Choroby grzybowe drzew owocowych

Do najczęściej spotykanych problemów w sadownictwie zaliczają się choroby grzybowe drzew owocowych. Patogeny grzybowe nie tylko bardzo szybko się rozwijają, ale również rozprzestrzeniają na inne gatunki drzew. Grzyby atakują drzewa z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, a także przy sprzyjających dla nich warunkach pogodowych. Niestety znakomita większość powoduje znaczne obniżenie plonów, a nawet ich brak.

Do najpopularniejszych chorób grzybowych drzew owocowych zaliczymy m.in.:

  • Parch jabłoni
  • Parch gruszy
  • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
  • Kędzierzawość liści brzoskwini
  • Rdza jabłoni i śliwy

Oprócz tego, choroby drzew owocowych występują także w wyniku zakażeń bakteryjnych. Tutaj należy wspomnieć o raku bakteryjnym czereśni. Natomiast nieodpowiednia pielęgnacja powoduje pozbawienie drzew i krzewów owocowych z potrzebnych składników pokarmowych. Dlatego należy dokładnie się przyjrzeć objawom, aby nie pomylić ich z innymi schorzeniami.

Parch jabłoni i parch gruszy

Parch jabłoni wywołany jest grzybem Venturia inaequalis. Zarażona jabłoń przestaje owocować tak jak zdrowe drzewo. Natomiast owoce nie nadają się do przechowywania. Pierwsze objawy chorej jabłoni zauważymy po jej liściach. Na ich powierzchni pojawiają się brunatnooliwkowe plamki, które z czasem zaczynają przybierać na swoich rozmiarach, a także rozprzestrzeniać się na inne części drzewa. Parch jabłoni objawia się także brunatnymi plamami na owocach. Jabłka rosną zniekształcone i często pękają.

Parch gruszy jest skutkiem ataku patogenu grzybowego Venturia pryina. Objawy są bardzo podobne, jak w przypadku parcha jabłoni. Tutaj również dochodzi do pojawienia się plam na liściach, a ostatecznie ich usychania i opadania. Czasami zauważymy po prostu czarne liście. Tego typu choroby grzybowe drzew owocowych najczęściej występują wiosną, gdy temperatura waha się na poziomie od 17 do 24 stopni Celsjusza. Duża liczba deszczowych dni powoduje szybki rozwój grzyba. Zarówno parch gruszy, ja i również jabłoni występuje w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji. Dlatego zaleca się grabienie liści i spadów jeszcze przed sezonem zimowym. Dodatkowo zaleca się prześwietlanie korony drzew, dzięki czemu szybciej będzie dochodziło do wysychania liści. Porażone drzewo zostaje bardzo mocno osłabione, w wyniku czego gorzej znosi ujemne temperatury, a także inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Rdza jabłoni i śliwy

Rdza jabłoni, śliwy i gruszy najczęściej występują w wyniku deszczowej pogody. Warto poszukać zdjęcia porażonych drzew patogenem grzybowym wywołującym tę chorobę. Zauważymy, że od innych schorzeń różni się rdzawymi plamami na liściach, które następnie żółkną. Jeżeli nie będziemy interweniować, rdza jabłoni i śliwy doprowadzi do opadania liści.

Zwalczanie chorób jabłoni i śliwy przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku wystąpienia parcha jabłoni i gruszy. Bardzo często dedykowane są te same środki chemiczne do wykonania oprysku. Najważniejsze jest to, aby grzybowe choroby drzew owocowych zostały jak najszybciej wykryte. Kluczowym elementem jest właściwa pielęgnacja, która pozwoli na skuteczną ochronę drzew przed rdzą.

Chore liście jabłoni, a także choroby drzew owocowych, ich rozpoznanie i zwalczanie
Jakie są popularne choroby drzew owocowych i krzewów owocowych

Rak bakteryjny czereśni

Choroby wiśni oraz czereśni nie zawsze są wywoływane grzybami. Rak bakteryjny czereśni i wiśni jest wynikiem ataku bakterii Pseudomonas syringae. W okresie kwitnienia możemy zauważyć brązowienie kwiatów drzew pestkowych. Z pędów wycieka charakterystyczna guma. Natomiast w okresie owocowania na wiśniach i czereśniach pojawiają się plamy gnilne w kolorze brunatnym. Czarne liście to bardzo rzadki widok w przypadku tej choroby. Zdecydowanie częściej występują liczne plamki, które później przekształcają się w dziurki.

Środki zalecane w przypadku raka bakteryjnego powinny w swoim składzie zawierać miedź. Jednak najlepszą metodą będzie po prostu usunięcie zarażonych części wiśni oraz czereśni. Po usunięciu chorych gałęzi, należy rany zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą. Jeżeli jednak to okaże się nieskuteczne, trzeba będzie pomyśleć o usunięciu całego drzewa.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Choroby grzybowe drzew owocowych najczęściej poznajemy po liściach. Oczywiście czarne liście pojawiają się w przypadku nielicznych schorzeń. Najczęściej jednak są to różnego rodzaju plamy. Przy patogenie grzybowym Taphrina deformans, który powoduje kędzierzawość liści brzoskwini oraz nektaryny, na liściach zobaczymy początkowo żółte, a w późniejszym stadium choroby, brunatne przebarwienia.

Oczywiście w każdej chwili możemy porównać zdjęcia, które pokażą nam jak dokładnie zmieniają się liście pod wpływem tego patogenu grzybowego. Aby skutecznie zwalczyć kędzierzawość liści, powinniśmy wykonać dwa opryski. Pierwszy planujemy na początku listopada, natomiast drugi wczesną wiosną. Po sezonie zimowym, zabieg ochronny należy przeprowadzić, gdy zauważymy nabrzmiewania pąków.

Pozostałe choroby drzew i krzewów owocowych

Powyższe choroby drzew owocowych i krzewów owocowych są jednymi z najczęściej spotykanych w naszych ogrodach. Jednak czasami musimy zmierzyć się z bardziej nietypowymi schorzeniami. Do nich zalicza się chociażby zaraza ogniowa. Zdjęcia pokazujące objawy zarazy ogniowej najczęściej pokazują brązowe lub czarne liście, a także innych porażonych części drzew. Ta bakteryjna choroba najczęściej dotyka jabłoni i gruszy. Do naturalnych metod walki z zarazą ogniową zalicza się oprysk przygotowany z orzecha włoskiego. Wszystkie zarażone części drzewa należy usunąć i spalić.

Odpowiednia pielęgnacja krzewów owocowych oraz drzew będzie w stanie zapewnić sporą ochronę przed szkodnikami oraz chorobami. Jedną z najczęściej rozprzestrzeniających się chorób po całym ogrodzie jest szara pleśń. Dotyka ona nie tylko drzew owocowych, ale również krzewów i innych roślin ozdobnych. Zdjęcia zarażonej wiśni lub innych drzew owocowych pokazują najczęściej brunatne kwiaty, które z czasem zamierają. Zaraza dotyka również owoców, na których pojawiają się plamy.  Niestety dojrzałe owoce najczęściej gniją. Tutaj warto zadbać o wcześniej wspomnianą profilaktykę. Mowa jest o grabieniu liści i spadów. Ważne jest także wycinanie niepotrzebnych gałęzi, ponieważ zbyt gęsto rosnące korony drzew sprzyjają namnażaniu się grzybów.

Zauważając pierwsze symptomy choroby pnia jabłoni, innych drzew owocowych i krzewów, należy niezwłocznie reagować. Oczywiście decydując się na opryski przy pomocy chemicznych środków, zapoznajmy się dokładnie z wszelkimi zaleceniami ze strony producenta. Ważne jest zachowanie odpowiednie odstępu pomiędzy opryskami, a zbiorami owoców, a także odstępów pomiędzy kolejnymi zabiegami. Lepiej jest usunąć całe zarażone drzewo niż spożyć z niego owoce, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu.

ikona podziel się Przekaż dalej