Berberys Thunberga - charakterystyka rośliny

Berberys Thunberga - Berberis thunbergii, to gatunek, należący do rodziny berberysowatych - Berberidaceae. Ta popularna roślina naturalnie występuje w Japonii, natomiast w Polsce, uprawiana jest jako roślina ozdobna. Wielką zaletą jest to, że dostępna jest ona w wielu różnych odmianach.

Warto wiedzieć, że berberys Thunberga - Berberis thunbergii, to gęsty krzew, który charakteryzuje się cierniami i silnym rozgałęzieniem. Może on dorastać do około 1,5-2,5 m wysokości i podobnej szerokości. Jego korona jest gęsta, a pędy boczne lekko przewisają. Kanciaste i cierniste pędy są głównie pojedyncze i wybarwione na czerwonobrązowy kolor.

Dekoracyjne są także odwrotnie jajowate, kanciaste i całobrzegie liście, które jesienią wybarwiają się na odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. Wtedy właśnie możemy zobaczyć, że nasz zielony berberys kolumnowy, zmienił się w żółty kolumnowy krzew lub też czerwony kolumnowy żywopłot. Musimy jednak pamiętać, że berberys Thuberga - Berberis thunbergii, nie jest zimozieloną rośliną, dlatego, jeśli chcemy zimozielony żywopłot, musimy zdecydować się na coś innego.

Kwiaty tych berberysów są drobne i zebrane po kilka w pęczki. Wybarwiają się one na żółtoczerwonawy kolor i pojawiają się w maju. Z kolei owoce są koralowoczerwone, niewielkie i eliptyczne. System korzeniowy jest silny, szeroki, ale płytko rozgałęziony i wykształca dużo drobnych korzeni. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywopłotach.

Berberys Thunberga - odmiana 'Erecta' i 'Red Pillar'

Jeśli zależy nam na tym, by w naszym ogrodzie pojawiły się elementy barwne w postaci krzewów, warto zwrócić na dwie odmiany berberysu Thunberga, jakimi są 'Erecta' i 'Red Pillar'. Taki żółty kolumnowy krzew, tak samo, jak i czerwony kolumnowy berberys, będą doskonałym tłem lub dodatkiem do elementów zieleni.

Zacznijmy więc od pierwszej odmiany, jaką jest berberys Thunberga 'Erecta', będący żółtym kolumnowym krzewem. Charakteryzuje się on wyprostowanymi pędami i jasnozielonymi liśćmi, które w okresie jesiennym wybarwiają się na purpurowo. Żółte kwiaty pojawiają się od V do VII i świetnie współgrają z liśćmi i czerwonymi owocami.

Czerwonym kolumnowym krzewem jest natomiast berberys Thunberga 'Red Pillar', który dorasta do około 1,5-2 m wysokości. Bardzo ozdobnym elementem są jego liście, które po stronie spodniej są zielone, natomiast z od drugiej strony ich kolor jest czerwony i purpurowy. Jesienią liście pozostają czerwone, tworząc z owocami jednolity kolor.

Godne polecenia są również berberysy karłowe, ponieważ możemy je zastosować na obwódki. Berberys karłowy jest również znacznie łatwiejszą rośliną do przycinania. Co więcej, polecane są również takie odmiany jak, 'Atropurpurea', 'Atropurpurea Nana' i 'Green Carpet'.

Berberys kolumnowy - co musimy wiedzieć o jego uprawie

Zanim w naszym ogrodzie znajdą się krzewy, jakimi są berberysy Thunberga, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania mają rośliny oraz jak powinna przebiegać ich uprawa i pielęgnacja. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie zbędnych problemów i trudności przy uprawie.

Zacznijmy więc od tego, że berberys Thunberga - Berberis thunbergii, nie jest wymagający pod względem gleby, na której rośnie. Tak naprawdę wystarczy mu przeciętna gleba ogrodowa, lecz lepiej, by była ona świeża, a jej odczyn pH mieścił się w granicy od kwaśnego do lekko zasadowego.

Berberys kolumnowy na żywopłot podczas przycinania, czyli berberys Thunberga i jego uprawa
Berberys kolumnowy, berberys Thunberga krok po kroku, czyli uprawa i pielęgnacja

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest dobór stopnia nasłonecznienia. Otóż berberysy kolumnowe zdecydowanie najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, natomiast nie należy ich sadzić w cieniu, ponieważ wtedy ich atrakcyjne ulistnienie nie wybarwia się tak intensywnie, jakbyśmy tego oczekiwali.

Sadząc berberys, musimy pamiętać, że rozrasta się on do około 1,5 m szerokości. Dlatego, jeśli chcemy stworzyć z niego formowany bądź nieformowany żywopłot, nie powinniśmy sadzić roślin w odstępie 10 cm, ale sadzić maksymalnie 2-3 sztuki na 1 m2. W ten sposób będą się one mogły swobodnie rozwijać.

Jeśli chodzi natomiast o przycinanie, berberys Thunberga bardzo dobrze znosi ten zabieg pielęgnacyjny. Właśnie dlatego bez problemu możemy z niego uformować dowolnej wysokości żywopłot. Roślina ta nadaje się nie tylko do ogrodu, ale także do parków czy zieleni przyulicznej, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza. Dodatkowo jest też odporny na mróz i suszę.

ikona podziel się Przekaż dalej