Bodziszek żałobny na tle innych bodziszków

Bodziszki to duża grupa roślin. Większość gatunków wyróżnia się ładnym kwitnieniem, delikatnymi kwiatuszkami wyrastającymi na szczycie kępiastej rośliny. Na dodatek ich liście mają intensywny zapach – typowy dla tej rośliny, który możesz znać na przykład z balkonowych pelargonii. Najbardziej powszechnym w Polsce gatunkiem jest bodziszek łąkowy. W naszych warunkach klimatycznych to roślina naturalna. W ogrodach pojawiają się także bodziszek drobny i kantabryjski.

Bodziszek łąkowy i drobny to niewielkie rośliny o delikatnych kwiatach w niebieskim kolorze. Bodziszek żałobny bardzo różni się od tych gatunków. Jest znacznie wyższy – kępy mają około 70 cm wysokości. Kwitnienie trwa od maja do sierpnia, ale jeśli jest ładna pogoda, pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się nawet w październiku. Kwiaty są bardzo drobne, mają zaledwie około 2 cm średnicy. Kolory bodziszka żałobnego są różne: od bieli, poprzez róż, niebieski, fiolet aż do czarnego.

Ciemne odmiany nocą i wieczorem wyglądają jak czarne, stąd nazwa rośliny. Na dodatek bodziszek żałobny często sadzi się na cmentarzu, ponieważ ma naprawdę małe wymagania. Ich mocne korzenie są mało ekspansywne i nie niszczą kamiennych nagrobków. To roślina mocno zwracająca na siebie uwagę. Warto posadzić je w ogrodzie lub na rabacie, na przykład w jednogatunkowej kompozycji lub jako ciemny aspekt kolorystyczny w barwnej aranżacji wielokwiatowej. Bodziszek żałobny jest wykorzystywany także jako roślina okrywowa.

Bodziszek żałobny – najciekawsze odmiany

Jest bardzo wiele odmian bodziszka żałobnego. Cieszą się dużym powodzeniem, ale warto wiedzieć, że czasami nie pojawiają się nazwy odmianowe w sklepach. Zarówno w sklepach stacjonarnych i online, najczęściej występuje tylko pod nazwą bodziszek żałobny albo bodziszek. Kwiaty mają najróżniejsze kolory, najbardziej popularne są fioletowe. Najciemniejsze są kwiaty odmiany ‘Raven’. Mają ciemnofioletowy kolor, nocą są prawie czarne.

Bodziszek żałobny może występować także pod nazwami „Czarna wdowa” lub podobnymi do tego określenia.

Bodziszek żałobny w ogrodzie – uprawa i wymagania

Uprawa bodziszka żałobnego jest tak prosta, ponieważ jest to jedna z tych roślin, które za wiele nie potrzebują do rozwoju. Lubią słońce, ale będą dobrze rosły także pod drzewami lub w lekkim półcieniu. Nadają się na cmentarz lub do ogrodu skalnego, gdzie nie mają za dużo miejsca, mogą rosnąć także na rabatach.

Bodziszek żałobny najlepiej rozwija się w żyznym i dość dobrze przepuszczalnym podłożu. Musi mieć zapewnione dobre nawodnienie, ziemia nie może być zbyt sucha. Szybko przesychające piaski zdecydowanie nie sprawdzą się zbyt dobrze. Jednak roślina dobrze radzi sobie z przejściowymi suszami. Nie wymaga także szczególnie dużego poziomu nawodnienia i zawartości składników odżywczych w podłożu. W nieco gorszych warunkach bodziszek może mniej obficie kwitnąć, ale potrafi wytrzymać naprawdę bardzo złe warunki. Jest to roślina w pełni mrozoodporna. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł: 10 najpiękniejszych roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę – oto nasze typy.

Pielęgnacja bodziszka żałobnego

Bodziszek żałobny nie potrzebuje szczególnej opieki. Jego kwitnienie można wzmacniać, dodając odpowiednią ilość wody roślinie co kilka dni. Można także zadbać o nawiezienie podłoża przed sadzeniem, by roślina świetnie się rozwijała. Nie jest to jednak konieczne, tak naprawdę to bardzo wytrzymała roślina o minimalnych wymaganiach.

Bodziszek jest mrozoodporny, a w naszych warunkach klimatycznych wytrzymuje nawet największe spadki temperatur. Dlatego nie trzeba okrywać go na zimę. Nie jest jednak wieczniezielony, co oznacza, że późną jesienią liście zamierają. Nie wyglądają ładnie, ale warto zostawić je na roślinie aż do wiosny. Po pierwsze zimują pod nimi różne owady, na przykład biedronki. Do tego dzięki okrywie z liści w kolejnym roku wschodzą samosiejki bodziszków, które potrzebują lekkiej ochrony. Zaschnięte liście zmieniają się w próchnicę i nawożą dodatkowo rośliny w ogrodzie. Na ich miejscu wyrosną nowe listki.

Bodziszek żałobny – zastosowanie

Bodziszek żałobny to roślina o bardzo dużym uroku. Aby jednak mógł go pokazać, trzeba go odpowiednio wyeksponować. Pojedyncze bodziszki ładnie wyglądają, jednak roślina najpiękniejsza jest w większej grupie. Na rabatach, skalniakach, w pobliżu ścieżek. Warto posadzić bodziszki tam, gdzie będą dobrze widoczne. Im jaśniejsze kwiaty, tym trudniej dostrzec roślinę z daleka.

Bodziszki żałobne wykorzystuje się także do zrobienia dywanów i kwiatowych kobierców. Przez całe lato zdobią ogród. Można sadzić je także w pojemniki lub na podniesionych grządkach. W porównaniu do pozostałych bodziszków, ten gatunek jest mniej ekspansywny i nie trzeba się szczególnie przejmować tym, że szybko zarośnie cały ogród.

ikona podziel się Przekaż dalej