Bodziszek drobny - charakterystyka

Bodziszek drobny (Geranium pusillum) jest gatunkiem, który zalicza się do rodziny bodziszkowatych. W naszym kraju możemy go spotkać głównie na terenie nizin, a także na obszarze przedgórzy. Natomiast jego ojczyzną jest głównie Iran oraz Turkmenistan. Roślina bardzo szybko rozprzestrzeniła się niemalże na całym świecie.

Roślina jednoroczna dorasta maksymalnie do ok. 30-40 cm wysokości. Wyróżnia się tym, że jest ona pokryta licznymi włoskami. Okres kwitnienia przypada od maja do października. W tym czasie pojawiają się bardzo drobne kwiaty o jasnofioletowym lub różowym zabarwieniu. Po okresie kwitnienia wyrastają owoce w postaci rozłupni, w której znajdują się liczne nasiona.

Popularne gatunki bodziszka

W rodzaju bodziszka bodziszek drobny nie jest jedynym przedstawicielem, którym warto się zainteresować. O ile bodziszek drobny najczęściej traktowany jest jako uciążliwy chwast, tak w przypadku innych gatunków, mamy do czynienia z niezwykłymi walorami ozdobnymi. Dlatego dobrze jest sprawdzić, jakie jeszcze gatunki bodziszków możemy uprawiać w swoim ogrodzie, ciesząc się pięknymi kwiatami.

Do takich gatunków bodziszka zalicza się m.in.:

  • Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) - niewysoka bylina, która dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Za dekoracyjne uważa się nie tylko kwiaty pojawiające się od czerwca do lipca, dając piękne różowo-fioletowo zabarwienie. Ponieważ jesienią przebarwiają się także liście na pomarańczowo.
  • Bodziszek kosmaty (Geranium molle) - roślina jednoroczna dorastająca maksymalnie do 30 cm wysokości. Wyróżnia się ona jasnofioletowymi kwiatami, które pojawiają się od maja do września. Jest to gatunek najczęściej rosnący na wrzosowiskach, a także stanowiskach w pełnym nasłonecznieniu.
  • Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) - jest to bardzo popularna roślina spotykana na terenie niemalże całej Polski. Ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze. Gatunek rosnący głównie na terenach wilgotnych, w zaroślach, a także na obrzeżach lasu. Wyróżnia się on tym, że w okresie wakacyjny, fioletowo-niebieskie kwiaty o niedużej średnicy.
  • Bodziszek lśniący (Geranium lucidum) - gatunek rosnący głównie w terenach górskich. Roślina osiąga maksymalnie do 40 cm wysokości. W okresie od maja do sierpnia pojawiają się drobne kwiaty o zabarwieniu różowym.
  • Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) - jest to gatunek rosnący najczęściej na terenie Karpat. Roślina osiąga do 70 cm wysokości. W odróżnieniu od innych gatunków bodziszka jest to gatunek kwitnący na ciemnofioletowo. Kolor kwiatów nawet wpada w odcień czerni.
  • Bodziszek gołębi (Geranium columbinum) - jest to gatunek rosnący głównie na terenie Wschodniej oraz Północnej Europy. Roślina nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. Od maja do sierpnia pojawiają się drobne kwiaty o zabarwieniu różowo-fioletowym.

Bodziszek drobny - wymagania

Bodziszek drobny raczej nie jest traktowany jako roślina uprawna. Jednak z powodzeniem możemy zauważyć jej wymagania, obserwując naturalne stanowisko, w którym możemy spotkać bodziszka drobnego. Właśnie po sporej ekspansji tego gatunku możemy zaobserwować, że roślina bardzo szybko przystosowuje się niemalże do każdego rodzaju warunków.

Bodziszek drobny wcale nie potrzebuje żyznych gleb, ponieważ kwiaty możemy najczęściej spotkać na różnego rodzaju nieużytkach. Ponadto spotykany jest często przy drogach, w murawach, a nawet na wysypiskach. Bodziszek drobny najlepiej przystosowuje się na glebach bogatych w azot. Dlatego często spotykany jest w uprawach ogrodowych bądź rolnych. Wtedy jednak traktowany jest jako uciążliwy chwast.

Uprawa bodziszka - liczne odmiany

Jeżeli chcemy się zdecydować na uprawę bodziszka, to już wiemy, iż bodziszek drobny nie jest najlepszym okazem do tego celu. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na okazy ozdobne, takie jak bodziszek kantabryjski, bodziszek czerwony, bodziszek himalajski, czy też bodziszek korzeniasty. Każdy z tych gatunków posiada liczne odmiany różniące się między sobą przede wszystkim kolorem i pokrojem kwiatów.

Delikatne kwiaty bodziszka łąkowego oraz jego sadzenie i uprawa w ogrodzie na rabacie
Bodziszek drobny to roślina o małych wymaganiach, a jej pielęgnacja i uprawa są bardzo proste

Wśród popularnych odmian wyróżnia się m.in. takie okazy jak:

  • Bodziszek kantabryjski Biokovo - odmiana wyróżniająca się białymi kwiatami
  • Bodziszek kantabryjski Karmina - odmiana o różowych kwiatach
  • Bodziszek kantabryjski Saint Ola - odmiana o białych kwiatach i różowych pręcikach
  • Bodziszek kantabryjski Cambridge - odmiana o jasnofioletowych kwiatach
  • Bodziszek korzeniasty Czakor - odmiana o intensywnie różowych kwiatach
  • Bodziszek czerwony Elke - odmiana o czerwonych kwiatach z jasnymi obrzeżami na płatkach
  • Bodziszek Azure Rush - odmiana o wyjątkowo błękitnych kwiatach

Sprawdź także ten artykuł: Bodziszek korzeniasty - charakterystyka, wymagania, sadzenie, uprawa.

Bodziszek drobny jako uciążliwy chwast

Bodziszek drobny najczęściej jest traktowany jako uciążliwy chwast polny oraz ogrodowy. Dlatego osoby, które borykają się z nieproszonym gościem, chcą się dowiedzieć, w jaki sposób wygląda skuteczne zwalczanie tej rośliny. Należy mieć na uwadze, że w ogrodzie spotykany jest bardzo rzadko. Jednak jego pojawienie się jest niezwykle zgubne dla uprawianych roślin ze względu na zabieranie cennych związków organicznych.

Dlatego gleba, na której rośnie bodziszek drobny, szybko zostaje pozbawiona przede wszystkim azotu, a także wody. To może doprowadzić do dużych strat w uprawie. Ponadto bodziszek drobny wyróżnia się długim korzeniem, przez co bardzo silnie konkuruje o dostęp do wody nawet z roślinami okopowymi. Jest to uciążliwy chwast polny, który robi największe spustoszenie w uprawach lucerny oraz koniczyny. Jednak roślina spotykana jest także w uprawach zbożowych.

Zwalczanie bodziszka drobnego - jaki oprysk będzie najlepszy?

Chwast polny, którym jest bodziszek drobny, najczęściej jest zwalczany jeszcze na etapie, zanim roślina rozpocznie swoją ekspansję. Ponieważ rolnicy stosują prewencyjny oprysk. Jeżeli jednak nie było możliwe zwalczanie bodziszka drobnego jeszcze przed rozwojem rośliny, należy zastosować odpowiedni oprysk, który poradzi sobie z nieproszonym gościem. Do takich polecanych produktów zalicza się m.in. Rapsan Plus, Trustee Hi-Aktiv SL, czy też Click Premium 400 SC.

Na szczęście w ogrodzie bodziszek drobny jest zdecydowanie rzadziej spotykany, dlatego jego zwalczanie nie musi się odbywać na tak dużą skalę. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem na ten polny chwast jest odpowiednia prewencja. Bodziszek drobny najbardziej sobie ceni zasadowe gleby bogate w azot. Dlatego jeżeli będziemy zbyt mocno nawozić swoje uprawy to ten niechciany chwast polny może zagościć również w naszym ogrodzie. Jeżeli jednak już się pojawi, chemiczny oprysk powinien być traktowany jako ostateczność. Dobrze jest robić regularny przegląd ogrodu i zdecydować się na fizyczne zwalczanie chwastów. W ten sposób nie doprowadzimy do rozwoju rośliny. Natomiast, gdy ekspansja bodziszka drobnego będzie zbyt duża, wtedy należy zastosować oprysk, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej karencji.

ikona podziel się Przekaż dalej