Bukszpan w donicy – najlepsze odmiany do uprawy na balkonie

Bukszpan przywędrował do nas z Ameryki Środkowej i Afryki Południowej. Aż trudno uwierzyć, ze tak dobrze znosi srogie zimy klimatu umiarkowanego, ale tak jest. Dlatego stał się bardzo popularny – to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin, która jest wykorzystywana w ogrodach. W uprawie na balkonie czy tarasie sprawdza się jednak zaledwie kilka jego odmian – tych mniejszych, które osiągają kilkadziesiąt centymetrów wysokości.

W Polsce jako bukszpan doniczkowy uprawiane są zaledwie dwa gatunki – bukszpan wieczniezielony – Buxus sempervirens i bukszpan drobnolistny – Buxus microphylla. Oba gatunki mają odmiany o wysokim pokroju i takie karłowate, które dobrze sprawdzają się na tarasie. Na szczególną uwagę zasługuje bukszpan wieczniezielony ‘Elegantissima’ o ciemnozielonych liściach z białymi obwódkami. Ciekawie prezentuje się także ‘Marginata’ o listkach obrzeżonych żółtymi paskami oraz ‘ King Midas’ o złocistym kolorze. Wszystkie te odmiany są karłowate i osiągają maksymalnie około 100 cm wysokości, ale dopiero po kilku latach uprawy. Popularny jest także bukszpan kula – roślina przycinana w taki sposób, by tworzyła regularną bryłę. Do tego celu najczęściej używana jest odmiana ‘Justin Brouwers’.

Wśród bukszpanów drobnolistnych do uprawy na balkonie nadaje się przede wszystkim ‘Blauer Heinz’. Odmiana zachwyca szaroniebieskim nalotem na ciemnozielonych liściach, co daje naprawdę niesamowite wrażenie. Ładnie wygląda także bardzo niska ‘Compacta’, która rzadko osiąga więcej niż 50 cm wysokości – to roślina idealna na niewielkie balkony.

Bukszpan doniczkowy, czyli krzewy ozdobne bukszpanu w ogrodzie – wymagania

Aby bukszpan w donicy pięknie się rozwijał, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego podłoża i pojemnika. Ziemia do bukszpanu powinna być próchnicza i żyzna, najlepiej z dodatkiem kompostu. Można wzmocnić nim standardową ziemię doniczkową, należy jednak pamiętać, by jej odczyn był lekko zasadowy lub obojętny. Inaczej roślina nie będzie się rozwijać.

Bukszpany w donicy dobrze znoszą zarówno mocne nasłonecznienie, jak i lekkie zacienienie. Nie trzeba więc szukać dla niego szczególnego miejsca. Możesz kupić kilka sadzonek i rozstawić je po całym balkonie czy tarasie. Ceny bukszpanu nie są wysokie. W końcu to roślina często kupowana na żywopłot, więc w sklepie ogrodniczym lub szkółce jedna sztuka kosztuje zazwyczaj zaledwie kilka złotych. Oczywiście ceny bukszpanu o ozdobnych liściach są wyższe, ale rzadko przekraczają 10 zł.

Bukszpan w donicy w ogrodzie, a także jego uprawa, przycinanie i pielęgnacja
Jak uprawiać bukszpan w ogrodzie, na balkonie i na tarasie, czyli bukszpan w donicy

Uprawa bukszpanu uda się wyłącznie wtedy, jeśli zapewnisz mu odpowiedni pojemnik. Powinien być dostatecznie duży, a wraz z wzrostem rośliny należy wymieniać go na coraz większy. Każda doniczka musi mieć dziurki do odprowadzania wody, inaczej korzenie mogą gnić. Sadzenie bukszpanu do nowych doniczek przeprowadza się wiosną. Przesadzanie bukszpanu powinno się wiązać z wymianą podłoża na nowe, żyzne i świeże. Ziemia do bukszpanu powinna być wzmocniona kompostem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Przycinanie bukszpanu w donicy

Przycinanie bukszpanu to zabieg konieczny. Bez regularnego skracania pędów roślina traci na gęstości. Na dodatek roślina jest bardzo podatna na formowanie i nie przeszkadza jej nawet intensywne cięcie, więc można uformować ją na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularny jest bukszpan kula, ale sprawdzają się także stożki czy nawet spirale.

Aby osiągnąć wybrany efekt, zabieg przycinania powinno się przeprowadzać dwa razy w sezonie. Pierwszy raz roślinę przycina się w marcu, jednocześnie usuwając ewentualne zniszczone mrozem lub połamane gałązki. Następnie w połowie sierpnia zabieg wykonuje się powtórnie, skracając pędy, które rosną do środka lub wystają ponad szablon kształtu rośliny. Rośliny nigdy nie przycina się jesienią, ponieważ może to oznaczać, że nie zdąży się zregenerować przed nadejściem zimowych mrozów.

Bukszpan na tarasie – pielęgnacja

Bukszpan w domu raczej średnio się sprawdza, na powietrzu jest o wiele piękniejszy. Jednakże na tarasie czy balkonie jego uprawa jest bardziej wymagająca przede wszystkim przez podlewanie. W ciepłe dni podłoże w pojemniku szybciej przesycha, więc częstotliwość podlewania musi być o wiele wyższa niż w dni chłodne i pochmurne lub deszczowe. Dlatego trudno określić, jak często należy nawadniać roślinę, trzeba zawsze sprawdzać stan podłoża. Ziemia powinna być wilgotna, nie może być ani za mokra, ani sucha. Sadzenie bukszpanu robi się wiosną i od razu należy zacząć regularnie podlewać roślinę.

Konieczne jest także nawożenie. Chociaż przesadzanie bukszpanu wiąże się najczęściej z wymianą podłoża i dodaniem kompostu do doniczki, ma on za zadanie raczej poprawić strukturę ziemi. Roślina nadal może potrzebować składników odżywczych, zarówno azotu, jak i fosforu i potasu. Dlatego stosuje się wieloskładnikowe preparaty (na przykład takie dedykowane do bukszpanu), ale należy robić to ostrożnie. Przenawożenie jest naprawdę bardzo niebezpiecznie. Dlatego można stosować niewielkie dawki nawozów rozpuszczalnych w wodzie co 2-3 tygodnie podczas podlewania, albo raz w sezonie podawać roślinie środek o przedłużonym działaniu. Zawarte w nim substancje rozkładają się powoli, dlatego nie trzeba się przejmować widmem przenawożenia rośliny. Uprawa bukszpanu i jego krzewy ozdobne to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej