Astry wieloletnie – wygląd, podział i zastosowanie

Astry wieloletnie to ogromna grupa gatunków i odmian kwiatów bylinowych, które łączy wspólna cecha, a mianowicie bujne kwitnienie, trwałość i bezproblemowa uprawa. Należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). To jedne z nielicznych kwiatów na rabaty, których odmiany bujnie kwitną nawet do później jesieni. 

Choć goszczą w polskich ogrodach już od dziesięcioleci, nadal są chętnie sadzone, mimo tego, że pojawiają się na rynku liczne, nowoczesne gatunki roślin ogrodowych. Nazwa astrów z języka starogreckiego oznacza „gwiazdę” i nawiązuje to do kształtu koszyczków kwiatowych. Z kolei marcinki lub michałki to ich nazwy występujące potocznie.

Astry mają zastosowanie w ogrodach przydomowych lub ogródkach działkowych. Szczególnie tych w stylu wiejskim lub angielskim. Ich niskie odmiany sprawdzą się na obwódki, obsadzanie skalniaków i barwne dywany kwiatowe. Ponadto także jako kwiaty w uprawie balkonowej. Wyższe odmiany sadzone są w barwnych grupach np. w okolicach ogrodzeń czy na klombach. Zależnie od gatunku czy odmiany aster wieloletni może mierzyć od 20 do 180 cm wysokości.

Koszyczki kwiatowe astrów wieloletnich tworządwa rodzaje kwiatów. Środek koszyczka to żółtozłote, rurkowate kwiat. Otoczone są z kolei kwiatami języczkowatymi w szerokiej gamie barw. U astrów wieloletnich liście są lancetowate, skrętoległe i pokrywają cały pęd.

Ze względu na porę kwitnienia astry wieloletnie dzielimy na:

  • astry wiosenne,
  • astry letnie,
  • astry jesienne (drobnokwiatowe i wielkokwiatowe).

Ze względu na wysokość astry wieloletnie dzielimy na:

  • astry niskie (40-80 cm),
  • astry średnie (90-120 cm),
  • astry wysokie (130-180 cm).

Ze względu na wielkość koszyczków kwiatowych astry wieloletnie dzielimy na:

  • wielkokwiatowe np. Aster krzaczasty, Aster nowobelgijski, Aster nowoangielski
  • drobnokwiatowe np. Aster wrzosolisty.

Astry wieloletnie - uprawa i wymagania

Astry preferują słoneczne i ciepłe miejsca, z umiarkowanie żyzną i przepuszczalną glebą. Co do odczynu to warto, by miała pH 5,5 do 6,5. Bardziej zasobnych ziem wymagają astry nowoangielskie, nowobelgijskie i krzaczaste. Na uboższych poradzi sobie aster wrzosolistny. Przyjrzyjmy się temu jak prawidłowo sadzić astry ogrodowe:

  • astry wysokie w rozstawie 80x80 cm,
  • astry średnie w rozstawie 50x50 cm,
  • astry niskie w rozstawie 20x20 cm.

Odległości te są istotne z powodu uniknięcia zbyt dużego zagęszczenia byliny. Zbytnie zagęszczenie powoduje ryzyko pojawiania się mączniaka prawdziwego. Atakuje astry dość często. Objawy mączniaka na astrach to biały nalot na liściach. Zarażone pędy trzeba koniecznie usunąć i wykonać oprysk grzybobójczy. Poleca się co jakiś czas przerzedzać gęste rabaty, aby zachować przepływ powietrza.

Nawadnianie astrów powinno byćumiarkowane. Gleba powinna być lekko wilgotna. Bardziej poradzą sobie ze zbyt suchą, niż zbyt mokrą ziemią. Szczególnie wrażliwy jest aster nowoangielski. Objawem zbyt suchej gleby będzie tracenie przez rośliny dolnych liści. Wczesną wiosną warto zastosować kompost lub inny nawóz. Sprawdź także: Aster chiński - opis, wymagania, pielęgnacja, praktyczne porady.

Astry jesienne wieloletnie zimą

Astry wieloletnie, jesienne są całkowicie odporne na mróz. Wiosenne i letnie należy wspomóc,okrywając je gałązkami lub korą iglaków. Astry wieloletnie rosną na jednym stanowisku przez lata. W pewnym momencie widoczne będąobjawy starzenia się okazów np. przez mniej obfite kwitnienie. Aby, je odmłodzić poleca się co 5 lat w okresie wiosennym wykopać rośliny z karpą i odciąć wyrastające dookoła niej rozłogi. Z rozłogów powstaną nowe sadzonki. Nim posadzimy nowe rozłogi, nie zapomnijmy o dodaniu świeżej gleby z dodatkiem kompostu.

Gatunki i odmiany 

Aster alpejski

Najwcześniej kwitnącym, czyli wiosennym gatunkiem tej byliny jest aster alpejski. Jego kwiaty widoczne są już w maju. Ten gatunek należy do grupy karłowatych astrów i dorasta do maksymalnie 40  cm wysokości. Widzimy go z reguły w otoczeniu skalników, ponieważ bardzo lubi słoneczne miejsca.

Do najpiękniejszych odmian tego gatunku należą:

  • Aster alpejski ‘Happy End’ – kwiaty w kolorze jasnoróżowym, dorastają od 20-30 cm wysokości.
  • Aster alpejski ‘Dunkle Schöne’- kwiaty w kolorze jasnofioletowym, dorastają od 20-30 cm wysokości.

Aster krzaczasty

Z kolei najniższym gatunkiem wśród astrów wieloletnich jest aster krzaczasty. Mierzy zaledwie 20 -30 cm. Odznacza się bardzo zwartym pokrojem, dlatego nadaje się na barwne dywany kwiatowe i obwódki. Mogą  posłużyć też jako rośliny zadarniające np. na skarpach. Obficie kwitnie w okresie letnio – jesiennym.

Aster o ciemnoróżowych kwiatach oraz astry wieloletnie i ich odmiany, gatunki, pielęgnacja krok po kroku
Astry wieloletnie do ogrodu i ich uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Do najpiękniejszych odmian tego gatunku należą:

  • Aster krzaczasty ‘Blus Star’ – kwiaty w kolorze niebiesko-liliowym, mierzą do 30 cm i zakwitają w okresie od września do listopada.
  • Aster krzaczasty 'Herbstgruss vom Bresserhof' – kwiaty barwy różowej mierzą do 40 cm wysokości, zakwitają we wrześniu i cieszą oczy do października.

Aster nowobelgijski

To popularna odmiana w kraju. Należy do gatunków letnio-jesiennych, bo zaczyna kwitnąć z końcem sierpnia. Osiąga do 150 cm wysokości. Wymaga próchniczej ziemi. Jeśli mu to zapewnimy to szybko się rozrośnie. Lubi częstsze zasilanie nawozami. Ma zastosowanie przy obsadzaniu terenu wzdłuż płotów czy budynków.

Do najpiękniejszych odmian tego gatunku należą:

  • Aster nowobelgijski 'Royal Ruby'- jego kwiaty w kolorze purpurowym pojawiają się we wrześniu i mierzą do 80 cm wysokości.
  • Aster nowobelgijski ‘White’ – ma piękne, białe kwiaty przypominające stokrotki, mierzące od 100-140 cm wysokości. Kwietnie od lata do końca września.

Aster nowoangielski

To popularne wysokie astry jesienne. Dorastają do 180 cm wysokości. Ich długa łodyga jest częściowo zdrewniała. Jego kwiaty zamykają się wieczorem i podczas gorszej pogody. Aster nowoangielski jest najpóźniej kwitnącym astrem pośród wszystkich gatunków, bo kwitnie w okresie od września do listopada.

Do najpiękniejszych odmian tego gatunku należą:

  • Aster nowoangielski 'Rosa Sieger' – odmiana o jasnoróżowych, dużych kwiatach, dorastająca do 100-140 cm wysokości.
  • Aster nowoangielski 'Mrs. S. T. Wright' – ma duże fioletowe kwiaty, dorastające do 130-180 cm wysokości.

Aster wrzosolistny

To gatunek drobnokwiatowy. Cechuje go bardzo obfite kwitnienie, długie i płożące się pędy (50 cm), drobne liście (podobne do wrzosów). Bylina ta dorasta do 20 cm wysokości i kwietnie od września do października.

Do najpiękniejszych odmian tego gatunku należą:

  • Aster wrzosolistny ‘Snow Flurry’- jego kwiaty są drobne i białe,
  • Aster wrzosolistny 'Lovely' – kwiaty tej odmiany są w kolorze jasnofioletowym.
ikona podziel się Przekaż dalej