Bukszpan kula – dekoracja złożona z zielonych listków

Kule z bukszpanu są naprawdę wspaniałą ozdobą. Bukszpan jak żaden inny krzew ozdobny nie nadaje się do formowania przez przycinanie. Jest bardzo gęsty i wspaniale znosi cięcie, nawet dość intensywne. Na dodatek bukszpan wieczniezielony jest dekoracyjny przez cały rok, rzadko zapada także na choroby bukszpanu, pod warunkiem, że często go nawozisz i dbasz o jego podlewanie.

Bukszpan kula jest złożony z bardzo gęsto splecionych gałązek. Ma bujny pokrój, co sprawia, że roślina naprawdę świetnie wygląda. Jej drobne listki są intensywnie zielone, co jeszcze dodaje całości uroku. Dlatego to świetny sposób na ozdobę ogrodu.

Formowanie bukszpanu w kulę to zadanie dla cierpliwych. Nie jest może trudne, ale wymaga trochę czasu, ponieważ nie można przyciąć rośliny na raz, trzeba robić to stopniowo. Oczywiście możesz w ogrodzie postawić także sztuczny bukszpan – takie rozwiązania także są powszechne. Po co jednak sięgać po plastikowe sztuczne produkty, skoro można uzyskać taki sam, a nawet lepszy efekt za pomocą zielonych roślin.

Jak sadzić bukszpan na kule?

Bukszpan wieczniezielony nie ma szczególnych wymagań co do warunków i siedliska. Jednak warto zadbać o to, by był posadzony w odpowiedni sposób i miał dobre stanowisko, ponieważ wtedy jest bardziej odporny na choroby bukszpanu. Sadzenie najczęściej wykonuje się na przełomie sierpnia i września. Jeśli kupisz roślinę w doniczce, możesz wysadzić ją w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny.

Sadzonki powinny być posadzone na tej samej głębokości, na której rosły w szkółce. Dołki powinny być takiej samej wielkości jak doniczka lub nieco większe, a ziemia powinna zostać uzupełniona kompostem. Na dnie otworów przed sadzeniem warto położyć warstwę drenażu. Tak samo, jeśli będziesz uprawiać krzew w donicy. Wszystko jedno, czy zamierzasz przeznaczyć rośliny na bukszpanowe kule czy na ozdobne solitery. W każdym przypadku sadzenie przebiega w ten sam sposób.

Bukszpan preferuje zwięzłą i lekką glebę. Powinna mieć zasadowy odczyn, ponieważ na kwaśnym podłożu roślina nie rozwija się prawidłowo. Poza tym roślina nie ma większych wymagań. Bukszpany z reguły nie potrzebują za wiele i rozwijają się niemal w każdym podłożu. Niemal, ponieważ źle znoszą ciężkie ziemie i mokrą glebę. Nie warto ich sadzić w okolicy oczek wodnych czy innych zbiorników, ponieważ tam mogą być bardziej podatne na choroby bukszpanu, zwłaszcza te o podłożu grzybowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie bukszpanu w donicy?

Formowanie bukszpanu w kulę krok po kroku

Bukszpan lubi cięcie, nawet intensywne, dlatego tworzenie z niego figur nie jest trudne. Kula zaś należy do tych najbardziej podstawowych. Niestety od momentu posadzenia aż do uzyskania regularnej kuli musi minąć aż 4-5 sezonów. Jeśli kupisz już gotowe bukszpanowe kule, wystarczy przycinać gałązki, które wyrastają ponad bryłę. Zabieg wykonuje się wiosną, dbając o to, by z każdej strony roślina była równomiernie przycięta.

Stworzenie kuli od zera trzeba zacząć od razu po zakupieniu sadzonki, ale można także poczekać do momentu, aż urośnie na pożądaną wysokość. Wtedy należy przyciąć czubek, by roślina zagęszczała się na boki, a nie rosła już w górę. Cięcie przeprowadza się dwa razy w roku – w maju i sierpniu.

Bukszpan kula, a także porady, jak uformować kule bukszpanu w ogrodzie
Uprawa bukszpanu w ogrodzie, a także bukszpan kula i bukszpan kula i kule z bukszpanu

Pierwszym krokiem do uzyskania idealnego kształtu jest wykonanie stelaża – szablonu z drutu, który umieszcza się u nasady krzewu. Należy przycinać wszelkie gałązki, które wystają poza stelaż. Z biegiem czasu roślina się zagęści i zaplanowana kula idealnie się wypełni. Pędy przycina się tylko trochę, ponieważ zbyt intensywne cięcie może doprowadzić do osłabienia krzewu.

Kule z bukszpanu – cena

Bukszpan możesz uformować w kulę samodzielnie, jednakże możesz także kupić już gotowy krzew o dużych walorach dekoracyjnych właśnie w formie kuli. Wtedy tylko pozostaje ci pilnować regularnego przycinania, by pokrój krzewu nie wyszedł spod kontroli. Gotowa sadzonka bukszpanu w kształcie kuli to koszt około 90 zł. Cena większej sadzonki o średnicy około 60 cm kosztuje już mniej więcej 150 zł. Jest to związane z tym, że roślina tej wielkości to już co najmniej kilkuletni okaz.

Sztuczny bukszpan jest nieco tańszy, ale nadal to spory wydatek. Oczywiście dostępne w marketach, kiepskiej jakości krzewiki z plastiku są tańsze, ale jeśli chcesz kupić coś, co będzie trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, musisz sporo zapłacić. Na aukcjach internetowych bukszpan z materiałów sztucznych kosztuje od 40 do 100 zł w zależności od wielkości. Dekoracja nie nadaje się do postawienia w pełnym słońcu, ponieważ może blaknąć pod wpływem promieni słonecznych.

ikona podziel się Przekaż dalej