Szkodniki malin i popularne choroby malin

1. Zamieranie pędów malin

To powszechnie występująca choroba malin, która jest spowodowana przez grzyby. Bez cienia wątpliwości, jest to najbardziej groźna choroba krzewów malin. Gdy roślina zostanie zaatakowana, infekcja będzie najpierw rozwijała się tam, gdzie gromadzi się woda (czyli np. na liściach). Będziesz mógł zaobserwować fioletowe plamy, będące oznaką zamierania pędów. Zwijanie liści malin również może świadczyć o zamieraniu pędów. Po jakimś czasie, plamy te zlewają się ze sobą i pokrywają niemal cały pęd. Bliżej jesieni, pędy stają się srebrno-szare, z ciemnymi punkcikami – to właśnie jest grzyb. Niestety, ale zarażone pędy będą zamierać, a kora pękać i odpadać z krzaczków.

Czy tę chorobę można zwalczyć? Oczywiście, jednak najważniejsze będzie wcześniejsze usunięcie chorych pędów. Musisz je wyciąć i spalić po to, by choroba się nie rozprzestrzeniała. Nigdy nie dopuszczaj do tego, by krzewy rosły zbyt blisko siebie – przesadne zagęszczenie sprzyja zamieraniu pędów malin. Za każdym razem wycinaj stare pędy i nie zapominaj o opryskach. Warto stosować sprawdzone preparaty chemiczne, jak np. Mythos 300 SC (ok. 115 zł / 1 l).

2. Rdza maliny

Rdza maliny jest chorobą, która bardzo często pojawia się na malinach. Pojawia się ona w różnym nasileniu. Choroba rozwija się najczęściej, gdy powietrze jest wilgotne, a temperatura osiąga między 18 a 21 st. C. W maju-czerwcu można zaobserwować pierwsze oznaki rdzy malin, głównie na młodych liściach. Widoczne są wówczas żółte liście malin, z pomarańczowymi czarkami. Pomarańczowo-rdzawe skupienia zarodników pojawiają się z kolei na przełomie lipca-września. Gdy liście zostaną porażone rdzą, zaczną odpadać – a to na pewno osłabi cały krzew. Maliny będą mniej odporne na mróz, ale i wydawać będą znacznie słabsze plony.

Ciężko jest walczyć z rdzą malin, więc o wiele lepiej będzie jej po prostu zapobiegać. Zwalczanie polegać będzie na używaniu preparatów chemicznych, które nie zawsze poradzą sobie z problemem. Lepiej więc, zanim pojawi się rdza, zapewnić malinom odpowiednią ochronę. Niestety, ale przeoczenie pierwszych symptomów choroby może sprawić, że zwalczanie jej okaże się nieskuteczne i bardzo drogie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

3. Szara pleśń na malinach

To kolejna, bardzo groźna choroba malin. Powodem pojawiania się pleśni są grzyby, które potrafią zaatakować również inne rośliny w ogrodzie. Malina narażona może być na pojawienie się szarej pleśni głównie wtedy, gdy jest gęsto zasadzona – zwłaszcza w deszczowe i ciepłe lato. Chorobę najczęściej można zauważyć przy glebie, a dokładniej mówiąc w okolicy naziemnych częściach malin. Szara pleśń pokrywa wówczas kwiaty i pąki, a na pędach pojawiają się plamki.

Aby zwalczyć szarą pleśń, należy ograniczać ryzyko infekcji. Powinieneś w związku z tym zadbać o przerzedzenie krzewów malin i usunięcie nadmiernej ilości młodych, dopiero rosnących malin. Dzięki temu, zapewnisz im wentylację. Nie zapominaj również o usuwaniu resztek owoców po zbiorach malin. Oczywiście, w grę wchodzi także ochrona chemiczna w postaci np. oprysków.

Szkodniki malin – popularne robaki w malinach

4. Krzywik maliniaczek, mszyca, pryszczarek malinowiec

Kiedy następuje okres bezlistny, konieczne może okazać się zwalczanie szkodników w malinach. Pojawia się m.in. mszyca, pryszczarek namalinek czy krzywik maliniaczek. W przypadku pryszczarka, należy wycinać i palić pędy z naroślami w okresie wczesnej wiosny po to, by pryszczarki nie mogły wylecieć i złożyć jaj na innych krzewach. Krzywik maliniaczek będzie wymagał dokładnie tego samego zabiegu – jednak tam, gdzie stwierdzisz uszkodzenia w poprzednim sezonie (trocinowate odchody w wyrośniętych pąkach).

Malina na krzewie, a także robaki w malinach, szkodniki malin, choroby malin, zwalczanie
Jakie są najczęstsze choroby malin i szkodniki malin, a także robaki w malinach i ich zwalczanie

Pryszczarek namalinek, określany również jako pryszczarek malinowiec, powszechnie występuje na malinach jednorocznych, ale i dwuletnich. Zwalczać powinno się go wówczas, gdy zauważysz powyżej 5 % uszkodzonych przez larwy szkodnika pędów. Poleca się do walki z nimi środek Calypso 480 SC (ok. 750 zł / 1 l). Możesz zauważyć szkodniki głównie w spękaniach kory, pod skórką. Mszyce z kolei powinno się zlokalizować po pierwszym kwitnieniu. Gdy również będzie ich więcej niż 5 % na pędów malin, musisz mszyce zwalczyć. Są one bowiem bardzo groźne i przenoszą wiele chorób wirusowych.

5. Kwieciak malinowiec i kistnik malinowiec

Kwieciak czy też kistnik to popularny szkodnik malin jesiennych. Bardzo często oba szkodniki pojawiają się na pędach malin ubiegłorocznych. Kwieciak malinowiec składa jaja do pąków, a później podgryza szypułkę. Kistnik malinowiec z kolei żeruje na dnie kwiatów, ale i w owocach. To właśnie przez jego obecność maliny stają się robaczywe. Powinno się sprawdzić, czy nie ma tych robaków, ok. 1-2-3 tygodnie przed kwitnieniem. Jak objawia się choroba spowodowana przez obecność tych szkodników? Otóż, uszkadzona jest wówczas blaszka liściowa i pąki kwiatowe malin.

Szkodnik malin jesiennych w postaci kistnika i kwieciaka to nie lada wyzwanie. Możesz jednak strząsać oba owady z wybranych kwiatów malin. Oczywiście, zaleca się również opryskiwanie malin przeciwko tym szkodnikom, najlepiej co 2 tygodnie na liściach i pąkach, a także bezpośrednio przez rozpoczęciem okresu kwitnienia. Zaleca się używać preparatu Mospilan 20 SP (ok. 14 zł / 20 g).

6. Zwalczanie przędziorka w malinach

Przędziorek malinowiec to ogromne zagrożenie na malinach, a już zwłaszcza jednorocznych – podczas gorącego i suchego lata. Zwalczanie przędziorka w malinach nie należy do trudnych zadań, jednak trzeba koniecznie sięgnąć po dobrej jakości środki. Niektórzy używają pyretroidów – jednak, nadużywanie ich może spowodować wzrost szkodników na malinach.

Możesz spróbować zwalczyć przędziorka nawozem Prev B2, z olejkiem pomarańczowym i d-limonen. Naturalnie rozpuści on chitynę, budującą pancerzyk przędziorków. Przędziorek malinowiec powinien również zniknąć po użyciu oprysku, np. Envidor 240 SC (cena ok. 23 zł / 15 ml).

ikona podziel się Przekaż dalej