkania, domu albo biura.

  1. Obrazy akustyczne – stanowią optymalną możliwość skutecznego wygłuszania hałasu, połączoną z możliwością indywidualnego wzornictwa i łatwym montażem. Są to panele z materiału absorbującego fale dźwiękowe. Szeroka paleta barw i wzorów pozwala na dobranie instalacji do istniejącego wystroju wnętrza. Obraz akustyczny eliminuje pogłos i echo w szerokim zakresie częstotliwości.
  2. Rośliny – są dobrym sposobem na redukowanie uciążliwych odgłosów, a dodatkowo bardzo pozytywnie wpływają na wystrój i klimat pomieszczenia.
  3. Zasłony – dają pozytywny efekt zarówno w wystroju pomieszczenia, jak i wygłuszaniu hałasu. W zależności od rodzaju materiału zasłony mogą być lepszymi lub gorszymi absorbentami. Nawet jeśli nie dorównują najwyższej klasy obrazom akustycznym, mają pozytywny wpływ na tłumienie fal dźwiękowych. Poza tym zasłony pięknie wyglądają i dają możliwość wpływu na intensywność nasłonecznienia w pomieszczeniu.
  4. Dywany – wnoszą skuteczne tłumienie hałasu i mogą być efektowną ozdobą podłóg drewnianych i kamiennych. Grube dywany z długim włosem są oczywiście bardziej skuteczne od cienkich. Pod względem stopnia tłumienia hałasu, dywany – podobnie jak zasłony i rośliny – nie dorównują panelom akustycznym ściennym i sufitowym.
  5. Regały – stanowią kolejny przykład pozytywnego wpływu na akustykę pomieszczenia. Wypełnione książkami półki mogą pochłaniać część fal dźwiękowych i służyć w dodatku jako ścianki działowe, które załamują hałas i optycznie dowartościowują pokój.
  6. Meble – obicia mebli z tkanin również skutecznie tłumią hałas. Kanapy i fotele zapewniają przytulną atmosferę, pochłaniają fale dźwiękowe i wnoszą do pomieszczenia dobrą akustykę.

Zabiegi służące ochronie pokoju przed hałasem

Wyciszenie pokoju czy wygłuszenie?

Hałas wpływa na jakość życia, może nawet prowadzić do choroby. Szczególnie we własnym mieszkaniu izolacja akustyczna jest coraz bardziej potrzebna. W ramach zabiegów ochronnych zabezpiecza się pomieszczenia przed hałasem dochodzącym z zewnątrz, zarówno w postaci fal dźwiękowych, jak i materiałowych. Skuteczność ochrony zależy zawsze od materiałów i ich właściwego użycia.

Chociaż potocznie traktowane jak synonimy, pewne określenia mają jednak nieco odmienne znaczenie:

  • Wytłumienie – to urządzenie pokoju w taki sposób i użycie takich materiałów, aby uciążliwe dźwięki były w nim pochłaniane.
  • Wygłuszenie – polega na maksymalnym zredukowaniu odgłosów przedostających się przez przegrody budynku – z naszego mieszkania na zewnątrz i odwrotnie.
  • Wyciszenie – obejmuje oba powyższe sposoby ochrony przed hałasem. Sprawdź także ten artykuł na temat sposobów wyciszenia ścian w domu.

Sposoby wyciszenia pokoju, mieszkania, domu

  • Dźwiękoszczelne okna – zabieg skutecznie redukujący poziom hałasu w pomieszczeniu. Zwykłe szyby okienne dają się łatwo pobudzić do drgań, szczególnie jeśli dwie płyty szklane mają tę samą grubość. Aby zapobiec przenikaniu dźwięków, łączy się w dźwiękoszczelnych oknach szyby o różnej grubości, a przestrzeń między nimi wypełnia zwykle argonem, co zapewnia dodatkową izolację akustyczną.
  • Drzwi dźwiękoszczelne – są wykonane z drewna lub metalu. Optymalna ochrona przed hałasem zależy od masy, szczelności wykonania i właściwego montażu. Odpowiednie uszczelki zapewniają dokładne zamknięcie drzwi i eliminują mostki akustyczne (na podobieństwo mostków termicznych).
  • Sufit podwieszany – wykonany z materiału gipsowo-kartonowego. Wadą jest konieczność poświęcenia kilku centymetrów wysokości pokoju. Alternatywą może być sufit napinany.
  • Elementy wyciszające wystroju – do tej grupy zalicza się dywany, zasłony itp.
  • Tapeta akustyczna – rodzaj okładziny pochłaniającej dźwięki. Szeroki wybór wzorów umożliwia zastosowanie w każdym rodzaju wnętrz.
  • Tkaniny akustyczne – podobne wizualnie do klasycznych tkanin. Wykonane z nich obicia mebli, narzuty, parawany, zasłony itp. pozwalają na znaczącą redukcję hałasu.

Tak działa wygłuszanie akustyczne

To, co człowiek odbiera jako hałas, jest dźwiękiem. Ten dźwięk wychodzi ze źródła i roznosi się swobodnie w pomieszczeniu. Od twardych powierzchni ścian, podłogi i sufitu odbija się i powraca. Z każdym metrem, jaki przebywa fala dźwiękowa, hałas staje się słabszy. Pogłos, brzęczące albo nadmiernie głośne dźwięki powodują zmęczenie słuchu i ogólne rozdrażnienie – trzeba je skutecznie wytłumić.

W przeciwieństwie do klasycznej izolacji ścian i sufitu nowoczesne wygłuszanie hałasu w bloku albo w domu jest w stanie absorbować fale dźwiękowe. Można to zjawisko opisać jako „połykanie” głośnych odgłosów. Izolacja pochłania fale akustyczne i przemienia ich energię w lekkie drgania albo ciepło. Hałas ani nie przenika przez pomieszczenie, ani nie odbija się w nim. Dźwięki w pomieszczeniu są odczuwane jako przyjemniejsze.

ikona podziel się Przekaż dalej