Taśma akustyczna - zastosowanie

Głównym zadaniem taśmy akustycznej jest oczywiście izolacja przed hałasem. Dzięki niej możemy zadbać o wygłuszenie budynku w miejscach, w których inne materiały tego typu z różnych przyczyn nie mogą być zamontowane. Najczęściej są to połączenia pomiędzy ściankami działowymi, czy też w systemach suchej zabudowy. Oprócz tego taśma tamująca hałas doskonale sprawdzi się we wszystkich łączeniach ścian i posadzek.

Taśma wygłuszająca często wykorzystywana jest jako izolacja pod więźbę dachową. W ten sposób produkt ten jest w stanie wytłumić hałas nie tylko pomiędzy kondygnacjami budynku, czy też dobiegający z innych pomieszczeń. Taśma akustyczna również pochłania drgania dobiegające z zewnątrz, zwiększając przy tym komfort mieszkania.

Taśma wyciszająca - właściwości

Najważniejszą cechą taśmy akustycznej jest oczywiście zdolność do pochłaniania i rozpraszania drgań akustycznych. Dodatkową zaletą jest izolacja termiczna wszystkich miejsc, w których taśma wyciszająca zostanie zamontowana. Dlatego obecność taśmy wyjątkowo korzystnie wpływa na energooszczędność budynku. Kolejną zaletą takiej pianki jest również amortyzowanie uderzeń.

Dodatkową zaletą, jaką posiada taśma tłumiąca hałasy, jest odporność na czynniki chemiczne. Ponadto warto wspomnieć o tym, że żadne zanieczyszczenia nie przyczyniają się do degradacji taśmy akustycznej. W porównaniu do innych materiałów wyciszających taśma akustyczna posiada bardzo szerokie zastosowanie. Może być wykorzystywana do łączenia różnych materiałów, takich jak na przykład płytki ceramiczne, beton, czy też tworzywo sztuczne.

Rodzaje taśm akustycznych

Główny podział taśm dotyczy tego, z jakiego materiału zostały one wyprodukowane. Pod tym względem wymieniamy:

  • Taśmy z pianki polietylenowej - jest to najpopularniejsza taśma wygłuszająca, która dodatkowo wykazuje się właściwościami termoizolacyjnymi. Tego typu taśma akustyczna posiada bardzo szerokie zastosowanie, o którym wspomniano już wcześniej. Można ją z powodzeniem wykorzystać między innymi do profili ścianek działowych, jak i również elementów betonowych.
  • Taśmy z kauczuku butadienowo-styrenowego - jest to typ taśmy, który został wyprodukowany z granulatu SBR oraz włókien. Tworzywa te są scalane ze sobą pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Ponadto do klejenia stosuje się klej poliuretanowy. Dzięki temu taśma tłumiąca sprawdza się nie tylko w przypadku wygłuszania ścian i sufitu, ale również rur. Dodatkowo taśma wygłuszająca znajduje zastosowanie w przypadku wyciszania kanałów klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Jeżeli doszło do awarii izolacji termicznej w konstrukcjach technicznych, przy pomocy tego typu taśm możemy uzupełnić ubytki oraz błyskawicznie naprawić izolację.

Kolejny podział taśm wygłuszających do profili, ścian, dachów i innych konstrukcji, dotyczy ich parametrów fizycznych. Należy mieć tutaj na uwadze przede wszystkim szerokość, grubość oraz długość taśmy. Szerokość taśmy akustycznej waha się najczęściej od 40 do 100 mm. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu potrzebna jest nam taśma wyciszająca. Czy ma być ona przeznaczona do profili, czy może jednak do tłumienia hałasu przy łączeniu posadzek. Sprawdź także ten artykuł o matach wygłuszających do domu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Jeżeli chodzi o grubość, to najczęściej mamy do czynienia z taśmami o grubości ok. 3 mm. Dzięki temu doskonale przylega ona do izolowanych elementów, nie powodując żadnych trudności w montowaniu okładzin, a także innych elementów konstrukcyjnych. Wybierając konkretną taśmę akustyczną, dobrze jest się zdecydować na taśmy samoprzylepne. Wyposażone są one w jednostronną warstwę kleju. W ten sposób po zdjęciu paska zabezpieczającego możemy przykleić taśmę do wybranej powierzchni.

Nie zapominajmy jednak o tym, aby wybierać taśmy jak najwyższej jakości od sprawdzonych producentów. W ten sposób zyskujemy gwarancję naprawdę długiej żywotności taśm akustycznych. Jednocześnie właściwości izolacyjne przed hałasem oraz przez zmiennymi temperaturami będą jak najbardziej odczuwalne.

Taśma wygłuszająca - ceny i opinie

Gdy już wiemy na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie taśmy akustycznej, warto sprawdzić jeszcze ceny poszczególnych produktów. W ten sposób będziemy mogli dokładnie przeanalizować koszty izolacji akustycznej, a także porównać je do innych materiałów izolacyjnych. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się ceny nie tylko taśm wygłuszających, ale również innych rozwiązań o podobnym charakterze.

Przykładowe ceny i opinie taśm akustycznych znanych producentów

Nazwa produktu

Cena

Taśma akustyczna PES do profili 30 mm

Cena od 10,00 zł - bardzo dobre opinie

Taśma akustyczna PES 40 mm

Cena od 13,00 zł - bardzo dobre opinie

Taśma akustyczna PES tłumiąca hałas 100 mm

31,50 zł

Taśma wygłuszająca antywibracyjna gumowa 3mm/15m/50mm

24,99 zł

Taśma akustyczna Norgips 7,5 cm x 30 m

41,98 zł

Taśma akustyczna Stywall 10 mb x 5 cm

110,70 zł

Taśma akustyczna 30 mm x30 mb

15,68 zł

Płyty akustyczne gipsowe Norgips 120x260 cm 12,5 mm

56,98 zł

Panele akustyczne Absorber Premium 100x50x12 cm

160,00 zł

Maty akustyczne Vibrofiltr 2.0 Pack 20 szt./3,5 m2

259,00 zł

Pianka akustyczna 140 kg/m3

49,00 zł

Taśma akustyczna Norgips 5 cm x 30 m

27,98 zł

Taśma akustyczna Norgips 10 cm x 30 m

54,98 zł

Taśma wygłuszająca gumowa 3/50 mm

24,99 zł

Blue Dophin taśma akustyczna z pianki polietylenowej 95 mm x 30 mb

48,40 zł

Parotec taśma akustyczna Pes 50 mm x 30 mb

16,00 zł

Blue Dolphin taśma akustyczna z pianki polietylenowej 70 mm x 30 mb

43,62 zł

Blue Dolphin taśma akustyczna 30 mm x 30 mb

25,22 zł

Rigips taśma do izolacji akustycznej 70 mm x 30 mb

37,00 zł

Kaldewei Taśma przyłączeniowa do izolacji akustycznej

96,00 zł

Powiązane artykuły