5 najczęstszych chorób gruszy - przyczyny, objawy, zwalczanie
Decydując się na uprawę drzew owocowych, będziemy musieli zmierzyć się z tym, że w pewnym momencie konieczne będzie zwalczanie chorób gruszy. Choroby gruszy bardzo często pojawiają się na drzewkach, a niektóre z nich sieją ogromne spustoszenie. Dlatego też warto zapoznać się z tym, jakie choroby liści gruszy i nie tylko mogą pojawić się na naszych drzewach, a także, jak wygląda zapobieganie im i jakie są środki ochrony, które pomogą nam w walce z chorobami.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Z tego artykułu dowiesz się:
Choroby grzybowe gruszy - o jakich chorobach gruszy powinniśmy wiedzieć
Parch gruszy - poważna choroba, którą powinniśmy poznać
Decydując się na uprawę gruszy, powinniśmy wiedzieć, jakie choroby i szkodniki gruszy mogą się na niej pojawić. Jedną z takich chorób jest parch gruszy, który tak jak zaraza ogniowa, czy rdza gruszy występuje bardzo często. Zobaczmy więc, jak te choroby grzybowe gruszy mogą wpłynąć na naszą uprawę drzew owocowych w ogrodzie.
Parch gruszy jest chorobą, która doprowadza do tego, że nasze drzewa mają znacznie mniejsze plony. Dodatkowo w rozwoju choroby bardzo pomaga wilgoć. Musimy wiedzieć, że jest to choroba liści gruszy, ale również pędów i owoców. Na porażonych częściach rośliny pojawiają się plamy w ciemno szarobrązowym kolorze, które z czasem mogą się rozrastać i zlewać ze sobą. Dodatkowo na owocach zaobserwujemy spękania, a owoce będą dużo mniejsze i stracą użytkowość.
Jeśli chcemy, by choroba nie rozprzestrzeniła się na całej roślinie, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda jej zapobieganie, a także, czym pryskać nasze drzewka. Otóż najważniejsze jest wybranie takiej odmiany drzewa, która jest odporna na parcha gruszy. Dodatkowo warto usuwać porażone chorobą liście i prześwietlać chorobę. Jeśli jednak nasze drzewka zostaną porażone, wtedy konieczny będzie oprysk gruszy Konferencji. Wtedy w momencie, kiedy pąki są zielone, warto zastosować takie preparaty, jak Antracol 70 WG, natomiast w późniejszym okresie można zastosować takie środki ochrony, jak Zato 50 WG, czy Miedzian 50 WP.
Rdza gruszy - czym charakteryzuje się rdzawość liści gruszy
Parch gruszy to nie jedyna choroba, która może wystąpić na naszych drzewkach. Warto pamiętać również, że często pojawiają się takie choroby gruszy, jak zaraza ogniowa, czy właśnie rdzawość liści gruszy. Zobaczmy, czym zwalczać rdzę gruszy, jakie preparaty sprawdzają się najlepiej w ogrodzie, a także, czym charakteryzuje się ta choroba.
Otóż rdza gruszy, znana także jako rdza jałowca, jest dość niebezpieczna, ale nie jest wielkim zagrożeniem. Rdza jałowca charakteryzuje się tym, że na wierzchniej stronie liści pojawiają się rdzawe plamy. Dodatkowo na spodniej stronie liścia pojawią się zgrubienia i zarodniki. Jednak, by pojawiła się ona na składnikach, potrzebne są jałowce.
Jeśli nie chcemy, by rdza gruszy pojawiła się na naszych drzewkach, musimy pamiętać, by w pobliżu drzewek gruszy, nie sadzić jałowców. Jest to najlepszy sposób na to, by zapobiec chorobie. Jednak jeśli już ona się pojawi, musimy wiedzieć, czym zwalczać rdzę gruszy. Otóż najlepszym sposobem jest oprysk gruszy konferencji. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji gruszy w ogrodzie.
Choroby liści gruszy - plamistość liści gruszy
Brunatna plamistość gruszy - czym pryskać, gdy na drzewie pojawią się plamy
Choroby gruszy mogą spowodować bardzo duże problemy w wydawaniu plonów naszych drzewek, dlatego tak istotne jest zwalczanie chorób gruszy już w początkowej fazie ich rozwoju, bez różnicy, czy jest to rdza gruszy, zaraza ogniowa, parch gruszy, czy właśnie brunatna plamistość gruszy. Sytuacja wygląda tak samo, jeśli na naszej roślinie pojawią się szkodniki gruszy.
Brunatna plamistość liści to jedna z chorób grzybowych, która jest poważnym zagrożeniem dla podkładek gruszy. Natomiast w ogrodzie przydomowym nie będzie ona poważnym zagrożeniem i nie wyrządzi dużej szkody. Objawia się ona brunatnymi plamami po obu stronach liści, które później mogą pojawić się nawet na pędach czy owocach drzew. W końcu nasze liście zaczną przebarwiać się na żółto i opadają, a podkładki, które zostały porażone przez chorobę, nie będą nadawały się już do okulizacji.
Warto wiedzieć, że plamistość liści gruszy, a właściwie patogen, który ją wywołuje, zimuje w liściach, które opadły. Właśnie te liście powinniśmy dokładnie zgrabić i spalić, by pozbyć się patogenu. Co więcej, zaleca się oprysk preparatem o nazwie Sadoplon 75 WP, który zabezpieczy roślinę.
Biała plamistość gruszy - charakterystyka choroby gruszy
Biała plamistość liści, tak jak i brunatna plamistość gruszy, rdza gruszy, zaraza ogniowa, czy parch gruszy, jest chorobą, która atakuje grusze. Porażona białą plamistością roślina ma na swoich liściach, czasami i na owocach, białe plamy. Te plamy pojawiają się zwłaszcza wtedy, kiedy wilgotność powietrza latem jest wyższa niż normalnie.
Warto wiedzieć, że na samym początku rozwoju choroby możemy zauważyć jedynie niewielkie zmiany w postaci brunatno wybarwionych i malutkich plamek. Dopiero w późniejszym okresie plamy zmieniają kolor na szary, aż do białego. Dorastają do 5 mm średnicy, ale w trakcie rozwoju mogą one wzrastać i zlewać się ze sobą. Silnie porażona roślina traci przedwcześnie swoje liście.
Ten rodzaj choroby nie jest bardzo niebezpieczny i wielokrotnie jej zwalczanie przebiega podczas oprysku na znacznie niebezpieczniejszy parch gruszy. Opryski przeprowadza się przed kwitnieniem, w trakcie kwitnienia, a nawet w fazie, kiedy płatki kwiatowe opadają z drzewa. Wykorzystuje się do tego Miedzian 50 WG i Miedzian 50 WP.
Zaraza ogniowa - niebezpieczna choroba bakteryjna
Zaraza ogniowa jest chorobą, która poraża drzewka owocowe, a przede wszystkim narażone są na nią właśnie grusze oraz jabłonie. Uważana jest ona za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, która zagraża roślinom sadowniczym. Dlatego ważne jest jak najszybsze jej rozpoznanie i zwalczanie.
Musimy wiedzieć, że zaraza ogniowa poraża wszystkie części roślin z wyjątkiem bryły korzeniowej. Jej obecność możemy poznać po tym, że zarówno kwiaty, pędy, jak i liście, pomału zamierają, ich kolor zmienia się na brązowy, niemal czarny, co daje efekt wizualny, jakby roślina była spalona. Obumarłe już części roślin bardzo długo utrzymują się na roślinie.
Jeśli nasze drzewko zostanie porażone przez zarazę ogniową, musimy jak najszybciej usunąć wszystkie porażone części gruszy. Natomiast, jeśli porażenie jest zaawansowane, wtedy powinniśmy usunąć całe drzewko i je spalić. Zapobiegawczo stosuje się także oprysk Miedzianem 50 WP.