Bukszpan drobnolistny - charakterystyka

Bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla ‘Faulkner’) jest zimozielonym krzewem liściastym zaliczającym się do rodziny bukszpanowatych. Jeden z najpopularniejszych gatunków obok 100 pozostałych, które możemy spotkać przede wszystkim w Afryce Południowej. Gatunek microphylla został wyselekcjonowany w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych.

Długowieczny krzew dorasta dopiero po kilku latach do ok. 1,2-1,5 m wysokości. Roślina wyróżnia się przede wszystkim zaokrąglonymi liśćmi o intensywnie zielonym zabarwieniu. W okresie zimowym zmieniają one odcień na brązowy. Okres kwitnienia przypada od marca do maja. W tym czasie pojawiają się bardzo drobne, żółte kwiaty. Wydzielają charakterystyczny, choć mało przyjemny zapach, który przyciąga różne owady. Cały krzew microphylla tworzy kulisty pokrój.

Buxus microphylla - uprawa

Krzew doskonale przyjmie się niemalże na każdych warunkach. Ziemia nie musi być wyjątkowo żyzna. Wystarczy w zupełności umiarkowana gleba, która wyróżnia się odczynem obojętnym lub lekko zasadowym. Natomiast rzeczywiście faulkner niezbyt dobrze przyjmie się na glebach piaszczystych, terenach podmokłych. Nie powinno się również sadzić bukszpanu drobnolistnego w pobliżu iglaków, ponieważ kulisty krzew źle znosi kwaśny odczyn gleby.

Buxus microphylla doskonale poradzi sobie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i również cienistym. Roślina doskonale poradzi sobie nawet w ogrodach położonych w wielkich aglomeracjach miejskich, ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza. Microphylla świetnie poradzi sobie zarówno z suszą, jak i również mroźnymi dniami. Warto jednak kulisty krzew osłonić przed silnymi mrozami, jeżeli decydujemy się na jego uprawę we Wschodniej części kraju, przy jednoczesnym stanowisku słonecznym. W takich warunkach krzewy są narażone na bardzo duże amplitudy temperatury.

Bukszpan drobnolistny, buxus microphylla na tle kostki brukowej oraz jego uprawa
Jakie wymagania ma bukszpan drobnolistny, buxus microphylla, czyli co warto wiedzieć

Jak już wcześniej wspomniano, bukszpan drobnolistny daje bardzo dużo możliwości, jeżeli chodzi o obsadzenia. Odpowiednia rozstawa sadzonek pozwoli na stworzenie niewysokich żywopłotów, szpalerów oraz obwódek. Można je obsadzać również pojedynczo lub zdecydować się na uprawę pojemnikową. Bukszpan sprawdzi się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i również w parkach, a także innych formach zieleni publicznej. jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach bukszpanu.

Faulkner - zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne, które musimy wykonać w przypadku uprawy microphylla, są naprawdę niewielkie. Tak naprawdę roślina mogłaby być pozostawiona samej sobie. Ale jeżeli chcemy stworzyć z niej niskie żywopłoty lub wypielęgnowane krzewy zasadzone w doniczkach, to warto poświęcić im nieco więcej uwagi. Jeżeli chodzi o nawożenie, to nie jest ono konieczne. Jednak jeżeli będzie nam zależeć na tym, aby roślina jak najszybciej się rozrosła, to warto zastosować nawóz uniwersalny. Dobrym pomysłem są także mieszanki dedykowane typowo dla bukszpanów.

Jeżeli chcemy uzyskać w swoim ogrodzie niskie żywopłoty, to kluczowym elementem będzie odpowiednia rozstawa sadzonek. Powinna ona wynosić około 20 cm. Warto posadzić bukszpan w dwóch rzędach. Wtedy będziemy mieli pewność, że kulisty krzew rzeczywiście nam się bardzo ładnie zagęści. Oczywiście rozstawa może być nieco rzadsza. Ale jednak nie warto zmniejszać odległości między sadzonkami.

Buxus microphylla - cięcie

Uprawiając faulkner, istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie cięcie krzewu. Jest to zresztą roślina podatna na przycinanie. Warto jednak na samym początku zastanowić się nad tym, co dokładnie chcemy uzyskać. Jeżeli naszym celem są niskie żywopłoty, to cięcie pędów powinno odbywać się nawet co kilka tygodni. Oczywiście niskie żywopłoty powinny być przycinane nawet na ⅓ długości. Dzięki temu pędy będą o wiele szybciej odrastać.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na pojedyncze obsadzenia, to na pewno przycinanie nie powinno być częstsze niż dwa razy w roku. Zatem przycinanie powinno odbywać się zarówno wczesną wiosną, jak i również w sezonie jesiennym. Chyba że chcemy formować krzew na przykład w kształcie kuli bądź stożka, to wtedy przycinanie powinno odbywać się nawet co kilka tygodni. Zatem nie powinniśmy się obawiać, że bukszpan drobnolistny zalicza się do odmiany karłowej, ponieważ roślina ta bardzo lubi przycinanie. A skrócone pędy nie tylko dość szybko odrastają, ale jednocześnie stają się jeszcze gęściej zakrzewione.

Jak widzimy, uprawa bukszpanu drobnolistnego nie jest skomplikowana. W zamian otrzymamy pięknie przyozdobiony ogród krzewinkami, których liście utrzymują się przez cały rok. Warto przed zakupem sadzonek zastanowić się, jaka dokładnie forma nas interesuje. Dzięki temu będziemy mogli wcześniej zaplanować nie tylko miejsce posadzenia rośliny, ale również jej systematyczne przycinanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły