Begonia stale kwitnąca – najważniejsze informacje

Begonia stale kwitnąca a inne begonie

W zasadzie begonia stale kwitnąca to nie jest gatunek begonii. Jest to grupa kultywarów, które zostały przed wielu laty otrzymane przez ogrodników. Co więcej obecnie nie można już dotrzeć do informacji, jakie gatunki leżały u podstaw jej stworzenia, ponieważ już nie istnieją. Łacińska nazwa rośliny brzmi Begonia semperflorens-cultorum hort. Czasami na roślinę mówi się błędnie Begonia semperflorens, ale nie jest to właściwie prawidłowa nazwa.

Begonie są znane ze swoich pięknych kwiatów. Najlepszym przykładem jest begonia bulwiasta. Gatunek swoją nazwę zawdzięcza z tego, że uprawia się ją z cebul – podziemnych bulwek. Roślina ma niezwykłe kwiaty. Pełne, w kształcie małych różyczek i bardzo liczne. Zachwycająca jest begonia zwisająca – grupa odmian begonii bulwiastej, która wytwarza wiotkie pędy, na których gęsto układają się kwiaty. Begonia zwisająca wygląda jak kaskada kolorowych płatków.

Ciekawym przedstawicielem rodzaju begonia jest także begonia królewska. To roślina, która nie nadaje się do uprawy na zewnątrz. Idealna roślina doniczkowa do domu – niskie wymagania a wyjątkowe walory ozdobne. Begonia królewska ma bardzo ozdobne liście – barwne, ozdobione marmurkowym wzorem, o zróżnicowanej fakturze. To kwiaty wieloletnie, bardzo trwałe w uprawie domowej.

Begonia wiecznie kwitnąca w ogóle nie przypomina swoich kuzynek. Podczas gdy begonia bulwiasta ma duże kwiaty, często zwisające i dwubarwne, jej wiecznie kwitnąca kuzynka wytwarza drobne pojedyncze kwiatuszki. Najczęściej są płaskie i czerwone, chociaż jest kilka ciekawych odmian kolorystycznych. Urok rośliny polega jednak na tym, że kwiaty są bardzo, ale to bardzo liczne. Ozdobą jest także wiązka żółtych pręcików, które wyrastają spomiędzy kolorowych płatków.

Begonia stale kwitnąca w ogrodzie i na balkon

Powstałe w wyniku zmieszania genów begonie stale kwitnące zdobyły uznanie w wielu krajach na świecie. Są traktowane jako ciekawe rośliny ozdobne i często pojawiają się w uprawie. U nas głównie można ją spotkać w uprawie doniczkowej. Begonia semperfloren-cultorum jest bardzo popularna. Ma postać miniaturowego krzewu – 50 cm wysokości, czerwonawe, mięsiste łodygi i żywozielone, również mięsiste i grube liście.

Roślina jest chętnie wybierana jako roślina ozdobna. Można uprawiać ją zarówno w ogrodzie, jak i w dużych donicach. Na balkonie jednak o wiele częściej pojawia się begonia zwisająca, ponieważ jej pędy ładnie układają się opadając ze wzniesionych doniczek lub pojemników. Są to kwiaty wieloletnie, jednak w naszych warunkach klimatycznych zazwyczaj uprawia się ją w cyklu jednorocznym.

Kwiat begonia nie jest bardzo wymagający. Idealnie sprawdza się w ogrodzie lub na balkonie, nawet w przypadku osób, które mają niewielkie doświadczenie z uprawą roślin. Można wykorzystać je do zrobienia ciekawych kompozycji. Ładnie wyglądają begonia semperflorens i begonia bulwiasta obok siebie, ale tak naprawdę można połączyć ją z dowolnymi kwiatami. W skrzynkach na balkonie to może być komarzyca, szałwia, kolorowe surfinie, a w ogrodzie – wszystkie kwiaty okrywowe, dla których begonia jest tłem i wysokie, na tle których może pokazać swoje piękne oblicze. Kwiat begonia jest naprawdę uniwersalny. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy begonii doniczkowej?

Begonia stale kwitnąca – wymagania w uprawie

Begonia stale kwitnąca w ogrodzie

Kwiat begonia jest bardzo łatwy w uprawie. Najtrudniejsze jest jednak znalezienie dla nich odpowiedniego stanowiska, w którym mogą się dobrze rozwijać. Jej kuzynki, begonie bulwiaste znoszące zaciemnienie, mają bardzo małe wymagania stanowiskowe. Begonie wiecznie kwitnące są zupełnie inne. Lubią światło, ale nie mogą rosnąć w mocno nasłonecznionych miejscach. W słońcu mają tendencję do poparzeń, ale z drugiej strony, w cieniu także nie będą się rozwijać. Najlepszy będzie dla nich spokojny półcień.

Warto zapewnić im odpowiednie podłoże. Najlepiej rozwijają się na glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych. Optymalny będzie lekko kwaśny odczyn pH. Warto zadbać także o strukturę podłoża. Powinno być lekkie, ponieważ begonie stale kwitnące nie znoszą zbitej, gliniastej gleby. Nie będą tolerować także mokrego i zimnego podłoża, więc sadzenie ich w okolicy oczek wodnych to duży błąd. Z drugiej strony jednak źle znoszą suszę i na zbyt przepuszczalnej glebie będą wymagały o wiele więcej uwagi.

Begonie stale kwitnące białe i czerwone w ziemi ogrodowej w drewnianej skrzynce, a także sadzenie, wymagania, uprawa i pielęgnacja rośliny
Begonia stale kwitnąca krok po kroku, czyli uprawa, pielęgnacja, wymagania, najpiękniejsze odmiany i zastosowanie

Begonia stale kwitnąca jest wrażliwa na chłód. Można ją wysadzić do ogrodu dopiero po połowie maja, kiedy ryzyko pojawienia się przymrozków minie. Inaczej może się okazać, że chłodne powietrze zniszczy liście i zawiązki kwiatów.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Balkonowa uprawa begonii stale kwitnącej

Chociaż begonia stale kwitnąca świetnie radzi sobie w podłożu, jest prawdziwą gwiazdą balkonowych ogródków i upraw. To idealna roślina do doniczek – niewysoka, stosunkowo mało wymagająca. W uprawie pojemnikowej sprawdza się po prostu świetnie. Może jest w niej mniej powszechna niż begonia bulwiasta (jej odmiana, begonia zwisająca ciągle jest na prowadzeniu w rankingu popularności), ale nadal warto spróbować ją uprawiać.

Begonie na balkonie mają duży plus – to rośliny mało odporne na chłód, dlatego można je na zimę schronić w domu. Będą spokojnie czekały na kolejny sezon, aż będą mogły znów cieszyć cię swoim wyglądem. Stale kwitnąca begonia powinna mieć miejsce ciepłe i jasne, ale nie w ostrym słońcu. Należy zapewnić jej ziemię doniczkową o lekko kwaśnym pH. Na dno pojemnika wsyp warstwę żwirku, by zapewnić roślinie odpowiedni drenaż. Begonia stale kwitnąca w pojemnikach powinna być wystawiona na balkon dopiero po 15 maja.

Cebule kwiatowe są zarezerwowane dla innej begonii. To begonia bulwiasta rozmnaża się z cebul. Begonia stale kwitnąca jest wysiewana z nasion lub uprawiana z pobranych z roślin sadzonek.

Begonia stale kwitnąca – pielęgnacja krok po kroku

Begonia stale kwitnąca ma bardzo podobne wymagania, jak begonia bulwiasta. Przede wszystkim roślina bardzo źle znosi suszę. A to oznacza, że trzeba ją bardzo często podlewać, zwłaszcza w przepuszczalnym, piaszczystym podłożu lub w pojemnikach. Doniczki wystawione na nasłoneczniony balkon są najbardziej podatne na szybkie przesychanie, co może doprowadzić do błyskawicznego zamierania rośliny.

W czasie lata i podczas wiosennych susz konieczne jest regularne i dość obfite podlewanie roślin. Najważniejsza jest systematyczność. Podczas największych upałów może się okazać, że jest konieczne nawet codzienne nawadnianie roślin.

Dodatkowo begonie należy nawozić. Kwiat begonia wiecznie kwitnąca (a także begonia bulwiasta) bardzo obficie kwitnie. To sprawia, że mogą potrzebować dość dużej dawki składników odżywczych. Kwitnąca begonia pięknie wygląda, dlatego nie warto oszczędzać na nawozach. Najlepiej sprawdza się standardowy nawóz do kwiatów kwitnących lub balkonowych. Można także zastosować humus dżdżownic kalifornijskich – naturalny nawóz o bardzo szerokim i uniwersalnym zastosowaniu.

Begonia w uprawie w naszych warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Pięknie kwitnąca begonia po pierwszych przymrozkach ginie. Jej zimowanie raczej się nie udaje. Warto także wiedzieć, że begonie są wrażliwe na choroby grzybowe. Próba przechowania doniczek w chłodnej piwnicy lub garażu może się skończyć rozwojem patogenów. Chłód, wilgoć i ciemność to najlepsze warunki do rozwoju choroby.

ikona podziel się Przekaż dalej