Rodzaje płyt dźwiękoszczelnych

Płyta gipsowo-kartonowa

Dosyć łatwym sposobem na poprawę izolacji akustycznej ścian jest zastosowanie płyt gk. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku już postawionych szkieletowych ścian nośnych lub działowych. Jeśli posiadają one tradycyjne płyty gipsowe, to dobrym pomysłem jest akustyczna płyta gk jako ich zastępstwo. Pierwotna płyta gipsowa powinna wtedy zostać ściągnięta, a na jej miejsce należy ułożyć płyty dźwiękoszczelne.

Akustyczna płyta gk montowana jest w podobny sposób, co tradycyjna płyta gipsowa. Przykręca się je tak samo jak zwykłe płyty do stelaża ze słupków stalowych lub drewnianych. Pomiędzy płytami dźwiękochłonnymi można umieścić wełnę mineralną. Cena takiego zestawu będzie wyższa, ale ten materiał ten poprawi dodatkowo izolację akustyczną ścian.

Płyta gk tłumiąca dźwięki jest w trochę inny sposób wykonana. Rdzeń takiej płyty gipsowej ma wyraźnie krystaliczną strukturę. Natomiast w składzie posiada dodatkowe włókna mineralne oraz inne dodatki, które dzięki swoim właściwościom ograniczają przenikanie dźwięków. Elastyczność dźwiękoszczelnych płyt gk również jest większa, co pozwala na tłumienia dźwięków powietrza. Płyta akustyczna gipsowo-kartonowa pozwala zwiększyć izolacyjność ścian o 5-7 dB.

Płyty korkowe

Kolejną opcją jest zastosowanie płyt z porowatego aglomeratu korkowego. Dzięki nim dźwięk w pomieszczeniu rozchodzi się niczym w studni czy w kamiennej komnacie. Są one niewielkich rozmiarów. Wymiary ich wynoszą 50 x 50 cm, a grubość to 1 cm. Dlatego też do obłożenia ściany należy wykorzystać kilka do kilkunastu sztuk w zależności od jej wielkości.

Płyty korkowe montuje się bezpośrednio do ściany bez dodatkowych elementów za pomocą kleju do korka. Wygląd korka może niektórych odstraszać, ale bez problemu można na takich płytach położyć tradycyjną tapetę lub fototapetę. Wtedy każdy może dostosować wygląd ściany do swoich oczekiwań.

Płyty korkowe pochłaniają do 95% dźwięków odbijających się od ścian. Podobny efekt można uzyskać stosując tapetę korkową. W porównaniu do płyt jest ona zdecydowanie cieńsza. Wpływa to na dźwiękoszczelność, ponieważ tapeta korkowa tłumi mniej odgłosów niż płyty. Jednak zarówno płyty korkowe, jak i tapety korkowe są akustyczne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o izolacji akustycznej domu.

Maty wygłuszające

Jest to bardzo wszechstronna opcja. Maty wygłuszające można wykorzystać do izolacji akustycznej ścian czy podłóg, ale także co ciekawe samochodów oraz innych urządzeń. Dzięki zastosowaniu mat wygłuszających można poprawić jakość wytłumienia pomieszczeń czy pojazdów, jak również oczyścić dochodzące dźwięki.

Jest to dość łatwe w montażu rozwiązanie oraz niedrogie. Pozwala zwiększyć komfort mieszkania oraz wyciszyć je od dochodzących dźwięków. Warto zastanowić się nad taką opcją.

Płyty dźwiękoszczelne – przykładowe modele oraz ceny

Płyta akustyczna Phone Star

Przykładem produktu do wyciszania ścian są płyty Phone Star. Są one dosyć duże w porównaniu przykładowo do płyt korkowych. Ich długość to 120-125 cm, szerokość 65,5 lub 80 cm, a grubość 1 lub 1,5 cm. Jeśli chodzi o ciężar płyt, to 1 m2 wynosi aż 18 kg.

Materiałem wykorzystanym do ich produkcji jest ekologiczna tektura falista. Nie posiada ona właściwości akustycznych, dlatego też ważne jest jej wypełnienie. Do wykonania go używa się piasku kwarcowego. Wykorzystanie go sprawia, że płyta jest dosyć ciężka, choć na taką z zewnątrz nie wygląda. Dzięki temu idealnie tłumi ona dźwięki.

Falista budowa wnętrza płyty także ma duży wpływ na rozpraszanie dźwięków powietrznych. Poziom izolacji płyty Phone Star wynosi około 36 dB. Można ją zamontować bezpośrednio do ściany lub za pomocą stalowych stelaży. Jeśli konieczne jest przycięcie krawędzie płyt, należy zakleić te miejsca taśmą samoprzylepną, aby nie wysypał się piasek.

Sufit akustyczny Knauf

Jest to popularne rozwiązania z bardzo dobrymi opiniami. Dzięki sufitowi akustycznemu Knauf można uzyskać wysoką izolację akustyczną. Sufit akustyczny Knauf składa się z krzyżowej konstrukcji metalowej nośnej oraz jednostronnie montowanej jednowarstwowej lub wielowarstwowej okładziny z płyt gipsowo-kartonowych.

Konstrukcja metalowa połączona jest na obwodzie ze ścianami. Płyty gipsowo-kartonowe użyte do produkcji sufitu akustycznego Knauf są impregnowane i ogniochronne. Mogą być także perforowane. Cały system dobiera się do konkretnych parametrów użytkowych, izolacji akustycznej czy odporności ogniowej.

Wykaz przykładowych modeli płyt akustycznych wraz z cenami

Model płyty dźwiękoszczelnej

Przykładowa cena

Wolf Bavaria płyta akustyczna Phone Star Twin

180,00 zł za 1 m2

Knauf płyta akustyczna 1200 x 2000 x 12,5 mm

19,99 zł za sztukę

Mata wygłuszająca G-panel professional

43,00 zł za 1 m2

Płyta perforowana 1188 x 1998 x 12,5 mm Knauf Cleaneo Akustik

159,00 zł za sztukę

Izolacja akustyczna ścian - porady praktyczne

Montując płyty dźwiękochłonne trzeba mieć na uwadze jedną rzecz. Izolacja akustyczna ścian nie zależy tylko od płyt dźwiękoszczelnych, ale także od miejsca mocowania ich do ścian. Dźwięki mogą być przenoszone obwodowo, dlatego prawidłowo należy uszczelnić styki i poprawnie zamontować konstrukcję. Dzięki temu można uzyskać gwarancję w miarę pełnej szczelności ścian, a przynajmniej na tyle, na ile opisuje to producent.

Kiedy wyznaczone są miejsca montażu odpowiednich profili stalowych, podkleja się je taśmą akustyczną. Następnie można je dopiero zamontować do podłogi i do sufitu. Łączniki bezpośrednie, które mocuje się do ściany, również powinny być podklejone taśmą. W innym przypadku będą miejscem, którym łatwo będą przenosić się dźwięki.

Najważniejszym etapem jest prawidłowe nałożenie płyty dźwiękochłonnej. Dobrze jest, jak wypełnia ona bardzo szczelnie przestrzeń między profilami i za nimi. Aby nie pojawiały się pęknięcia tam, gdzie łączy się płyta akustyczna z sufitem oraz bocznymi ścianami, należy umieścić w tym miejscu paski taśmy poślizgowej. Na samym końcu powinno się zaszpachlować spoiny pomiędzy płytami.

ikona podziel się Przekaż dalej