Jak wygląda begonia zimowa?

Begonia elatior to roślina o krzewiastym pokroju, osiągająca do 40 cm wysokości. Są to coraz popularniejsze kwiaty doniczkowe, które posiadają efektowne, sercowate liście. Wybarwienie liści jest uzależnione od konkretnej odmiany. Begonia domowa może posiadać ulistnienie w kolorze intensywnej zieleni, aż po odcienie purpury.

Największym walorem ozdobnym rośliny są jej efektowne kwiaty. Begonia zimowa posiada kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze. Termin kwitnienia może przypadać na dowolną porę roku. Begonia elatior często zakwita na jesień i zimą, dając wyjątkowe efekty dekoracji pomieszczeń. Kolor kwiatów jest uzależniony od konkretnej odmiany. Dominują wybarwienia w ciepłych stonowanych barwach. Begonia zimowa może wytwarzać kwiaty o barwie żółtej, pomarańczowej, czerwonej lub białej.

W lato begonia elatior może być uprawiana w ogrodzie. Najlepiej będzie sadzić ją w doniczce, co daje możliwość łatwego przeniesienia przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Begonia doniczkowa nie jest trudna w pielęgnacji, jednak jednym z jej mankamentów okazuje się niewielka żywotność. Begonia elatior najczęściej zamiera już po dwóch, trzech latach uprawy.

Begonia zimowa w ogrodzie – uprawa w doniczce

Begonia doniczkowa wymaga zapewniania odpowiednich warunków. Jej pielęgnacja nie jest trudna, jednak podstawą staje się wybór odpowiedniego podłoża w doniczce i prawidłowej lokalizacji. Nasza begonia domowa najlepiej rośnie w żyznym, próchniczym podłożu o lekko kwaśnym pH.

Jako roślina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, begonia elatior dobrze radzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach uprawy. Niepolecana jest jednak ekspozycja od strony południowej. Roślina najlepiej radzi sobie przy świetle rozproszonym i toleruje stanowiska z lekkim zacienieniem. Zbyt duża dawka intensywnych promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści.

Uprawa rośliny w ogrodzie jest możliwa ze względu na dużą odporność. Begonia doniczkowa świetnie prezentuje się na balkonach oraz na tarasach. Niektórzy traktują ją jako roślinę jednoroczną, jednak kwiaty doniczkowe idealnie radzą sobie także w warunkach domowych. Po zakończeniu sezonu letniego mogą ponawiać kwitnienie w pomieszczeniach, co zapewnia ciekawe efekty dekoracyjne. Po przekwitnięciu wystarczy prawidłowo zadbać o roślinę, by cieszyć się jej widokiem w kolejnym sezonie. Uprawa po zakończeniu sezonu nie jest wymagająca, a roślina może być umieszczona w ciepłym pomieszczeniu. Temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 18 0C.

W zimie możemy umieszczać begonie na parapecie zlokalizowanym od strony południowej. Wystarczy zadbać o to, by roślina nie była narażona na działanie przeciągów czy niskich temperatur. Dlatego podczas otwierania okna lub drzwi balkonowych warto przestawiać ją w bezpieczne miejsce. Begonia zimowa zwraca uwagę dzięki dekoracyjnym kwiatom, jednak jej liście również stanowią ciekawą ozdobę. Dlatego roślina może stać się ciekawym elementem dekoracji wnętrz, który zapewnia ciekawy design o każdej porze roku. Właściwa pielęgnacja po przekwitnięciu pobudza roślinę do dalszego wzrostu i sprawia, że begonia doniczkowa szybko zakwita. Dobrym pomysłem jest też regularne pobieranie młodych sadzonek, co umożliwi cieszenie się efektownymi kwiatami przez wiele lat. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o begoniach.

Pielęgnacja begonii – właściwe podlewanie i nawożenie rośliny w doniczce

Właściwe podlewanie i nawożenie rośliny w doniczce zapewnia dobry wzrost oraz intensywne kwitnienie. Begonia domowa preferuje podlewanie wodą z jak najniższą zawartością wapnia. Będzie to miało znaczenie w rozwoju rośliny.

Latem możemy umieszczać kwiaty w ogrodzie. Podlewanie przeprowadzamy dwa do trzech razy w tygodniu. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie nadmiernie przemoczone. Nasze kwiaty doniczkowe źle reagują na zalewanie liści. Dlatego wodę kierujemy bezpośrednio do podstawki, a po kilkunastu minutach usuwamy jej nadmiar.

Begonia doniczkowa wymaga regularnego usuwania kwiatów po przekwitnięciu. Dzięki temu wytworzy więcej młodych kwiatów i będzie wyglądać bardziej elegancko. Pielęgnacja bazuje także na regularnym nawożeniu. Begonia domowa i uprawiana w ogrodzie wymaga nawożenia raz na tydzień. Dobrze sprawdzą się tutaj wieloskładnikowe nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. Nawożenie powinno być kontynuowane od kwietnia, aż do października.

Po przekwitnięciu nasze kwiaty doniczkowe wymagają regeneracji. Dlatego ograniczamy podlewanie i rezygnujemy z nawożenia. Prawidłowa pielęgnacja polega także na przycięciu rośliny po przekwitnięciu. Zaleca się przycięcie pędów na około 15 cm. Umożliwi to dobre rozkrzewienie i uzyskanie obfitego kwitnienia. Po kilku tygodniach begonia doniczkowa wznowi swój wzrost, a za pewien czas ponowi kwitnienie.

Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe?

Begonia domowa to piękna, ale i krótko żyjąca roślina. Dlatego jej uprawa często wiąże się z koniecznością pozyskiwania młodych sadzonek. Rozmnażanie przeważnie odbywa się przez pobranie młodych, zdrowych pędów. Rośliny nie rozmnażamy po przekwitnięciu. Najlepszym terminem na pozyskanie młodej sadzonki jest późna wiosna, dająca największe szanse na ukorzenienie. Pobrany pęd może być zanurzony w ukorzeniaczu, a następnie wsadzony do wilgotnego, zasobnego podłoża. Ukorzenianie odbywa się w temperaturze około 20 stopni i wymaga większej wilgotności powietrza. Pojemnik z młodymi sadzonkami możemy delikatnie przykryć folią, co umożliwi uzyskanie optymalnych warunków.

Uprawa młodych sadzonek nie jest skomplikowana, ale wymaga dbałości. Młode begonie bardzo źle znoszą przesuszenie, a zaniedbania na etapie ukorzeniania mogą skutkować niepowodzeniem w uzyskaniu nowych roślin.

Begonie można także rozmnażać poprzez podział kęp, jednak nie jest to zbyt popularne rozwiązanie. Innym pomysłem będzie zakup młodych sadzonek. Begonie zimowe są coraz popularniejszymi roślinami, które znajdziemy w wielu sklepach branżowych. Atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena zakupu oraz możliwość nabycia kwitnącej, ozdobnej sadzonki.

ikona podziel się Przekaż dalej