Aster gawędka - ozdobna bylina do ogrodu

Aster - gatunki i odmiany

Aster gawędka (aster amellus) należy do rodziny astrowatych i rodzaju astrów. Kwiaty te należą do rodzimych roślin występujących w Europie. Astry są chętnie sadzone w ogrodach z uwagi na walory dekoracyjne i łatwość w uprawie. Co ciekawe, najbardziej popularny gatunek zwany popularnie astrem, czyli aster chiński, należy do innego rodzaju roślin i nie jest w Polsce mrozoodporny. Natomiast do rodzaju “aster” należą takie popularne gatunki kwiatów ozdobnych, jak:

  • aster gawędka,
  • aster nowobelgijski,
  • aster nowoangielski,
  • aster alpejski.

W naturze aster gawędka (aster amellus) występuje w Europie i Azji. W naturalnym środowisku porasta tereny suche, nasłonecznione, gleby żyzne i bogate w wapń. Można go spotkać na wzgórzach, na skałach lub w nasłonecznionych zaroślach. W Polsce kwiaty te objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie wolno pozyskiwać tych roślin z natury. W ogrodzie można uprawiać tylko odmiany hodowlane nabyte w sklepie ogrodniczym.

Aster gawędka - charakterystyka:

  • bylina,
  • wysokość: do 60 cm,
  • kwiat koszyczkowy,
  • kolor kwiatu: fioletowy lub biały z żółtym środkiem,
  • kwitnienie: od lipca do października w zależności od odmiany.

Jak wykorzystać aster gawędka w ogrodzie

Bylina ta tworzy zwarte, rozrastające się kępy. Pędy kwiatostanowe osiągają wysokość zwykle do 60 cm, choć mogą dorastać do 80 cm. Podobnie jak na przykład aster nowobelgijski, kwitnie pod koniec lata do późnej jesieni i jest kwiatem, który będzie zdobił ogród jesienią, kiedy wszystkie inne kwiaty przekwitają. Większość astrów to kwiaty jesienne, podczas gdy na przykład zawilec gajowy kwitnie na wiosnę.

Aster gawędka (aster amellus) doczekał się także różnych ciekawych odmian. Dekoracyjne odmiany astra gawędki mają kwiaty w różnych odcieniach różu, błękitu i fioletu. Warto wiedzieć, że odmiany astra gawędki różnią się okresem kwitnienia. Niektóre zaczynają kwitnąć już w lipcu i kwitną tylko do września. Niektóre odmiany kwitną krótko, tylko w sierpniu i wrześniu. Odmiany tego kwiatu różnią się także wielkością. Mamy odmiany karłowe dorastające do 25 cm wysokości, jak również odmiany wysokie dorastające do 70 cm wysokości. W zależności od wysokości kęp kwiatowych możemy wykorzystać te kwiaty na środku rabat kwiatowych lub na obrzeżach czy też na skalniakach.

Co ciekawe, aster gawędka jest rośliną nadającą się na skalniaki, gdyż lubi stanowiska ciepłe i suche. Niskie odmiany karłowe nadają się nie tylko na skalniaki, lecz także na rośliny zadarniające. Warto przy tym pamiętać, że wymagane jest stanowisko słoneczne. Dlatego też jeśli chcemy zadarnić miejsce pod drzewami, lepszym wyborem będzie na przykład zawilec gajowy. W przypadku astra gawędki, aby uzyskać zwartą okrywę kwiatową należy poczekać kilka lat, aż kępy się rozrosną. Jednak wtedy okrywa kwiatowa jest trwała i wieloletnia. Zarówno aster gawędka jak i zawilec gajowy są bylinami odpornymi na mróz. Cena sadzonek nie jest wysoka, jednak byliny mają tę zaletę, że nie ma potrzeby sadzenia ich co roku.

W sprzedaży dostępne jest kilkadziesiąt odmian astra gawędki, a cena sadzonek zaczyna się od kilkunastu zł. Aby uzyskać rośliny możemy również zakupić nasiona. Rozmnażanie z nasion będzie bardziej korzystne ekonomicznie, jeśli potrzebujemy dużo sadzonek do zadarniania.

Aster gawędka o fioletowych kwiatach, a także sadzenie, pielęgnacja i uprawa w ogrodzie
Aster gawędka, piękny kwiat ogrodowy, a także opis gatunku, pielęgnacja oraz uprawa krok po kroku

Wysokie odmiany astra gawędki sprawdzają się jako kwiaty rabatowe, także na obrzeża rabat, rzędy wzdłuż ogrodzeń czy ścieżek. Astry gawędka mogą być także uprawiane w donicach do ozdoby balkonu lub tarasu. Roślina ta sprawdzi się w ogrodzie w stylu wiejskim lub naturalistycznym. Nadaje się także na kwiaty cięte. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat najlepszych kwiatów ogrodowych.

Uprawa astrów gawędki - stanowisko, wymagania, rozmnażanie

Astry uchodzą generalnie za kwiaty łatwe w uprawie. Jednak wymagania uprawowe poszczególnych gatunków nieco się różnią. O ile aster nowobelgijski wymaga podłoża żyznego i wilgotnego, to aster gawędka zadowoli się glebą przeciętną i suchą. Ważne jest stanowisko słoneczne i ciepłe.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne,
  • gleba żyzna, przepuszczalna, próchnicza,
  • gleba przeciętnie wilgotna,
  • odczyn obojętny lub zasadowy,
  • wymaga nawożenia,
  • wymaga podlewania w czasie suszy,
  • mrozoodporność 5.

Pielęgnacja rośliny polega na nałożeniu na wiosnę. Nie jest to roślina szczególnie wymagająca, lecz wykorzystuje zasoby gleby. Dlatego też na wiosną należy ją nawieźć.

Rozmnażanie astra gawędki nie sprawia trudności. Mamy do wyboru 3 metody rozmnażania:

  • z nasion,
  • przez podział kęp,
  • przez sadzonki pędowe.

Rozmnażanie z nasion jest dość pracochłonne, gdyż wymaga zrobienia rozsady. Wysiew na rozsadę należy wykonać w maju, zaś do gruntu przesadzamy sadzonki w sierpniu. Lepiej jednak przesadzić sadzonki dopiero wiosną następnego roku, gdyż zdarza się, że młode sadzonki przemarzają. Pozyskane w ten sposób sadzonki kwitną w drugim roku od siewu. Natomiast dość łatwe jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe lub podział kęp, który możemy wykonać na wiosnę. Sadzenie astra gawędka wymaga rozstawy około 40 cm.

Aster gawędka rozrasta się powoli, lecz jest rośliną długowieczną. Może rosnąć w jednym miejscu przez 10 lat. Warto co kilka lat odmłodzić kępy przez podział. W przeciwnym razie koszyczki kwiatowe będą się zmniejszać i roślina straci walory ozdobne. Uzyskujemy wówczas nowe sadzonki, które należy od razu posadzić w wybranym miejscu.

ikona podziel się Przekaż dalej