Bukszpan - odmiany i zakup sadzonek

Bukszpan (Buxus) jest krzewem zimozielonym zaliczającym się do rodziny bukszpanowatych. Jest to roślina, która nie gubi liści na zimę, dzięki czemu przyozdabia ogrody przez cały rok. Najczęściej decydujemy się na żywopłot z bukszpanu, obsadzenia pojedynczne, jak i również niewysokie szpalery i obwódki dla rabat kwiatowych. Do najpopularniejszych odmian zalicza się:

  • Bukszpan wieczniezielony - wysokie krzewy dorastające nawet do 4 metrów wysokości. Dlatego ta odmiana idealnie sprawdza się na żywopłot z bukszpanu. Bukszpan wieczniezielony wyróżnia się ciemnozielonym ulistnieniem, które na jesieni przebarwia się na brązowo.
  • Bukszpan drobnolistny - karłowa odmiana bukszpanu, która cechuje się jasnozielonymi liśćmi. Przy tej odmianie również można przygotować niski żywopłot z bukszpanu. Krzewy dorastają maksymalnie do 1,5 metra wysokości.

Wiemy doskonale, że bukszpan nie zalicza się do zbyt wymagających roślin. Jednak z drugiej strony należy koniecznie pamiętać o tym, że odpowiednio wybrane sadzonki bukszpanu będą decydować o zdrowym wzroście i rozwoju rośliny. Wybierając szczepki bukszpanu, nie powinniśmy patrzeć na to, aby były one tanio dostępne. Ponieważ ich słaba kondycja odbije się na tym, że bukszpan wieczniezielony lub inne odmiany, mogą się po prostu nie przyjąć. Należy zwrócić uwagę nie tylko na liście, czy nie są uszkodzone i zwiędnięte. Niezwykle ważna jest także kondycja systemu korzeniowego. Korzeń zatem musi być cały i nieprzesuszony.

Jak ukorzenić bukszpan i rozmnażanie krzewów

Posiadając chociaż jeden krzew bukszpanu, możemy zdecydować się na samodzielne rozmnażanie rośliny. W ten sposób możemy tanio pozyskać nowe sadzonki bukszpanu, nie inwestując w zakup nowych szczepek. Rozsada bukszpanu poprzez sadzonkowanie będzie najłatwiejszą metodą, nawet dla amatorów.

Od macierzystej sadzonki bukszpanu pozyskujemy zdrowy pęd tegoroczny o długości około. Pęd powinien być zielony, a także nie może dać się złamać. Oczywiście sadzonkowanie uda się wtedy, kiedy szczepki bukszpanu są całkowicie zdrowe i w doskonałej kondycji. Wybrany pęd ucinamy prostopadle zaraz pod nasadą liścia. Najlepiej jest to zrobić na twardym podłożu. Rozsada bukszpanu będzie szybsza, jeżeli pozbędziemy się również górnej części pędu. Wierzchołek także ucinamy nad samym liściem.

Kolejnym krokiem będzie pozbawienie liści szczepki bukszpanu. Jednak robimy to tylko do połowy pędu. Warto wspomóc sadzonkowanie wcześniejszym zanurzeniem szczepki bukszpanu w ukorzeniaczu. Dzięki temu rozmnażanie będzie o wiele krótsze, a także bardziej efektywne. Ostatecznie rozsada bukszpanu powinna być zakończona umieszczeniem pędu w pojemniku wypełnionym ziemią wymieszaną z piaskiem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozmnożyć bukszpan.

Sadzonki bukszpanu w sklepie ogrodniczym, a także sadzonki bukszpanu, cena i porady
Szczepki bukszpanu i sadzonki bukszpanu krok po kroku, czyli cena i gdzie kupić

Chcąc wiedzieć, jak ukorzenić bukszpan bezpośrednio w gruncie, to warto powtórzyć wszystkie wymienione kroki. Jednak sadzonkowanie nie odbywa się do pojemników lub inspektu, ale bezpośrednio do podłoża w ogrodzie. Warto w tym celu wybrać zacienione lub półcieniste stanowiska. Rozmnażanie bukszpanu dobrze jest przeprowadzić wiosną lub dopiero pod koniec sezonu letniego.

Mając na uwadze to, jak ukorzenić bukszpan, warto zaplanować ilość sadzonek, które chcemy uzyskać. Oczywiście wykonując zabieg rozmnażania po raz pierwszy, należy liczyć się z pewnymi stratami. Chociaż sadzonkowanie wcale nie jest takie trudne, a młode szczepki często radzą sobie w naprawdę trudnych warunkach, nawet gdy o nich całkowicie zapomnimy. Ponadto rozmnażanie każdego gatunku bukszpanu przebiega w identyczny sposób.

Sadzonki bukszpanu - cena

Mając na uwadze, w jaki sposób możemy sami pozyskać sadzonki bukszpanu, nie musimy tak naprawdę inwestować pieniędzy w ich zakup. Minusem tego rozwiązania jest jedynie to, że trzeba poczekać kilka sezonów, aż roślina przybierze sporą wysokość. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym, aby jak najszybciej pozyskać piękny żywopłot z bukszpanu albo solitery przeznaczone do dekoracyjnego formowania, warto zainteresować się zakupem gotowych sadzonek.

Przykładowe ceny, ile kosztują szczepki bukszpanu

Nazwa odmiany

Cena

Bukszpan wieczniezielony, tanio

Cena od 2,60 do 9,99 zł

Bukszpan wieczniezielony Aureovariegata żółty, tanio

Cena od 2,99 do 19,40 zł

Bukszpan drobnolistny Faulkner

2,99-17,19 zł

Bukszpan drobnolistny Herrenhausen

4,90 zł

Bukszpan wieczniezielony Rotundifolia

4,90 zł

Bukszpan wieczniezielony Suffruitcosa

4,90 zł

Bukszpan wieczniezielony Variegata

4,40 zł

Bukszpan balearski

10,00 zł

Bukszpan Green Velvet

8,50 zł

Bukszpan Green Gem

8,50 zł

Bukszpan drobnolistny Golden Triumph

8,50 zł

Bukszpan wieczniezielony Edgar

8,50 zł

Bukszpan wieczniezielony Haller

8,50 zł

Bukszpan wieczniezielony Latifolia

8,50 zł

Bukszpan wieczniezielony Prostrata

8,50 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły