Aster nowobelgijski - odmiany i cena sadzonek

Astry w ogrodzie

Astry stanowią popularne kwiaty rabatowe, chętnie sadzone w ogrodach. Ich zaletą jest łatwa uprawa oraz ogromna ilość gatunków i odmian. Kwiaty te zachwycają bogactwem kolorów. Szczególnie dobrze wyglądają na rabatach, gdy w tle rosną krzewy kwitnące na żółto.

Kwiaty te należą do rodziny astrowatych, która obejmuje ogromną ilość gatunków. Co ciekawe, do astrowatych należą również popularnie warzywa, jak słonecznik, sałata czy cykoria. Bardzo wiele astrowatych uprawianych jest jako rośliny ozdobne ogrodowe. Jednym z najbardziej popularnych jest aster chiński, który również należy do astrowatych, lecz w sensie botanicznym nie jest astrem, gdyż należy do innego rodzaju.

Do ozdobnych roślin astrowatych należą takie popularne gatunki jak, na przykład: starzec, nagietek, uczep, dalia, jeżówka, cynia i wiele innych. Osobnym rodzajem jest aster, do którego również należy wiele gatunków. W Polsce występują takie popularne gatunki astrów ozdobnych, jak:

  • aster nowobelgijski,
  • aster gawędka,
  • aster alpejski,
  • aster karłowaty,
  • aster nowoangielski.

Jak wygląda aster nowobelgijski

Aster nowobelgijski pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce znany jest również pod nazwą aster wirginijski lub marcinek. W odróżnieniu do astra chińskiego, aster nowobelgijski jest byliną i można go posadzić jednorazowo. Rozrasta się przez kłącza i tworzy rozłożyste kępy. W odpowiednich warunkach rośnie bujnie i może stać się rośliną inwazyjną. Roślina ta często dziczeje w klimacie umiarkowanym. W naturze porasta miejsca nadrzeczne, brzegi lasów, nieużytki, wszędzie tam, gdzie występuje wilgotna i żyzna gleba. Roślina ta rozkrzewia się i osiąga wysokość do 1,5 metra.

Kwiaty mają żółty środek i długie, wąskie, pojedyncze płatki w odcieniach niebieskiego i różowego. Wyhodowano również odmiany ozdobne o kwiatach pełnych i półpełnych. Dostępne są zarówno odmiany wysokie, jak i niskie karłowate. Astry nowobelgijskie należą do kwiatów kwitnących jesienią, dlatego też nazywane są marcinkami, od Św. Marcina, którego święto przypada 24 października.

Aster nowobelgijski - charakterystyka:

  • bylina,
  • wysokość: do 1,5 metra,
  • kolor kwiatu: biały, niebieski, różowy, fioletowy,
  • kwitnienie: od sierpnia do listopada.

Aster nowobelgijski - zastosowanie w ogrodzie

Uprawa astrów jest bardzo łatwa, dlatego też znajdują one szerokie zastosowanie w ogrodach. Roślina ta sprawdzi się także jako kwiat cięty. Najlepiej wygląda w ogrodach w styl naturalistycznym lub wiejskim. Astry nowobelgijskie sadzimy w parkach i ogrodach przydomowych. Nadaje się również do małych ogrodów. Świetnie wygląda jeśli w tle posadzimy krzewy kwitnące na żółto.

Aster nowobelgijski jest rośliną silenie rosnącą i rozkrzewiającą się w górnej części. Najczęściej osiąga wysokość 1,5 metra, ale może dorosnąć także do 2 metrów. Dlatego też nadaje się doskonale na wysokie rabaty, jako tło dla innych roślin. Można nimi również obsadzać miejsca przy ścianie budynku czy też wzdłuż ogrodzenia i wszędzie tam, gdzie sprawdzą się rośliny wysokie. Co ciekawe, odmiany wysokie sprawdzą się jako rodzaj żywopłotu.

Te wysokie kwiaty kwitną na jesieni, kiedy to większość kwiatów ogrodowych już przekwitła. Dlatego też będą ozdobą ogrodu aż do przymrozków. Warto pamiętać, że jest to roślina miododajna, która przyciąga do ogrodu pszczoły i inne pożyteczne owady.

Aster nowobelgijski o purpurowych kwiatach a także sadzenie, uprawa oraz podlewanie w ogrodzie
Aster nowobelgijski, ogrodowa roślina rabatowa, a także wymagania, pielęgnacja i uprawa

Aster nowobelgijski posiada odmiany zarówno wysokie jak i karłowe. Odmiany niskie tworzą kuliste kępy. Nadają się do obsadzania obrzeży rabat bylinowych. Świetnie sprawdzają się także sadzone w doniczkach jako ozdoba balkonu lub tarasu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat najlepszych kwiatów ogrodowych.

Uprawa astrów nowobelgijskich - wymagania, wysiew, rozstawa

Uprawa astrów w ogrodzie należy do łatwych. Jednak łatwy w uprawie nie oznacza mało wymagający. Astry należą do kwiatów bardzo wymagających pod względem żyzności gleby. Wymagają systematycznego nawożenia. W słabych glebach będą rosły słabo, zaś rośliny szybko się zestarzeją. Równie ważne jest stanowisko słoneczne. W miejscach słabo oświetlonych, kwiaty te wyciągną się i stracą walory ozdobne. Wysokie odmiany tego gatunku wymagają podpór, gdyż wiatr może połamać łodygi. Najlepiej sadzić te rośliny w miejscach osłoniętych od wiatru.

Jest to kwiat w pełni mrozoodporny, dlatego też możemy go uprawiać jako roślinę wieloletnią. W naturze aster ten rośnie na wilgotnych glebach w pobliżu rzek, dlatego też w ogrodzie najlepiej rośnie na glebie wilgotnej. Roślina ta wymaga regularnego podlewania. Najlepiej podlewać do gruntu, tak aby nie moczyć liści, gdyż może to spowodować choroby grzybicze.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne lub półcień,
  • gleba żyzna, przepuszczalna,
  • wymaga stale wilgotnej gleby,
  • wymaga regularnego podlewania i nawożenia,
  • mrozoodporność 3 - 9.

Po przekwitnięciu astry przycinamy tuż przy gruncie. Warto również ściółkować ziemię na zimę. Pielęgnacja astrów nowobelgijskich polega na regularnym odchwaszczaniu oraz spulchnianiu podłoża.

Rozmnażanie najlepiej wykonać przez sadzonki pędowe. Sadzonki astrów nowobelgijskich sadzimy wiosną. Na jesieni należy przygotować stanowisko poprzez odpowiednie nawożenie, najlepiej obornikiem. Rozstawa sadzenia zależy od wysokości odmiany. Odmiany niskie sadzimy w odstępach 30 cm, zaś odmiany wysokie nawet 80 cm.

Dobrym sposobem rozmnażania rośliny jest podział kęp. Warto to robić co jakiś czas, aby odmładzać rośliny. Wykopaną kępę dzielimy na kilka części, a pobrane sadzonki sadzimy od razu w wybranym miejscu.

ikona podziel się Przekaż dalej