Ocieplenie i wyciszenie drzwi wejściowych – to warto wiedzieć

Wyciszenie drzwi wejściowych nie zawsze jest potrzebne

Uciążliwe, dobiegające z zewnątrz dźwięki sprawiają, że myślimy o tym, jak wyciszyć drzwi zewnętrzne. Do dyspozycji mamy maty wygłuszające, panele akustyczne i tapicerkę. Każde z owych rozwiązań niesie ze sobą wiele zalet.

Niestety, obicie drzwi wejściowych nawet najlepszej jakości materiałem nie zawsze przynosi pożądany efekt. Warto bowiem pamiętać, że jedną z głównych przyczyn przedostawania się dźwięków są niewłaściwie pracujące uszczelki (a czasem nawet ich całkowity brak). Nieszczelne uszczelki uniemożliwią wydajne wyciszenie mieszkania i sprawią, że nawet najlepszej jakości obicie drzwi wejściowych nie spełni swojego zadania.

Dlatego osoby zastanawiające się jak wyciszyć drzwi, powinny najpierw sprawdzić jakość uszczelek. Gumowa uszczelka musi równomiernie przylegać i zachowywać swoją elastyczność. Ważne jest także to, aby próg dochodził do skrzydła drzwiowego, zapewniając optymalną szczelność. Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, możemy wykonać ocieplenie drzwi lub ich wygłuszenie.

Co daje obicie drzwi wejściowych?

Obicie drzwi wejściowych przynosi kilka istotnych zalet. Pierwszą z nich jest skuteczne wyciszenie mieszkania. Warto pamiętać, że to właśnie drzwi zewnętrzne przeważnie posiadają najsłabszą akustykę. Dlatego przenosi się przez nie największa ilość hałasów. Obicie drzwi wejściowych w pewnym stopniu niweluje ten problem.

Warto także dodać, że wygłuszanie drzwi jest jednocześnie skutecznym sposobem na zwiększenie ich izolacji termicznej. Maty wygłuszające i tapicerka zapewniają wydajne ocieplenie drzwi, co zapobiega utratom energii grzewczej. Efekt będzie szczególnie odczuwalny w przypadku drzwi prowadzących na nieocieplony korytarz i zimną klatkę schodową.

Niestety wygłuszanie drzwi ma także pewną wadę. Niewielka powierzchnia sprawi, że wyciszenie drzwi wejściowych nie wytłumi wszystkich hałasów. Mimo wszystko, maty wygłuszające zapewnią lepszą izolację akustyczną i usprawnią wyciszenie mieszkania.

Czy można samodzielnie wykonać wyciszenie drzwi wejściowych?

Tak, można. Niektóre materiały izolacyjne wcale nie są trudne w montażu. Wykonanie izolacji akustycznej nie musi być zatem trudnym wyzwaniem. W praktyce wystarczy nam odpowiedni sprzęt, dokładne pomiary oraz odrobina doświadczenia.

Samodzielne wyciszenie drzwi wejściowych jest sposobem na niemałe oszczędności. Dotyczy to zarówno izolacji z maty, paneli drewnopodobnych, jak i tapicerki. Dlatego wiele osób decyduje się na własnoręczne wykonanie izolacji.

Zatrudnienie specjalisty oszczędza nasz czas i może być szczególnie polecane w przypadku trudnych do wykonania izolacji z tapicerki. Trzeba jednak pamiętać, że koszt zatrudnienia doświadczonego tapicera wyniesie około 150 – 200 zł. Niekiedy cena wykwalifikowanego specjalisty okazuje się jeszcze wyższa. Mowa tutaj o wykonaniu izolacji na drzwiach o niestandardowych kształtach. A może zainteresują cię także porady dotyczące wyboru drzwi antywłamaniowych?

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Jak wyciszyć drzwi? Przegląd dostępnych materiałów

Maty wygłuszające

Maty wygłuszające są jednym ze skuteczniejszych sposobów na wyciszenie mieszkania. W ofertach sprzedaży znajdziemy maty wygłuszające o różnorodnej jakości oraz wydajności izolacji. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na parametry techniczne materiału.

Ocieplenie drzwi wejściowych i wyciszenie to bardzo dobre rozwiązanie. Najbardziej przydaje się przede wszystkim w mieszkaniu w bloku.
Proste sposoby na wyciszanie drzwi wejściowych i ich ocieplenie

Maty wygłuszające wyróżniają się łatwością montażu. Większość produktów nadaje się do przyklejenia na skrzydło drzwiowe. Warto także odpowiednio zabezpieczyć izolację akustyczną. Drzwi wejściowe są intensywnie użytkowane, dlatego wygłuszanie drzwi powinno posiadać dodatkowe zabezpieczenia a obrzeżach. W owej roli dobrze sprawdzą się drewniane kątowniki.

Dobrej jakości maty wygłuszające posiadają grubość około 1 cm. Oprócz izolacji akustycznej mogą zapewnić dodatkowe ocieplenie drzwi.

Drewnopodobne panele akustyczne na drzwi wejściowe

Panele akustyczne są kolejnym ciekawym sposobem na wyciszenie drzwi wejściowych. Zapewniają wydajną izolację akustyczną oraz ocieplenie drzwi. Ich drewnopodobna struktura może też spełniać wymagania estetyczne.

W ofertach sprzedaży znajdziemy drewnopodobne panele akustyczne z płyt MDF. Ich dekoracyjny charakter dobrze prezentuje się w domach i mieszkaniach zainspirowanych dowolnym stylem aranżacyjnym. Tego rodzaju wygłuszanie drzwi może posiadać zróżnicowane kolory, dzięki czemu dopasujemy je do specyfiki każdego wnętrza.

Wyciszenie drzwi wejściowych panelami drewnopodobnymi powinny być docięte na wymiar skrzydła. Podczas ich montażu upewnijmy się, że dostęp do dziurki od klucza i do klamki nie będzie utrudniony.

Dobrej jakości panele akustyczne wyciszą i ocieplą drzwi wejściowe. Mogą być z powodzeniem stosowane na intensywnie użytkowanych skrzydłach, a nawet na ścianach zapewniając wydajne wyciszenie mieszkania. Sprawdź także, co warto wiedzieć o drzwiach wewnątrzklatkowych.

A może tapicerka?

Tapicerka na ocieplenie i wygłuszanie drzwi wejściowych

Wygłuszanie drzwi można także wykonać przy użyciu tapicerki. Jest to dość popularna, a jednocześnie skuteczna metoda na ocieplenie drzwi oraz izolację akustyczną.

Tapicerowane obicie drzwi sprawdzi się w każdym modelu stolarki. Bogata oferta wzorów tapicerskich sprawia, że możemy dopasować obicie drzwi do wybranej stylistyki aranżacyjnej mieszkania i domu. Jest zatem rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym.

Tapicerka drzwiowa zapewni wydajne wyciszenie mieszkania. Dobrej jakości produkt może posiadać lepsze parametry izolacyjne niż maty lub panele akustyczne. Co więcej, wyciszenie drzwi wejściowych za pomocą pokryć tapicerskich okazuje się dość ekonomiczne w wykonaniu.

Ostateczna cena za wyciszenie i ocieplenie drzwi tapicerką zależy od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy. Drzwi wejściowe możemy wykończyć samodzielnie bądź wynająć doświadczonego tapicera. Samodzielne obicie drzwi wejściowych będzie kosztowało od 100 do 300 zł. Ostateczna cena zostanie uzależniona od wybranego przez nas materiału.

Omawiając wyciszenie drzwi wejściowych za pomocą tapicerki nie sposób pominąć walorów dekoracyjnych. Tapicerka drzwiowa posiada trójwymiarową fakturę, która zwiększa prezencję skrzydła. W ofertach sprzedaży znajdziemy też głęboko tłoczone obicie drzwi wejściowych, które pozwala na uzyskanie ciekawych efektów.

Tapicerowane obicie drzwi wejściowych - ale jakie?

Tapicerowanie wyciszenie drzwi wejściowych może zapewnić wysoki poziom izolacji akustycznej i termicznej. Musimy jednak pamiętać, że skuteczność działania izolacji będzie uzależniona od jakości zastosowanych materiałów.

Na izolację akustyczną i ocieplenie drzwi zazwyczaj wykorzystuje się dobrej jakości ekoskórę. Jest to trwały, a jednocześnie elegancki materiał, który umożliwi komfortowe użytkowanie skrzydeł drzwiowych.

Pod powierzchnią ekoskóry kryje się pianka tapicerska. To właśnie ona odpowiada za skuteczność izolacji. Dlatego przed dokonaniem zakupu porównajmy parametry techniczne przynajmniej kilku rozwiązań. Dobrym pomysłem będzie też wybór tapicerki o odpowiedniej grubości. Z reguły im grubsza warstwa tapicerki, tym wydajniejsze wyciszenie drzwi wejściowych. Musimy jednak zadbać o to, by dodatkowa warstwa wygłuszająca nie utrudniła korzystania ze skrzydła. Tapicerka drzwiowa nie może ograniczać dostępu do klamki oraz dziurki od drzwi.

ikona podziel się Przekaż dalej