Jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada

Wygłuszenie ścian przed sąsiadami - dlaczego izolacja akustyczna ścian jest tak ważna

Mieszkanie w bloku lub kamienicy może sprawiać dużą niedogodność w postaci dźwięków dochodzących od sąsiadów. Szczególnie duże problemy tego typu mają osoby mieszkające w bloku z wielkiej płyty lub w starym budownictwie. Możemy wybaczyć sąsiadom ostrą kłótnie lub imprezę raz do roku, ale ciągłe, nawet niezbyt głośne odgłosy zza ściany są bardzo irytujące, stresują, nie pozwalają skupić się na pracy czy wypoczynku i nie pozwalają spać. Nawet najlepsze relacje sąsiedzkie nie rozwiążą problemu, gdyż rodzina z dziećmi i psem po sąsiedzku zawsze będzie głośna. Hałas generują nie tylko sąsiedzi, lecz także głośna ulica lub klatka schodowa.

My sami możemy również stać się źródłem uciążliwości dla sąsiadów. Jeśli lubimy słuchać muzyki, głośno nastawiać telewizor lub ćwiczyć grę na instrumencie, sąsiedzi będą się skarżyć, pisać skargi do administracji, a nawet wezwać policję. Jak rozwiązać ten problem, czy jest jakiś sposób na wyciszenie ściany od sąsiada?

Hałas jest jednym z czynników, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie. O ile dźwięki przyrody o natężeniu 10-20 dB, jak świergot ptaków, szum liści czy odgłosy lasu, będą dla nas przyjemne i kojące, to dźwięki cywilizacyjne już nie. Dźwięki o natężeniu do 70 dB nie są szkodliwe, jednak jeśli oddziałują bardzo długo, będą oddziaływać negatywnie na samopoczucie. Dźwięk o natężeniu od 35 dB, czyli cicha rozmowa lub cicho nastawione radio, już powodują zmęczenie układu nerwowego i utrudniają zasypianie i wypoczynek. Jeśli taki stan trwa codziennie, gdyż słyszymy odgłosy od sąsiada w bloku, mamy poważny problem.

W jakich sytuacjach należy rozważyć wyciszenie ścian i/lub sufitu:

  • mieszkanie przy ruchliwej ulicy lub w miejscu dużego hałasu z zewnątrz,
  • odgłosy od sąsiada, których nie da się uniknąć,
  • sami generujemy hałas, np. nauka gry na instrumencie.

Czy da się wygłuszyć sufit i ściany samodzielnie - wytłumienie dźwięków i poprawa akustyki w mieszkaniu

Wygłuszanie ścian i sufitu oferują różne firmy budowlane. Jednak koszt takiego przedsięwzięcia może być znaczny. Dlatego też szukamy rozwiązania na wyciszenie ściany od sąsiada samodzielnie. Planując wygłuszenie ścian należy najpierw rozważyć czy wystarczy wygłuszenie jednej ściany od sąsiada, czy też musimy wygłuszyć cały pokój, a nawet całe mieszkanie. Z uwagi na koszty, możliwości i ewentualne zmniejszenie metrażu, zwykle decydujemy się na wygłuszenie jednego pokoju, tego w którym przebywamy najczęściej. Jeśli nie możemy spać, konieczna będzie także izolacja akustyczna ścian w sypialni.

Ograniczenie ilości dźwięków możemy uzyskać przez wyciszenie lub wytłumienie. Wytłumienie jest znacznie tańsze i polega na takim urządzeniu wnętrza, które będzie tłumiło dzwięki. Dzięki temu możemy ograniczyć hałas z zewnątrz oraz zmniejszyć hałas czyniony przez nas samych.

Co tłumi dźwięk:

  • grube i miękkie dywany,
  • grube kotary i zasłony,
  • poduszki,
  • meble tapicerowane,
  • otwarte regały wypełnione książkami,
  • okładziny korkowe,
  • rośliny doniczkowe,
  • bardziej zamknięta aranżacja mieszkania.

Grube i miękkie zasłony w oknach lub na całą ścianę z oknami mogą dość skutecznie wytłumić odgłosy z ulicy. Regały z książkami tłumi dźwięk przez ścianę. Pamiętajmy, że regały oszklone mają działanie odwrotne i pogarszają akustykę. Miękki dywan sprawi, że sąsiedzi nie będą słyszeli odgłosów chodzenia. Wyciszający wystrój wnętrza dodatkowo poprawia akustykę, dzięki czemu zmniejsza się ilość pogłosu i dźwięki są lepiej słyszalne i bardziej wyraźne.

Przeciwnie, twarde powierzchnie będą wzmacniały pogłos i dźwięki, wskutek czego dźwięki rozmowy i muzyki stają się mniej czytelne, a jednocześnie będą się łatwiej przenosić przez ściany do sąsiada. Również otwarte przestrzenie w mieszkaniu, rezygnacja z drzwi, duże przestrzenie, kuchnia otwarta na salon, będą pogarszać akustykę mieszkania.

Są to proste, tanie metody, nie wymagające remontu w mieszkaniu. Wadą tego rozwiązania jest zwiększenie nakładów na sprzątanie. Przedmioty tego rodzaju mocno zbierają kurz, dlatego sprzątanie będzie bardziej pracochłonne. Jednocześnie takie wyposażenie wnętrza, sprawi, że pokój stanie się miły i przytulny. Sprawdź także ten artykuł: 5 sposobów na wyciszenie ścian w domu - zobacz, jak wygłuszyć ściany.

Wyciszenie ścian, okien i drzwi - metody

Wyciszenie w mieszkaniu zależy do dostępnego budżetu oraz od ilości miejsca, które chcemy wygłuszyć. Musimy również brać pod uwagę fakt, że niektóre metody wygłuszające zmniejszą metraż mieszkania. Metody wygłuszania mieszkania różnią się też stopniem trudności instalacji. Wiele z nich można z powodzeniem wykonać samemu, niektóre zaś wymagają ekipy remontowej.

Wyciszenie ścian i okien:

  • rolety okienne,
  • okiennice,
  • piankowe maty wygłuszające,
  • wygłuszająca tapicerka drzwiowa,
  • ekrany akustyczne,
  • płyty lub panele binarne,
  • wyciszenie wełną mineralną,
  • panele akustyczne,
  • ścienne maty dekoracyjne,
  • maty korkowe,
  • tapety.

Wyciszenie sufitu od sąsiada:

  • sufit podwieszany,
  • płyty akustyczne silnie dźwiękochłonne,
  • panele akustyczne,
  • sufit napinany.

Izolacja akustyczna ścian i sufitu - sposoby i efekty

Wyciszenie ściany od sąsiada i od ulicy - skuteczne metody, wady i zalety

Najtańszym rozwiązaniem na wyciszenie ścian są tapety. Innym sposobem jest wyciszenie przy pomocy płyt z porowatego aglomeratu korkowego. Przykleja się je bezpośrednio do ściany. Jeśli korek nie pasuje do estetyki pokoju, płyty można pomalować lub okleić tapetą. Jest to rozwiązanie łatwe i tanie, jednak wymaga bardzo dokladnego oklejenie, tak aby nie pozostały szpary. Mocujemy je przy pomocy kleju do korka. Maty pochłaniają do 95% dźwięków. Nieco mniej dźwiękoszczelne, lecz łatwiejsze do naklejenia i tańsze są tapety korkowe.

Dobrym rozwiązaniem są ekrany akustyczne z wełną mineralną. Ich wadą jest duża grubość, wskutek czego pokój zmniejsza się o około 10 cm przy ścianie, gdzie zastosowano ekran. Montaż polega na oklejeniu ściany folią dzwiękoszczelną. Następnie montujemy panele, zaś przestrzeń między panelem a ścianą wypełniamy wełną mineralną. Należy kupić wełnę specjalnie przeznaczoną do wyciszania. Panele dodatkowo oklejamy płytą g-k. Osoba mająca zdolności do majsterkowania jest w stanie postawić takie panele samodzielnie. Można je zrobić na etapie budowy domu, wykańczania, lecz także w mieszkaniu, gdzie już wszystko jest wykończone. Zwykle problem hałasu odkrywamy dopiero po jakimś czasie.

Ciekawym rozwiązaniem są drewnopodobne panele akustyczne stosowane na ściany i na sufit. Są one wykonane z płyt MDF i występują w różnych, dekoracyjnych wzorach. Ich montaż jest bardzo łatwy, gdyż wystarczy nawiercić otwory i zamontować panele przy pomocy zestawu montażowego w paczce. Panele akustyczne pochłaniające i rozpraszające dźwięk jak również panele dźwiękochłonne hybrydowe, zarówno rozpraszające, jak i pochłaniające dźwięk montujemy w zależności od naszych potrzeb. Panele poprawiają akustykę pomieszczenia. Dlatego też bardziej nadają się do wytłumienia dźwięków wychodzących z naszego mieszkania, np. pokoju z kinem domowym, pokoju, gdzie gramy na instrumentach lub słuchamy muzyki. Płyty niwelują pogłosy, dzięki temu dźwięki są czyste, lepiej słyszalne i nie wychodzą na zewnątrz.

Wyciszenie sufitu od sąsiada - najlepsze metody, wady i zalety

W przypadku sufitu nie zachodzi problem zmniejszenia mieszkania, szczególnie jeśli sufit jest wysoko. Dlatego też najlepszym sposobem na wyciszenie sufitu od sąsiada jest sufit podwieszany lub sufit napinany. Jest to rozwiązanie dość trudne do wykonania samemu i lepiej jest zatrudnić w tym celu firmę specjalistyczną. Sufit podwieszany wypełniamy wełną mineralną. Jest to rozwiązanie dość drogie.

Tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem są panele akustyczne lub pianka poliuretanowa. Panele akustyczne montujemy tak jak na ścianie. Na suficie najlepiej sprawdzą się panele z pianki o gładkiej powierzchni, w kolorze białym. Dostępne są one w różnych gęstościach i grubościach. O ile na suficie grubość nie gra roli, gdyż nie ma niebezpieczeństwa zmniejszenia wielkości pokoju, to na sufit lepiej wybierać pianki o mniejszej gęstości, które mają mniejszy ciężar.

Wyciszenie sufitu warto zrobić, gdyż prócz wygłuszenia dzwięków działa ono również jako izolacja cieplna. Ponadto panele wyciszające zakryją niedoskonałości i pęknięcia sufitu.

ikona podziel się Przekaż dalej