Bodziszek kantabryjski - opis, wymagania, sadzenie, zimowanie
Bodziszek kantabryjski Geranium x cantabrigense to kępiasta bylina, która zachwyca swoimi wspaniałymi kwiatami. Mają piękne kolory i wyróżniają się na tle ciemnozielonych liści, co sprawia, że są bardzo dekoracyjne. Dowiedz się, jak uprawiać bodziszka kantabryjskiego!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bodziszek kantabryjski i inne bodziszki
Bodziszek to rodzaj roślin z rodziny bodziszkowatych, która obejmuje ponad 300 gatunków! Wiele z nich jest uprawianych ze względu na ładny pokrój. W Polsce aż 16 z nich pojawia się w naturze, a kilka kolejnych jest uprawianych jako rośliny ozdobne.
Bodziszki to najczęściej byliny, chociaż zdarzają się także rośliny jednoroczne. Cechą charakterystyczną roślin jest bardzo intensywny zapach liści. Z tej grupy pochodzi geranium, tak zwana anginka – roślina doniczkowa o grubych liściach. W ogrodzie najczęściej sadzi się gatunki o ozdobnych kwiatach i wyjątkowo ciekawych liściach. Rośliny doczekały się stworzenia bardzo wielu różnych odmian, a nawet gatunków mieszańcowych, którym jest bodziszek kantabryjski. Jest to dość popularna roślina i pojawia się w naszych ogrodach niemal tak samo często jak bodziszek korzeniasty czy bodziszek drobny.
Bodziszek kantabryjski – opis gatunku
Bodziszek kantabryjski to wyjątkowa hybryda. Pochodzi ze skrzyżowania bodziszka dalmatyńskiego i korzeniastego i ma cechy każdego z tych gatunków. Jak większość roślin bodziszkowatych, rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom i tworzy okazałe kępy o szerokości około 50 cm. Ma dość duże liście – mają nawet 10 cm średnicy! Są lekko okrągławe i maja charakterystyczne klapowanie. Ich cechą charakterystyczną jest dość intensywny zapach, typowy dla wszystkich roślin z rodziny Geranium.
Bodziszek kantabryjski jest w ogrodzie dekoracyjny przez cały rok. Pięknie wygląda jesienią – przebarwia się na żółto lub czerwono. Latem natomiast na owłosionych pędach pojawiają się ciekawe kwiaty. Składają się w kilkukwiatowe wierzchotki, które wyrastają na około 30-centymetrowych pędach. Kwiaty są podobne do tych, jakie ma bodziszek drobny, są delikatne i ładne, ale znacznie większe – mają około 2,5 do 3 cm.
Bodziszek kantabryjski i jego odmiany
Kwiaty bodziszka kantabryjskiego zazwyczaj mają fioletowy kolor, jednak jest kilka bardzo ciekawych odmian, które mają zupełnie inne barwy. Odmiana ‘Karina’ ma ciekawe, karminowo-różowe kwiatostany, które są nieco niższe niż u typowego gatunku. ‘Cambridge’ o fioletowych kwiatach są mocno wzniesione.
Interesująco prezentuje się odmiana ‘Bikovo’, która ma biało-kremowe kwiaty z czerwonymi pręcikami i słupkami. Ta odmiana pięknie prezentuje się w zestawieniu z typowymi, fioletowymi lub różowymi kwiatami. Biało-kremowe kwiaty ma także odmiana ‘St. Ola’, która na dodatek jest znacznie wyższa – ma nawet 60 cm wysokości.
Stanowisko dla bodziszka kantabryjskiego
Uprawa bodziszka kantabryjskiego nie należy do trudnych. Tak naprawdę jest to roślina niewymagająca, trwała i zdrowa. Wysoka odporność na mróz i przejściowe okresy suszy sprawia, że jest długowieczna i bardzo długo rośnie w jednym miejscu.
Stanowisko dla bodziszka kantabryjskiego jest takie same jak bodziszka drobnego lub korzeniastego. Roślina dobrze rośnie w słońcu lub lekkim zacienieniu. Lubi przeciętne gleby – na mocno żyznych i głęboko uprawianych zaskakująco rozwija się wolniej. Bodziszek musi mieć zapewnione wilgotne i przepuszczalne stanowisko, by móc dobrze się rozwijać.
Jak większość roślin kępiastych, bodziszek najlepiej wygląda w grupach. Można zrobić mieszaną kompozycję różnych odmian, które mają wspaniałe, nietypowe kolory. Sadzi się go także w ogrodach skalnych, ponieważ mają bardzo małe wymagania. Optymalną rozstawą dla bodziszków jest 3-7 sztuk na 1 m2. Rośliny wykorzystuje się do zadarniania gleby pod drzewami lub do tworzenia kwiatowych dywanów. Ze względu na niewielkie wymagania, bodziszek kantabryjski jest chętnie wybierany do obsadzania parków i miejskich skwerków. To naprawdę wytrzymała i trwała roślina. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł: 10 najpiękniejszych roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę – oto nasze typy.
Bodziszek kantabryjski – pielęgnacja i rozmnażanie krok po kroku
Pielęgnacja bodziszków jest bardzo mało wymagająca. Idealnie nadaje się dla początkujących ogrodników lub osób, które mają niewiele czasu. Można zastosować go także na działkach, na które rzadko się przyjeżdża, bo ani podlewanie, ani nawożenie nie są ważne w pielęgnacji bodziszków. Uprawa nie wymaga nawożenia, ponieważ bodziszek woli zdecydowanie mniej żyzne podłoże. Jest to roślina zimozielona i bardzo trwała, więc nie trzeba jej szczególnie osłaniać przed zimą.
Rozmnażanie bodziszka kantabryjskiego jest możliwe tylko wegetatywnie. W końcu jest to mieszaniec dwóch gatunków, więc nie pobiera się jego nasion. Wczesną wiosną albo już po kwitnieniu dzieli się rośliny i można je rozsadzić w nowe miejsca. Taki zabieg pomaga także utrzymać młode i mocno zagęszczone rośliny.