Rozmnażanie bukszpanu – sposoby

Zimozielony bukszpan wspaniale się prezentuje. Jego krzewy mogą mieć bardzo różne wielkości – od małych, do dużych. Odmian jest bardzo wiele i wiele z nich świetnie sprawdzi się w naszych ogrodach. Ten sposób jest najbardziej efektowny sposób rozmnażania tego krzewu. Roślina nie wytwarza w uprawie nasion, dlatego wegetatywne metody są najbardziej skuteczne. Jak rozmnożyć bukszpan?

Niewielkie rośliny można podzielić, sadzonki bukszpanu pozyskuje się także poprzez odkłady, można także szczepić bukszpan, ale te sposoby nie są tak efektywne, jak ukorzenianie bukszpanu, czyli rozmnażanie z gałązek. Dlatego też to właśnie ostatnia metoda jest wykorzystywana najczęściej.

Cena bukszpanu nie jest wygórowana. Sadzonki w sklepie można kupić już od 5 zł za sztukę, ale jeśli chcesz więcej, na przykład do zrobienia dwurzędowego żywopłotu, to całkowity koszt może być bardzo wysoki. Rozmnażanie bukszpanu z pobranych gałązek jest bardzo proste i zazwyczaj świetnie się udaje, więc nie ma co zwlekać. Czas na samodzielne rozmnażanie bukszpanu!

Rozmnażanie bukszpanu z gałązek– pobór pędów

Gałązki, czy raczej odcinki wierzchołkowe bukszpanu, pobiera się w sierpniu, chociaż niektórzy uważają, że można to robić przez cały sezon od wiosny do lata, na przykład kiedy wykonuje się przycinanie bukszpanu lub wtedy, co przesadzanie bukszpanu. Jednakże nie powinno się tego robić jesienią, ponieważ mogą się nie ukorzenić.

Sadzonki pobiera się wyłącznie ze zdrowych i dużych okazów. Nowopowstałe drzewka będą identyczne, jak roślina mateczna – otrzymają jej wszystkie cechy. Ścina się około 10 cm odcinki wierzchołkowe, jedynie z niezdrewniałych pędów tegorocznych. Powinny być zielone, ale jego dolna część musi być sztywna. Łatwo to sprawdzić – jeśli ugina się pod naciskiem palca, nie jest jeszcze gotowa do pobrania. Dlatego wiosenne przycinanie bukszpanu czasami nie jest najlepszym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu – dolne części pędów nie zdążą jeszcze zdrewnieć i stwardnieć. W sierpniu masz już pewność, że tak będzie.

Bukszpan podczas przycinania, a także rozmnażanie bukszpanu, jak rozmnożyć bukszpan
Jak rozmnożyć bukszpan w ogrodzie, czyli rozmnażanie bukszpanu krok po kroku

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze narzędzia do przycinania drzew

Szukasz najlepszych narzędzi do przycinania krzewów? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane narzędzia przez naszych czytelników.

Pobrane sadzonki oczyszcza się z dolnych liści, prawie do połowy długości. To właśnie ta część będzie zagłębiona w ziemi. Następnie warto ściąć wierzchołek sadzonki, czyli usunąć najmłodsze liście, ponieważ to przez nie roślina traci najwięcej wilgoci. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Jak rozmnożyć bukszpan - ukorzenianie bukszpanu

Rozmnażanie bukszpanu z gałązek nie jest trudne i szybko postępuje. Jeszcze szybciej będzie, jeśli przygotowaną sadzonkę zanurzysz w ukorzeniaczu, zwłaszcza ukorzeniaczu do sadzonek zielnych i półzdrewniałych. Oczywiście sadzonki można rozmnażać także bez ukorzeniacza, ale cena preparatu nie jest wysoka i znacznie przyspiesza on cały proces. Nadmiar proszku należy strząsnąć i wstawić roślinę do ziemi.

Gałązkę wkłada się do podłoża rozluźnionego piaskiem. Dobrze sprawdzi się torf, ponieważ jest bardziej odżywczy i dość długo utrzymuje wilgoć. Ziemia powinna być lekko kwaśna lub obojętna i warto to kontrolować, ponieważ bukszpan naprawdę nie lubi mocno zakwaszonego podłoża. Pędy wkłada się do doniczek lub skrzynek, można zrobić kilka sadzonek obok siebie, ale należy pamiętać, że muszą mieć dość dużo miejsca na wypuszczenie korzeni. Doniczki umieszcza się w miejscu ocienionym lub półcienistym. Sadzonki bez ukorzeniacza potrzebują więcej czasu zanim zrobisz rozsadzanie, nawet kilku miesięcy.

Rozsadzanie i pielęgnacja młodych sadzonek bukszpanu

Najważniejszym zabiegiem w przygotowaniu młodych roślin bukszpanu, jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Rośliny należy bardzo delikatnie zamgławiać, nie można także przesadzić z ilością wody, by nie zaczęły gnić lub chorować na schorzenia o etiologii grzybowej. Należy je doglądać i regularnie usuwać wszystkie liście (lub nawet całe pędy), które mają ślady choroby – usychające listki i plamki.

Rośliny przyjęły się, jeśli po kilku tygodniach zaczną pojawiać się nowe listki lub zauważysz jakiekolwiek inne symptomy wzrostu. Pierwsza zima jest kluczowa. Rozmnażanie wegetatywne kończy się kolejną wiosną, ale wcześniej rośliny muszą spędzić zimę w miejscu dobrze chronionym przed mrozem, na przykład w chłodnej piwnicy lub w inspekcie. Na wiosnę następuje przesadzanie bukszpanów na stałe miejsce.

Jeśli chcesz otrzymać naprawdę ładne i dobrze rozwinięte sadzonki, możesz je przetrzymać w formie rozsady przez dwa lata. Dzięki temu będą o wiele gęstsze i jest większe prawdopodobieństwo, że się przyjmą. Można szczepić bukszpan na podkładkach, ale nie jest to konieczne – i tak dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły