5 najczęstszych chorób wiśni - przyczyny, objawy, zwalczanie
Wiśnia to drzewo, które wielokrotnie pojawia się w naszych ogrodach. Z owoców tego drzewa wykonywana jest nalewka z wiśni, wino z wiśni, czy też dżem, konfitury i inne przetwory. Jednak w trakcie uprawy tego drzewka owocowego możemy spotkać się z komplikacjami, którymi są choroby wiśni. Zobaczmy więc, na jakie choroby drzew owocowych powinniśmy uważać, jakie są ich objawy i jak przebiega ich zwalczanie.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Drobna plamistość liści wiśni - choroby drzew owocowych, powodujące opadanie liści
W sadach możemy spotkać się z różnorodnymi chorobami drzew owocowych, które powodują między innymi usychanie, opadanie liści, plamistość liści, zgniliznę i zmiany nowotworowe. Jedną z chorób wiśni i zdecydowanie najbardziej rozpowszechnioną chorobą jest drobna plamistość liści wiśni.
W przypadku drobnej plamistości możemy spotkać się z bardzo charakterystycznymi objawami, a przede wszystkim z opadaniem liści. Te choroby wiśni atakują drzewa na wiosnę, kiedy to wiśnie zaczynają kwitnąć na przełomie IV i V. Wtedy na drzewach możemy spotkać się z charakterystycznym białym nalotem grzybiczym.
W pierwszej kolejności zobaczymy na brzegach liści niewielkie plamki, które szybko rozprzestrzeniają się na całe liście. Co więcej, na spodniej części liści możemy zauważyć pagórki, w których znajdują się zarodniki grzybów. Musimy pamiętać, że choroba ta prowadzi do opadania liści jeszcze przed zbiorem owoców.
Warto więc wiedzieć, jak zwalczać tę chorobę wiśni. Otóż chcąc zwalczyć drobną plamistość liści wiśni, powinniśmy sięgnąć po opryski, które przeprowadzamy w połowie maja i powtarzamy je później aż 3 razy co około 2 tygodnie. Co więcej, powinniśmy usuwać liście, które znajdują się pod drzewem, ponieważ grzyb powodujący drobną plamistość, zimuje właśnie w nich. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.
Choroby wiśni - czym wywołane jest zamieranie pędów wiśni
Usychanie i zamieranie pędów wiśni to bardzo poważna choroba, która może prowadzić do zniszczenia całej rośliny. Za takie skutki odpowiedzialny jest bardzo niebezpieczny rak bakteryjny. Rak bakteryjny jest uważany za jedną z najbardziej groźnych chorób, która może dotknąć drzewa owocowe.
Wywoływany jest on przez bakterie, a infekcja rozpoczyna się od porażenia kwiatów, a w dalszej kolejności pędów, gałęzi, liści, kończąc na podziemnych częściach roślin. Objawami chorobowymi są rakowe rany, które pojawiają się na pędach i konarach. Z ran tych wydziela się galaretowata i pomarańczowa substancja. Właśnie przez to nasze drzewka powoli skazane są na zasychanie. Zamieraniu pędów wiśni towarzyszy także zamieranie pąków, kwiatów, liści i owoców.
Zwalczanie tej choroby wiśni jest niestety bardzo skomplikowane, ponieważ w dość krótkim czasie rozprzestrzenia się ona na całą roślinę. Dlatego też powinniśmy usuwać porażone części drzewek, a miejsce, w którym nastąpiło cięcie, musimy zabezpieczyć specjalistyczną maścią. Dodatkowo z pni powinno się usunąć korę, która obumarła i całe to miejsce również wysmarować maścią.
Jednak w momencie, gdy rak bakteryjny rozprzestrzeni się na całe rośliny, będziemy zmuszeni do usunięcia całego drzewa i zadbania o to, by całkowicie się ono spaliło. Tylko w taki sposób zapobiegniemy rozwijaniu się tej choroby na inne rośliny, które znajdują się w jej pobliżu.
Brunatna zgnilizna - jakie są jej objawy i zwalczanie
Do chorób wiśni, które zdecydowanie najczęściej się na niej pojawiają, zalicza się również brunatną zgniliznę drzew pestkowych, która jest również niebezpieczna, natomiast nie aż tak bardzo, jak rak bakteryjny, w przypadku którego wielokrotnie zwalczanie nie przynosi już skutków i musimy pozbyć się naszego drzewka. Zobaczmy jednak, czym charakteryzuje się brunatna zgnilizna, jakie są jej objawy i jak powinno przebiegać jej zwalczanie.
Brunatna zgnilizna wywoływana jest przez paciornicę owocową i przez paciornicę pestkowcową. Bardzo często możemy spotkać się również z inną nazwą tej choroby, którą jest monilioza, pochodząca od łacińskiej nazwy paciornicy owocowej - Monilinia fructigena. Warto wspomnieć również to, że choroba nie pojawia się tylko na wiśniach, ale na praktycznie wszystkich drzewach pestkowych.
Głównym objawem tej choroby jest gnicie owoców, które mogą opadać z drzewa lub po prostu na nich zamierać, tworząc swego rodzaju kokon, w którym przetrzymywana jest choroba. Owoce, które uległy porażeniu, pokrywają się gnijącymi plamami z szarymi wypustkami w brunatnym kolorze. Najczęściej zarażonymi owocami są te, które w jakiś sposób zostały uszkodzone.
Bardzo istotne jest to, by po zaobserwowaniu objawów tej choroby, zacząć natychmiastową walkę z jej zwalczaniem. W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć wszystkie porażone owoce, ale także pędy, na których rosły i kwiaty, które brązowieją. Pamiętajmy, że usuwanie owoców powinno wykonywać się na bieżąco, by od razu likwidować miejsca, w których przejawia się ta choroba grzybowa. Dzięki temu ograniczymy jej zasięg i możliwe, że nie zniszczy nam ona całych upraw.