Bodziszek korzeniasty – opis rośliny

Bodziszek korzeniasty jest typowym przedstawicielem rodziny bodziszkowatych. To długowieczna bylina, częściowo zimozielona, która wyróżnia się niewysokim pokrojem. Dorasta jedynie do 30-50 cm wysokości i tworzy gęste kobierce zielonych liści i różowych kwiatów. Liście są odziomkowe i dość duże, ozdobnie klapowane. Są grube i lepkie w dotyku, podobnie jak pierwiosnki. Mają charakterystyczny dla bodziszków (Geranium) zapach. Jesienią przebarwiają się na czerwono, co jest dodatkową ozdobą w ogrodzie.

Bodziszek korzeniasty, podobnie jak bodziszek cuchnący, kwitnie od maja do czerwca. Zdobi ogród, kiedy pierwiosnki, krokusy i żonkile już przekwitną. Ozdobą są kwiatostany złożone z płaskich, pojedynczych i drobnych kwiatów. Mają jedynie 2,5 cm średnicy, ale są tak liczne, że roślina cała wydaje się obsypana kwieciem. Najczęściej mają różowy kolor. Bodziszek łatwo rozprzestrzenia się poprzez podziemne kłącza.

Odmiany bodziszka korzeniastego

Bodziszek korzeniasty występuje w kilku ciekawych odmianach. Mają inny kolor kwiatów niż podstawowy gatunek. Najciekawszy jest bodziszek korzenisty biały ‘Spessart’. Jest najbardziej delikatny ze wszystkich odmian. Biały ‘White Ness’ także często pojawia się w ogrodach. Na uwagę zasługuje także ‘Album’ – odmiana, która ma nietypowe, lekko różowawe zabarwienie.

Kolorowe odmiany bodziszka korzeniastego także zasługują na zaproszenie do ogrodu. ‘Bevan’s Variety’ o ciemnych, czerwono-fioletowych kwiatach ładnie wygląda w kompozycji ze swoimi białymi kuzynkami. Rośliny tworzą piękny kontrast. Purpurowy, głęboki odcień kwiatów ma także ‘Czakor’. ‘Variegatum’ natomiast wyróżnia się ciemnoróżowym kolorem i nietypowymi liśćmi. Są one ozdobione kremowymi, wyraźnymi smugami, odcinającymi się na tle ciemnozielonych liści.

Bodziszek korzeniasty w ogrodzie

Bodziszek korzeniasty to mało wymagająca roślina. Dzięki temu jego uprawa nie jest skomplikowana. Potrzebuje średnio urodzajnego i lekko wilgotnego podłoża. Poza tym jest mu obojętny i poziom nasłonecznienia, i próchnica w glebie. Lekkie wahania poziomu pH podłoża także dobrze znosi. Na dodatek jest bardzo odporny na mróz, więc w polskim klimacie czuje się świetnie. Część liści zachowa aż do wiosny.

Bodziszki najczęściej sadzi się na rabatach i w ogrodach skalnych. Dobrze radzą sobie w płytkich nieckach między kamieniami, ponieważ mają niezbyt głęboki system korzeniowy. Na rabatach są dość ekspansywne, więc konieczna jest odpowiednia rozstawa. Kępy bodziszków rozmnażają się przez podział lub z pobranych sadzonek pędowych ukorzenionych w wodzie. Warto je regularnie ograniczać, by nie były zbyt ekspansywne.

Bodziszek korzeniasty – pielęgnacja i podlewanie

W zasadzie bodziszek korzeniasty to roślina, która uprawia się sama. Nie potrzebuje żadnych większych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście w czasie największych upałów będzie wdzięczna za podlewanie, ale już nawożenie nie jest w ogóle konieczne.

Kwiaty bodziszka korzeniastego oraz charakterystyka i wymagania oraz pielęgnacja bodziszków
Bodziszek korzeniasty i jego charakterystyka, sadzenie, pielęgnacja oraz uprawa rośliny

Pielęgnacja bodziszka ogranicza się do odchwaszczania i usuwania owocostanów i przekwitłych kwiatostanów. Nie dość, że są szpecące, to jeszcze osłabiają roślinę. Odchwaszczanie nie jest jednak zbyt wielkim wyzwaniem. Tak naprawdę bodziszek korzeniasty, podobnie jak bodziszek cuchnący, sam radzi sobie z zagłuszaniem mniejszych chwastów. Problemem są jedynie perz i podagrycznik, ponieważ są bardzo wytrwałe i często wyrastają tuż przy kępach bodziszków.

Zastosowanie bodziszka w ogrodzie

Ze względu na swoje ładne kwiaty i delikatny pokrój, bodziszek korzeniasty pojawia się w ogrodach przede wszystkim ze względów estetycznych. Jest po prostu bardzo ładny. Jednak warto wiedzieć, że zapach jego liści jest wspaniałym antidotum na nawiedzające ogród szkodniki.

Odstrasza owady, a przede wszystkim ślimaki. Posadzenie bodziszka w okolicy roślin uprawnych i ozdobnych to najlepszy sposób na naturalną ochronę roślin. Ludzie odczuwają zapach grubych liści bodziszka jako dość przyjemny, jednak dla insektów i ślimaków jest nieprzyjemny. Odstrasza także koty, co może być dodatkową zaletą. Jest nie do zniesienia również dla komarów – warto pomyśleć o rozsadzeniu kilku kęp w okolicy tarasu, gdzie lubimy spędzać czas letnimi wieczorami. Sprawdź także artykuł: Bodziszek żałobny i bodziszek leśny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie.

Właściwości lecznicze bodziszka korzeniastego

Bodziszek korzeniasty to roślina o wielu zaletach. Ma także właściwości lecznicze, które wykazują wszystkie odmiany tego gatunku. Susz liści i kwiatów można kupić w dobrych sklepach zielarskich, można jednak przygotować go samodzielnie, zbierając dziko rosnące lub ogrodowe rośliny. Zbiór przeprowadza się latem, kiedy rośliny są świeże i otwarte. Najlepiej robić to, jak już opadnie rosa. Susz z kwiatów zaparza się w 200 ml wody. Tak przygotowany napar można pić lub stosować na skórę.

Bodziszek ma szereg właściwości leczniczych. Najbardziej znany jest jako środek przeciwkrwotoczny, poleca się go kobietom o nieregularnych miesiączkach. Do tego sprzyja leczeniu cukrzycy, a doraźnie można go pić w przebiegu zapalenia jelit, dwunastnicy, przełyku i żołądka. Napar z bodziszka stosuje się także zewnętrznie, na przykład w formie okładów na oczy – działa kojąco na zapalenie spojówek i powiek oraz inne choroby oczu. Łagodzi stany zapalne w obrębie śluzówek, na przykład w okolicy narządów płciowych, gardle czy jamie ustnej. Stosuje się go także przy opryszczce ust. Ta wyjątkowa roślina ma tak szerokie zastosowanie, że warto zebrać chociaż trochę kwiatów i na wszelki wypadek mieć na jesień i zimę przygotowany susz.

ikona podziel się Przekaż dalej