Berberys erecta thunberga na żywopłot i nie tylko - rozstawa, uprawa, cięcie, cena, porady
Chociaż berberysy to duża grupa łatwych w uprawie krzewów, na uwagę zasługuje Berberis thunberga Erecta. Ten ciernisty, zielony krzew dorastający do 1,5 m wysokości, wyróżnia się dekoracyjnością i wszechstronnością zastosowań. Jak uprawiać i pielęgnować Berberys erecta Thunberga?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Berberis Thunbergii erecta – charakterystyka i zastosowanie
Spośród ponad 450 gatunków berberysu, berberys erecta wyróżnia się pokrojem i charakterystycznymi wyprostowanymi pędami, które z wiekiem rozrastają się na boki. Początkowy wąski pokrój kolumnowy zmienia się z czasem w formę odwróconego stożka. Krzew liściasty przypomina wyglądem kielich. U dołu jest wąski a u góry może osiągać nawet metr szerokości. 1,5 m krzew ma soczysto - zielone liście, które jesienią przebarwiają się na purpurowo. Daje to niezwykle dekoracyjne efekty. Liście są gęsto ułożone. Na zimę opadają. W maju roślina pokrywa się kremowobiałymi, miododajnymi kwiatami. Rodzą się z nich piękne, czerwone jagody, długo utrzymujące się na krzewie, będące przysmakiem ptaków.
Zielony ciernisty krzew doskonale znosi cięcie, dlatego jest idealną rośliną żywopłotową. Może być stosowany do żywopłotów nieformowanych lub formowanych. Z wyprostowanymi pędami, na których znajdują się 2 centymetrowe kolce, tworzy gęsty i nieprzystępny żywopłot. Berberys Thunberga doskonale prezentuje się jako soliter w towarzystwie zielonych traw, niskich krzewów lub kwiatów. Jego kielichowaty kształt zachęca wręcz do nasadzeń z niższymi krzewami lub bylinami w kontrastowych kolorach i formach. Pięknie prezentuje się w połączeniu z karłowatymi berberysami o formie kulistej, jak np. berberys admiration. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o berberysach.
Berberys Thunberga – wymagania i sadzenie
Berberis thunbergii erecta ma niewielkie wymagania glebowe. Jest odporny na zanieczyszczenia środowiska. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Berberys Thunberga nie lubi gleb ciężkich i gliniastych o dużej wilgotności. Jednak nie ma specjalnych wymagań glebowych pod względem pH. Zadowoli się przeciętną glebą ogrodową. Warto jednak zapewnić mu podłoże lekkie i przepuszczalne. Te krzewy liściaste doskonale znoszą suszę i są całkowicie odporny na mróz.
Do sadzenia Berberis Thunbergii erecta przystępujemy wczesną wiosną lub jesienią, gdy ziemia jest wilgotna a parowanie umiarkowanie. Sadzonki kupione w donicach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, od wiosny do jesieni. Zanim rozpoczniemy sadzenie, konieczne jest odchwaszczenie gleby. Następnie wykopujemy dołek o średnicy 30 cm i głębokości 40 cm. Glebę na dnie i ściankach dołka wzruszamy. Dzięki temu roślina lepiej się ukorzeni. Po wyjęci berberysu z donicy rozluźniamy korzenie. Muszą one mieścić się swobodnie w dołku. Wsadzamy ciernisty krzew i obsypujemy bryłę korzeniową ziemią i ugniatamy. Następnie skracamy pędy o 1/3 wysokości.
Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania gałęzi? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.
Berberys erecta łatwo się przyjmuje. Warunkiem jest odpowiednio głęboko umieścić roślinę w dołku. Szyjka korzeniowa powinna znajdować się na poziomie ziemi. Najlepiej posadzić krzew na głębokości na jakiej rósł w donicy. Wokół niego formujemy misę z ziemi, która zatrzyma wodę w obrębie bryły korzeniowej. Na koniec podlewamy obficie i okrywamy podłoże ściółką. Rozstawa sadzonek berberysu Erecta na żywopłot uzależniony jest od tego, jaką gęstość chcemy uzyskać. Rozstawa na żywopłot nieformowany, który utworzy zbitą gęstwinę to maksymalnie 40 cm. Na żywopłoty formowane rozstawa sadzonek jest większa i minimalnie wynosi 50 cm. Berberys thunberga erecta prezentuje się bardzo dobrze w ogrodzie.
Berberys erecta - uprawa i pielęgnacja
Ta odmiana berberysu Thunberga jest odporna na szkodniki i choroby. Jej uprawa nie wymaga działań ochronnych. Choroby grzybowe mogą pojawić się wtedy, gdy posadzimy go w podmokłej glebie. Rośliny podlewa się rzadko, gdyż długo wytrzymują bez wody. Wymagają podlewania w czasie długotrwałej suszy. Należy wtedy podlewać intensywnie, lecz rzadko. W kwietniu lub maju warto nawieźć krzewy nawozem naturalnym. Można zastąpić go nawozem wieloskładnikowym do krzewów kwitnących w dwóch dawkach dozowanych co 2 lub 3 tygodnie. Te krzewy liściaste są zimotrwałe i nie wymagają ochrony przed mrozem.
Już pod koniec lutego w czasie ładnej, bezdeszczowej i bezmroźnej pogody przystępujemy do cięcia. Usuwamy stare i uszkodzone gałązki. Przycinamy cienkie, zbyt wybujałe na boki wyprostowane pędy poprawiając pokrój ciernistego krzewu. Wykonujemy to ostrym sekatorem lub nożycami, gdyż zapewni to gładką powierzchnię cięcia. Staramy się nie postrzępić powierzchni. Większe rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą. W ten sposób reguluje się lekko jego kształt, ogranicza wysokość i szerokość. Do cięcia należy założyć gruber rękawice ochronne, gdyż jest to ciernisty krzew. Można przycinać go intensywnie formując różnorodne kształty. Po kilku latach uprawy warto przeprowadzić cięcie prześwietlające, polegające na usunięciu starych pędów i prześwietleniu krzewów.
Zielony berberis thunbergii erecta to ciernisty krzew, którego sadzenie i uprawa są proste i niewymagające. Wyróżnia się pośród innych odmian berberysu swoją dekoracyjnością i pokrojem. Te gęste krzewy liściaste z wyprostowanymi pędami ozdobią każdy ogród i stworzą nieprzebyty żywopłot. Berberys thunberga erecta to wybór wart rozważenia.
Powiązane artykuły
-
Berberys kolumnowy - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, na żywopłot
-
Berberys admiration – uprawa, pielęgnacja, cena, rozmnażanie
-
Berberysy karłowe - bagatelle thunberga i inne odmiany - uprawa, cięcie, porady
-
Berberysy pospolite, inaczej zwyczajne – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, właściwości
-
Berberysy czerwone Thunberga – odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady