6 najpopularniejszych odmian berberysów – uprawa, pielęgnacja, opinie
Berberysy są jednymi z najpopularniejszych krzewów liściastych, które najczęściej wyróżniają się czerwonymi liśćmi. Odmiany przywędrowały do nas z Japonii. Świetnie odnajdują się w polskich warunkach pogodowych, radząc sobie nawet z mroźną zimą. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi odmianami oraz ich wymaganiami uprawowymi.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odmiany berberysów – 6 najpopularniejszych odmian
Chcesz się dowiedzieć, które odmiany berberysów cieszą się największą popularnością? Poniżej przedstawimy 6 krzewów liściastych, które najczęściej goszczą w naszych ogrodach. Różnią się one wysokością, kolorem liści, a także niektórymi preferencjami związanymi z uprawą. Trzeba jednak zaznaczyć, iż te piękne krzewy w rzeczywistości nie są trudne, jeżeli chodzi o pielęgnację. Bardzo łatwo dostosowują się do panujących warunków. Warto jednak wiedzieć, jaka odmiana ma swoje upodobania, by móc się cieszyć przepięknym widokiem kolorowych liści prawie przez cały rok.
Do top 6 najpopularniejszych odmian berberysów zaliczymy:
- Berberys Thunberga Admiration – jest to berberys czerwony wyróżniający się powolnym wzrostem. Dojrzała sadzona osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są liście w kolorze ciemnej czerwieni z żółtą obwódką. Okres kwitnienia berberysa admirała przypada na maj-lipiec. Berberys Thunberga doskonale radzi sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, w tym również z susza oraz mrozami do -30 stopni Celsjusza. Krzew berberys preferuje stanowisko nasłonecznione na lekko kwaśnym podłożu.
- Berberys ottawski Superba - krzew berberys wyróżnia się bardzo dużą rozpiętością pędów. Dorasta on aż do 4 metrów wysokości, przez co świetnie sprawdzi się jako propozycja na wysoki żywopłot. Wyróżnia się ciemnoczerwonymi liśćmi wpadającymi w niebieski odcień. Okres kwitnienia przypada na maj, obsypując się w tym czasie żółtymi kwiatami. Krzew dobrze czuje się w nasłonecznionych oraz półcienistych stanowiskach. Berberys czerwony doskonale sprawdza się w miejskich ogrodach, ze względu na wysoką odporność na zanieczyszczenia powietrza.
- Berberys Atropurpurea – krzewy ozdobne dorastające do 1,5 metra wysokości, z tego względu znajduje zastosowanie do obsadzania żywopłotów. Liście początkowo purpurowe, w sezonie jesiennym stają się jaskrawoczerwone. Berberys czerwonolistny można obsadzać praktycznie w każdych warunkach glebowych, chociaż lubi słoneczne stanowiska. Doskonale radzi sobie z mrozami.
- Berberys pośredni Red Yevel – krzew berberys wyróżnia się ciemnopurpurowymi liśćmi, które po sezonie zaczynają jaśnieć, przeobrażając się w jaśniejszy odcień czerwieni. Gatunki tego berberysa wyróżniają się powolnym wzrostem, chociaż ostatecznie osiągają nawet 1,5 metra wysokości. Należy go obsadzać na słonecznych oraz w półcienistych stanowiskach. Jeżeli chodzi o wymagania glebowe, to odnajdzie się praktycznie na każdym podłożu.
- Berberys Thunberga Goldalita - jest to berberys miniaturowy osiągający maksymalnie 60 cm wysokości. Jego cechą charakterystyczną są żółte liście, które gęsto porastają liczne pędy. Te odmiany berberysów wspaniale odnajdą się w niskich żywopłotach, jak i również na skalnych ogródkach. Berberys żółty najefektywniej będzie rozwijał się w półcienistych stanowiskach. Obsadzany w miejskich zagonach, doskonale poradzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem. Tak jak inne gatunki berberysa, krzew Goldalita jest odporny na mróz.
- Berberys Thunberga Red Carpet – krzew reprezentuje niskie odmiany berberysa, ponieważ osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Berberys wyróżnia się czerwonymi liśćmi z zielonkawymi środkami. Okres kwitnienia przypada na maj, natomiast na jesieni krzewy te owocują. Berberysy preferują stanowiska słoneczne oraz półcieniste. Z powodzeniem odmianę tę można sadzić w miejskich ogródkach, ponieważ krzewy ozdobne są odporne na zanieczyszczenia powietrza. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Niskie odmiany berberysa
Wyszukując różne odmiany berberysów, bardzo często zwracamy uwagę na ich wysokość. Dlatego wyróżnia się grupę berberysów karłowatych, których wysokość nie przekracza 50-60 cm. Dzięki temu krzewy świetnie sprawdzą się przy niskich żywopłotach, obsadzania obwódek, czy też skalniaków. Warto kupić już dorosłe sadzonki, ponieważ odmiany te wyróżniają się także powolnym wzrostem.
Do berberysów miniaturowych zaliczyć możemy wcześniej wspomniany już Berberys Thunberga Admiration. Inną odmianą również o czerwonych liściach jest Berberys Thunberga Bagatelle, dorastający zaledwie do 30 cm wysokości. Warto obsadzać je w ogrodach ze względu na ich wyjątkową miododajność. Do niskich berberysów zaliczymy także odmianę Thunberga Coral, którego pędy porastają czerwone liście otoczone złotymi obwódkami. Szukając niecodziennej odmiany, warto zwrócić uwagę na Berberys Thunberga Red Carpet Czerwony Płożący, który obsadzany grupowo tworzy przepiękne czerwone dywany w ogrodzie.
Wysokie i średnie odmiany berberysów
Berberysy pośrednie dorastają do około 1-1,5 metra wysokości. Do najpopularniejszych odmian zalicza się między innymi Berberys Thunerga Aurea, który osiąga 1 metr wysokości. Przez cały sezon wyróżnia się żółtymi liśćmi, które na jesieni stają się żółto-czerwone. Ciekawą odmianą są także Berberysy Indian Summer z żółtymi liśćmi, mieniącymi się przez całą paletę pomarańczy i czerwieni. Chociaż może on być także traktowany jako berberys miniaturowy, ponieważ jego wysokość waha się od 50 do 100 cm.
Wśród wysokich krzewów, do najpopularniejszych odmian zalicza się berberys ottawski Superba. Krzew dorasta aż do 4 metrów wysokości. Dużo niższy jest z kolei Berberys czerwonolistny Thunberga Red Pillar. Krzew berberys tej odmiany dorasta do wysokości 2 metrów. Wyróżnia się on czerwonymi liśćmi, które jednak na spodzie są już zielone. Jeżeli ktoś nie jest cierpliwy dla roślin i krzewów, to polecaną odmianą szybkorosnącego berberysa jest Rhunberga Flamingo. Krzew dorasta do wysokości 1,5 metra. Wyróżnia się pięknymi fioletowymi liśćmi obsypanymi białymi plamkami. Na uwagę zasługuje również berberys zimozielony Julianny, który osiąga do 3 metrów wysokości. W odróżnieniu od poprzednich odmian berberys zimozielony pochodzi z Chin. Wyróżnia się zielonymi liśćmi, które później zmieniają barwę na czerwoną.
Berberys kolumnowy i berberys kulisty
Wśród krzewów berberysu wymienia się także berberysy kolumnowe, które pną się w górę. Jednym z takich gatunków jest Berberys Thunberga Erecta. Berberys kolumnowy charakteryzuje się żółtymi, wręcz jasnozielonymi liśćmi, które na jesieni przybierają piękny purpurowy odcień. Berberys zielony doskonale poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach uprawowych. Inną odmianą berberysa kolumnowego jest Red Torch, który osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Krzew ozdobiony jest drobnymi czerwonymi liśćmi, które ciekawie zaprezentują się na różnego rodzaju skalniakach.
Berberys kulisty jest krzewem o kulistym pokroju, który można precyzyjnie formować przy każdym przycinaniu pędów. Jedną z takich odmian berberysa kulistego jest Golden Zwerg. Krzew berberys wyróżnia się żółtymi liśćmi, które w sezonie jesiennym zmieniają się w pomarańczowoczerwony odcień. Ten berberys żółty osiąga wysokość zaledwie 40 cm. Inną odmianą o kulistym pokroju jest berberys zielony Thunberga Kobold. Swoim wyglądem może przypominać bukszpan. W rzeczywistości dorasta on do wysokości 50 cm, a zielone liście po sezonie nabierają szkarłatnego odcienia.